Не за горами найкоротший день 2023 року – день зимового сонцестояння, або найкоротший день на рік і, відповідно, найдовша ніч. Розповідаємо, коли настане цей день і що він означає.
Зимове сонцестояння – унікальне астрономічне явище, що виникає тоді, коли земна вісь максимально нахиляється до Сонця. Саме з цього дня в Північній півкулі починається астрономічна зима, а в Південній водночас проходить День літнього сонцестояння.
Ще одна назва дня зимового сонцестояння – сонцеворот. У цей день Сонце найближче до Землі за весь рік.
Найчастіше день зимового сонцестояння посідає 21 грудня (рідше – на 20 чи 23 грудня). Однак у роки, що передують високосному (а саме такий 2023 рік), зимове сонцестояння відбувається 22 грудня. Воно розпочнеться о 05:27 за Київським часом.
Також відзначимо, що сонцеворот зазвичай буває двічі на рік. Перший припадає на червень і називається в Північній півкулі днем літнього сонцестояння. Тоді ніч найкоротша, а день найдовший. А після цього день починає поступово зменшуватись.
Наші пращури, давні слов’яни, завжди жили у злагоді з циклами сонця і приділяли йому особливу увагу. Саме тому день, коли Сонце починає приносити більше тепла, вважали остаточною перемогою світла над пітьмою, а влітку – над зимою. Тоді Сонце вважалося символом відродження, нового життя.
А ось день зимового сонцестояння в цей день наші пращури вважали днем початку нового року. Тому вночі віддавали повагу Коляді – одному з найважливіших богів у слов’янській міфології, втіленні Сонця та тепла.
Люди намагалися допомогти Сонцю перемогти темряву, для чого розкладали та запалювали багаття, катали по селу палаючі колеса, прикрашали вдома ялинковими гілочками та випікали обрядовий коровай у формі небесного світила.
У ті часи існувало повір’я, що в день зимового сонцестояння, коли найдовша ніч на рік, а після цього день починає поступово збільшуватися, на Землю приходять духи померлих предків. Тож цього дня співали чимало обрядових пісень, веселилися, розважалися, аби залучити до своєї родини багатство та добро.
Цей день також вважали сприятливим для різних ворожінь. Тому дівчата збиралися разом і ворожили на кохання, майбутнє, шлюб тощо.
Ще вважається, що зимове сонцестояння – чудовий час для нових починань. А от конфліктів та суперечок у цей день слід уникати: адже, згідно з повір’ям, будь-яка негативна енергія може залишити довгий слід.
Ви також можете дізнатися:
За матеріалами ТСН
Громадська організація «Деколонізація. Україна» оновила перелік населених пунктів, які, на думку активістів, необхідно перейменувати у… Read More
Народний депутат з Одеси Артем Дмитрук, який утік з України та оголошений у міжнародний розшук,… Read More
Споживати правдиву та перевірену інформацію — це як вмиватися та пити чисту воду щодня. Та… Read More
В Одесі поліцейські затримали іноземця, який вербував українок для сексуальної експлуатації за кордоном. Read More
Знана майстриня страв та випічки Марія Саракій з Гвоздавки Першої Зеленогірської громади у свої 73… Read More
Фестивалі, зіркові гості та гумористичні шоу. Все це відбудеться в Одесі цими вихідними. Ми допоможемо… Read More