Новини Одеси та Одеської області

Військові пенсії: що змінилося та які плани на майбутнє?

Військові пенсії: що змінилося та які плани на майбутнє?

Сьогодні, 6 грудня, ми відзначаємо День Збройних сил. Свято було започатковано ще в 1993 році і прив’язано до дати ухвалення Закону «Про Збройні сили України» (6 грудня 1991 року). В честь цієї дати ми вирішили проаналізувати, які головні зміни в пенсійному забезпеченні військовослужбовців сталися цього року і що нашим захисникам обіцяють у подальшому.

Дострокова пенсія, вік і стаж

Спочатку нагадаємо, що кадрові військовики мають право на пенсію за вислугу років. Залежно від кількості вислуги, на пенсію можна піти у 45 років і навіть раніше, що передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір таких пенсій призначається у розмірі від 50 до 70 відсотків грошового забезпечення військовика, а тим, хто був у Чорнобилі, – до 100%.

Особи, які не мають військової вислуги, але мають статус учасника бойових дій, можуть піти на пенсію у 55 років, тобто на 5 років раніше встановленого пенсійного віку. Такі пенсії призначаються за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Їх розмір залежить від загального стажу і зарплати, як і у звичайних пенсій за віком. Відомо, що загальний розмір пенсії учасника бойових дій не може бути нижчим, ніж 210% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб (з 1 грудня – 4395,30 грн.).

Тероборона: що з пільговим статусом?

Одна з ключових змін у пенсійному законодавстві військовиків у цьому році стосується саме учасників бойових дій. Право діставати такого статусу надали також учасникам територіальної оборони. На цих же осіб тепер розповсюджуються і норми згаданого вище Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідний пакет законодавчих ініціатив було ухвалено 15 березня 2022 року. Однак виявилося, що цих змін недостатньо. На практиці тероборонівці почали скаржитися, що статус учасника бойових дій оформити не можуть, бо ще недопрацьовані старі порядки, які регулюють це питання. Тобто закони ухвалено, а відповідні підзаконні акти – ще ні. В уряді запевняють, що над цим працюють, і відповідні зміни незабаром мають бути допрацьовані й ухвалені.

Военные пенсии

Скільки платять особам з інвалідністю?

Друга суттєва зміна цього року – підвищення мінімальних пенсій за інвалідністю. Відповідний закон було ухвалено Верховною Радою ще 15 лютого 2022 року, але перерахунок зроблено тільки з 1 жовтня, як там і прописано.

Загалом пенсії за інвалідністю військовикам встановлюються у розмірі від 40 до 100 відсотків сум грошового забезпечення залежно від групи інвалідності. При цьому мінімальні розміри таких пенсій раніше складали від 100 до 130 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тобто окремі пенсії за інвалідністю станом на вересень 2022 року могли не перевищувати 2100 гривень (це мінімальна пенсійна виплата).

З 1 жовтня мінімальні пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби I групи встановлено у розмірі 5025 гривень, II групи – 4610 гривень, III групи – 4396 гривень. Іншим особам з інвалідністю з числа рекрутів, солдатів і матросів строкової служби (так звані інваліди армії): I групи – у розмірі 4605 гривень, II групи – 4396 гривень, III групи – 4186 гривень.

Залежно від звання і посади ці суми можуть збільшуватися ще на 10-30%.

Пенсії за інвалідністю планують індексувати

Багато років пенсії військовиків не індексуються. Також з великими складнощами і в суперечливий спосіб проводять перерахунки у зв’язку зі збільшенням грошового забезпечення. Втім цього року було ухвалено довгоочікувані зміни, відповідно до яких військові пенсії мають індексувати щорічно з 1 березня, як і решту видів пенсій. Це передбачено Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15 лютого 2022 року. В цьому законі навіть йдеться про індексацію вже з 1 березня 2022 року. Однак при цьому Порядок індексації військових пенсій ухвалено не було. Здавалося б, що питання вирішилося з ухваленням постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання індексації пенсій» №727 від 24 червня 2022 року. Однак там зазначено, що індексація має відбутися лише в 2023 році. Більше того, в цій постанові написано, що вона має набути чинності тільки після припинення воєнного стану (з 1 числа місяця, що настає після місяця його припинення або скасування). Тобто урядовці знову намудрували, і питання індексації для деяких категорій пенсіонерів залишили у замороженому стані.

Военный, пенсия

Перебування у полоні зарахують у стаж

Ще одна цікава зміна в законодавстві набула чинності 19 листопада. Відтепер перебування у полоні зараховуватиметься військовикам до страхового стажу. За таких людей держава сплачуватиме пенсійні внески за весь період перебування у полоні. Це передбачено Законом №2010-ІХ від 26 лютого 2022 року (Закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» №2010-ІХ від 26 лютого 2022 року).

Доплати за особливі заслуги виростуть

Є також військовики, яким може бути надано статус особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною. Такими вважаються, зокрема, Герої України, яким, починаючи з 2014 року, вручено орден «Золота Зірка»; особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, орденом княгині Ольги трьох ступенів. Зараз за цей статус доплачують до пенсії 70% прожиткового мінімуму, тобто 1418,90 гривні – з 1 липня, і 1465,10 гривні – з 1 грудня.

З 1 січня 2023 року розмір цієї доплати мають суттєво підняти. Залежно від нагороди, доплати тим, хто має особливі заслуги перед Батьківщиною, складатимуть щомісяця від однієї до трьох мінімальних зарплат, тобто від 6700 гривень.

Сергій Коробкін

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції