Звичайний одеський будинок у районі Привозу стане незвичайним. Тут, на Старопортфранківській, 133, розташована квартира, де Михайло Жванецький жив з мамою з 1945 року. Ця квартира перетворюється на музей Михайла Михайловича.
Цей одеський звичайний незвичайний двір
Звичайний одеський двір з галереями і звичайнісіньким суто одеським укладом. Варто піднятися сходами, що ведуть до веранди, – і ось вона, Михайлова квартира. Точніше – «мамина квартира», як називав її Михайло Жванецький.
Рішення про створення муніципального музею Михайла Жванецького ухвалили у липні минулого року. З проханням створити за цією адресою Музей Жванецького звернулася до міської влади вдова письменника Наталя Жванецька.
Влітку 2017 року, коли Михайло Жванецький приїхав до Одеси, він побував і тут, на Старопортофранківській, 133. Його дружина Наталя Жванецька потім на своїй сторінці у Facebook опублікувала добірку фотографій, яку так і назвала – «Мамина квартира».
Там збереглося чимало архівних матеріалів із життя та творчості письменника, які тепер стануть експонатами. Там кожне фото – шматочок нашої з вами одеської історії. Це і фотографії матері Михайла Михайловича, і самого письменника, і Райкіна, Ільченка, Карцева та багатьох інших. Усміхнений Карцев, плакати того часу, коли дует Карцева та Ільченка блискуче виконував мініатюри «нашого Миші». Кожна річ – пам’ять, кожен плакат – яскравий спогад. А ще – фото маленького Михайла…
Одеський Музей-квартиру Жванецького збираються створити до туристичного сезону
Зараз у «маминій квартирі» цього не побачиш. Все зібрано, складено, все це майбутні експонати музею. І сама квартира зараз – у стані великого ремонту. Тут буде створено муніципальний музей – за аналогією з музеєм Утьосова: двір залишиться житловим, а ось квартира Жванецького перетвориться на Музей його пам’яті.
Як нам повідомляють офіційно, Одеський муніципальний музей-квартира Михайла Жванецького фінансуватиметься із бюджету міста. Музей-квартира буде відкрито для екскурсій, творчих зустрічей, конкурсів, фестивалів.
До початку ремонту було проведено фото- та відеофіксацію обстановки квартири для відтворення її в автентичному вигляді. Сьогодні ведуться роботи з заміни покрівлі, зміцнення стін та фундаменту даної частини споруди. Потім розпочнуться роботи з заміни міжповерхового перекриття, інженерних комунікацій та перестінків, а надалі оздоблювальні роботи. Паралельно проводитиметься реставрація меблів, віконних рам, дверей та іншого.
В одеській мерії планують відкрити музей-квартиру до туристичного сезону.
В Одесі, на розі Старопортофранківської та… Старопортофранківської
Наступного дня після повідомлення про смерть письменника одесити несли квіти до старих воріт будинку на Старопортфранківській, 133…
Так, сам будинок з «маминою квартирою» всередині двору знаходиться неподалік Привозу, на вулиці Старопортофранківській – за квартал від Пантелеймонівської до… все тієї ж Старопортофранківської.
Як таке може бути? Та все дуже просто: Старопортофранківська трохи примхливо здійснює поворот до Привозу і продовжується до Преображенської під своїм же ім’ям. Тобто, у нас, можна сказати, є ріг вулиць Старопортофранківської та… Старопортофранківської; далі йде ріг Старопортофранківської та Преображенської, хоча ці вулиці розташовані паралельно.
Ми йдемо до будинку Михайла Михайловича Старопортофранківською: від кінотеатру «Родина» переходимо на інший бік і тут шукаємо серед одно-двоповерхових будинків номер 133. Ось цей будинок, зі старенькою брамою, нічим зовні не примітний. Ну хіба що він – явно з адрес старої-старої та зовсім непарадної Одеси… Така собі типова старенька Молдаванка.
І ось може здатися, що саме цим будинком закінчується вулиця. Аж ні, вона продовжується і за рогом, і веде прямо до Привозу. І ось така вулична «дивина» викликає певне здивування.
А ще роздуми: ходив тут юний Михайло, на Привоз заходив, Естонською проходив, у сьогоднішньому Преображенському парку гуляв… І народжувалися в голові юного одесита дивовижні цитати з одеського життя, які тепер уже стали класикою…
І, до речі, про класику: Михайло Жванецький жив у будинку №133 на Старопортофранківській. Ілля Ільф народився там, де ця вулиця робить свій дивний поворот – у будинку №137. Лише за рогом…
Читайте також:
- Одесити несуть квіти до будинку дитинства Михайла Жванецького
- Пам’яті Жванецького: табличка у вигляді портфеля та цитата з «Холери в Одесі»
- Його місто: пам’яті великого одесита
Фото: Наталі Жванецької, з офіційного сайту Одеської мерії та авторки