Розстріляні ліхтарі та скарги на велику кількість світла у дворах — це не жарти, а реалії комунального підприємства «Одесміськсвітло». «Одеське життя» поговорило з його директором Олександром Прокопцем та з’ясували багато цікавого. Наприклад, ви знаєте, як виглядає кімната, де вмикають усі міські ліхтарі?
Як створювали «Одесміськсвітло»
Одеська контора з експлуатації та будівництва зовнішнього вуличного освітлення «Одесміськсвітло» була зареєстрована у 1951 році. Тоді на її балансі було 2000 світильників з лампою розжарювання, а довжина мереж освітлення складала два кілометри. Через 70 років в Одесі налічується майже 50 тисяч ліхтарів та 1500 кілометрів мереж освітлення. І роботи тривають. Директор підприємства Олександр Прокопець уточнює, що міськсвітло займається експлуатацією світильників, а не їх встановленням. Тому якщо на території нового житлового комплексу немає ліхтарів, то це недбалість забудовника, а не підприємства. А ось непрацюючі ліхтарі – це вже до міськсвітла.
— Щоночі чергова група проїжджає містом — якщо на одній ділянці більше 3% непрацюючих світильників, уранці на місце поломки виїжджають майстри. Плюс сучасна система освітлення, яку ми запроваджуємо останні три роки, – це розумна система. По-перше, такі світильники самостійно регулюють яскравість, залежно від часу доби. А по-друге, за їхнім станом можна стежити в режимі реального часу. Цим у нас опікується оперативно-диспетчерська служба, — пояснив Олександр Прокопець.
Кабінет, де вмикають все вуличне освітлення, виглядає несподівано просто. За моніторами комп’ютерів сидять диспетчери, які вмикають світло і уважно стежать за станом світильників та трансформаторних підстанцій. В ідеалі після повної зміни системи освітлення завдяки розумній системі можна буде бачити кожен ліхтар і розуміти причину його поломки не виходячи з кабінету. Поки що розумних світильників близько 10 тисяч.
Основні підрозділи «Одесміськсвітла»:
- виробнича служба (сім електромережевих ділянок) безпосередньо виконує роботи з поточного ремонту мереж зовнішнього освітлення на вулицях міста;
- виробнича служба експлуатації та розвитку електричних мереж займається поточним ремонтом та обслуговуванням трансформаторних підстанцій, які відповідають за електрику, наприклад, у лікарнях.
Якими були перші одеські ліхтарі?
Перші ліхтарі з’явилися в Одесі завдяки герцогу де Рішельє. Ще 210 років тому він розумів, що вулиці треба освітлювати. Цікаво, що перші світильники «працювали» на салі, налитому у плошки, – 1818 року їх налічувалося 400 штук. Надалі для освітлення використовували конопляну олію, спирт, гас і газ. До речі, газових світильників 1868 року було встановлено 2140 штук. А ось електрику — у вигляді свічок Яблочкова (вугільні дугові лампи. — Прим. ред.) — вперше застосували в Одесі 1880 року на Миколаївському бульварі (сьогодні Приморському). І, нарешті, за 10 років вже електричні ліхтарі на центральних вулицях радували одеситів.
Кому скаржитися на темне подвір’я?
Списки на капремонт мереж зовнішнього освітлення формуються з урахуванням закінчення термінів експлуатації світильників, скарг населення, пропозицій районних адміністрацій, пропозицій депутатів Одеської міської ради.
Отже, якщо у вашому дворі немає зовнішнього освітлення, треба написати до однієї з інстанцій:
- «Одесміськсвітло»,
- районна адміністрація,
- депутат свого округу,
- мерія,
- особисто міський голова.
А для посилення реакції на повідомлення можна надіслати листи всім одразу. Олександр Прокопець розповідає про курйозний випадок, коли до міськсвітла прийшла скарга на відсутність зовнішнього освітлення в одному з дворів спального району. Після цього вона неодноразово дублювалася у телефонному режимі навіть після того як ліхтарі відремонтували. Наполегливого одесита запросили на зустріч, і тут виявилося, що він інвалід за зором, точніше, повністю незрячий, а тому елементарно не міг бачити світильники. Чоловік переживав за онучку і хотів бути впевненим, що у дворі їхнього будинку і вночі ясно. Але, що б там не було, метод спрацював.
Про перекопаний центр і ліхтарі, що світяться вдень
У 2021 році Одеська міськрада ухвалила рішення про проведення капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення в історичній частині міста із заміною наявних світильників із натрієвою лампою на світлодіодні світильники. Всього на 118 об’єктах – вулицях, провулках, скверах – у 2021 році замінено 3800 ліхтарів. Цього року роботи тривають. Наприклад, на Соборній площі у січні нинішнього року співробітники міськосвіту встановили 119 світильників та 67 торшерних стійок, проклали 1775 метрів кабельної лінії. А в поки що не затверджених планах — заміна світильників на центральних вулицях, у міжквартальних зонах спальних районів та подальша робота з архітектурного освітлення (підсвічування будівель).
— Якщо ліхтарі працюють вдень, це означає, що ми проводимо ремонтні роботи, а не просто «палимо електрику». Бо за технікою безпеки у темний час доби навіть закручувати лампочки заборонено. А по-справжньому економити електрику сьогодні дозволяють нові світлодіодні світильники, — каже про найчастішу претензію до міськсвітла Олександр Прокопець.
Зміна освітлення тішить око, а от довгограючі роботи на початку вулиці Катерининської багатьом припали не до вподоби. Але для того щоб усі вулиці засяяли, як експериментальна Рішельєвська, доведеться трохи потерпіти. Адже якісне освітлення просто необхідне місту: і щодо естетики, і щодо безпеки.
Уличное освещение Одессы: сколько в городе осталось газовых фонарей
Чому у Херсонському сквері завжди темно?
Хоча, на жаль, нерідкі й випадки вандалізму. Наприклад, у новорічну ніч у світну скриню на Дерибасівській запустили петарду і спалили інсталяцію.
Ліхтарі ж розстрілюють та зрізають разом із металевими торшерами. Наприклад, на узвозі в Херсонському сквері 2006 року встановили на сходах торшери. А за два місяці все було розстріляно. У 2016 році знову були встановлені торшерні стійки – все вкрадено разом зі світильниками. Така сама проблема є і на Трасі здоров’я.
У середньому на рік через вандалізм, а також через ДТП, непридатними стають близько 30-40 світильників.
Чи може ліхтар світити надто яскраво?
У 2021 році міськосвітло отримало 1686 скарг від одеситів. І якщо деякі з них абсолютно логічні та закономірні, то є й такі, що викликають подив. Цитуємо одну з таких скарг:
«У нашому будинку стоять три стовпи із двома лампами. Раніше о 12 годині ночі одну лампу відключали. Зараз цього не роблять, забагато світла, і це світло завдає незручності, світло б’є у вікна і нічим його не закриєш. Прохання: чи можна взагалі залишити по одній лампі? Потрібно заощаджувати».
Підставою для вибору потужності нового світлодіодного світильника є світлотехнічний розрахунок, який виконується в електронному вигляді з урахуванням заданих параметрів вулиць: ширини дороги, ширини тротуару, з урахуванням факту використання наявних опор та відстані між ними або потреби встановлення нових опор. Згідно з останніми нормативними актами із зовнішнього освітлення, основним показником, який характеризує якість вуличного освітлення, є відсутність засліпленості водія. Допоміжним показником є рівень освітленості проїзної частини та тротуару.