Новини Одеси та Одеської області

Чи потрібно зберегти пам’ятники та топоніми, пов’язані з Воронцовим на Одещині: думка істориків

Чи потрібно зберегти пам’ятники та топоніми, пов’язані з Воронцовим на Одещині: думка істориків

В Одесі та Одеській області активно відбувається перейменування топонімів, пов’язаних з діячами Російської імперії та колишнього СРСР, а також демонтується символіка імперського та тоталітарного режимів із будівель. В цьому процесі невизначеною поки що долею є персона колишнього Новоросійського генерал-губернатора Михайла Воронцова.

Процес деколонізації в Україні відбувається активно і в Одесі, і в Одеській області. Згідно із Законом України  «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», який був прийнятий Верховною Радою в березні 2023 року, торкнувся назв населених пунктів, сотень назв вулиць, провулків, парків, скверів тощо як в Одесі, так і в регіоні в цілому, і цей процес “ОЖ” постійно висвітлює.

Неоднозначною в цьому процесі є постать Новоросійського губернатора (1823-1844 рр.) графа Михайла Воронцова, який під час керівництва півднем України досить прогресивно впливав на розвиток економіки нашого краю. Слід зауважити, що окрім пам’ятника цьому російському військово-політичному діячу (знаходиться біля Спасо-Перображенського собору) в Одесі, на честь графа названі провулок, який виходить до Потьомкінських сходів,

переулок воронова

вулиця на Фонтанці (Фонтанська територіальна громада) і навіть населений пункт Воронцівка на Миколаївщині.

улица Воронцова

На захист збереження “спадщини” Воронцова стали два відомі історики Одеси –  доктор історичних наук, професор кафедри історії України Одеського університету імені І. І. Мечникова Тарас Гончарук та професор кафедри історії України Південноукраїнського національного педагогічного університету ім К. Д. Ушинського Віктор Савченко.

Два одеські професори підписали довідку щодо історичної постаті графа Михайла Воронцова, де, по суті, виступили на захист цього російського військово-політичного діяча і збереження його прізвища в топонімах нашого регіону.

справка

Виходячи з усього зазначеного, вважаємо, що ім’я Воронцова не варто виключати з урбо-топонімічного простору України. Адже ця постать мала значний позитивний вплив на історичний (передусім) економічний розвиток південноукраїнських земель, –

відзначили Тарас Гончарук та Віктор Савченко в своїй “Довідці” про Воронцова.

Слід зауважити, що прізвище Воронцова закріпилось і за відомим одеським маяком, розташованого на краю Карантинного (зараз Рейдового) молу в Одеському порту на Чорному морі, який добудували саме за часів губернаторства графа і в народі його називають “Воронцовським”. Яка б не була подальша доля в процесі деколонізації прізвища графа, але він, зрозуміло, Воронцовського маяка не торкнеться.

воронцовский маяк

Нагадаємо, що у м. Южному, яке Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала перейменувати ще в червні, визначились з основними варіанти перейменування, яких налічується аж тридцять сім.

Фото: Вікіпедія, Googlmaps

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Дмитро
Дмитро
1 місяць тому

Цей пам’ятник пережив радянщину і окупацію румунськими і німецькими військами! Воронцов дуже багато зробив для Одеси. Наприклад Суворо не був в Одесі і пам’ятник прибрали.

Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: