Якщо у вас з'явилися напади кашлю, що супроводжуються важкістю в грудях, варто відвідати сімейного лікаря і виключити плеврит. Це захворювання за симптомами схоже на звичайну застуду, але загрожує серйозними наслідками. До Дня пульмонолога «Одеське життя» поспілкувалося з Наталею Масіч — лікарем-пульмонологом вищої категорії і з'ясувало, чому виникає плеврит і чим він небезпечний.
Плеврит — це запальний процес у плеврі (тонкій оболонці, що вистилає грудну клітину і обволікає легені). Він рідко виникає як самостійна патологія, частіше стає ускладненням різних гострих чи хронічних захворювань органів грудної порожнини. За статистикою, частіше проблеми з плеврою діагностуються у чоловіків середнього та похилого віку. Загалом частку плевриту доводиться до 15% всіх патологій легких.
Причини розвитку плевриту поділяють на інфекційні та неінфекційні.
Симптоми плевриту залежать від його форми (сухий або ексудативний) та характеру течії (гострий, підгострий, хронічний).
Для сухої патології характерні напади кашлю, пов’язані з подразненням плеври, прискорене, поверхневе дихання, біль у грудях, що колють, що посилюється при фізичному навантаженні, сміху, нахилах. При цьому хворий почувається краще, лежачи в позі на боці. Іноді спостерігаються симптоми загальної інтоксикації організму: озноб, невелике підвищення температури тіла, відсутність апетиту, швидка стомлюваність.
Посилення симптомів може говорити про формування ексудативного плевриту. Для нього типові сильний тупий біль з одного боку грудної клітки, відчуття тяжкості і стиснення в грудях, болісний сухий кашель, шуми в легенях, задишка, прискорене серцебиття, блідість або синюшність шкіри, набухання шийних вен, тривале підвищення температури тіла, слабкість, пітливість сонливість.
Також при обох формах плевриту пацієнта можуть турбувати сильна хвороблива гикавка, здуття живота, нерівномірний рух грудної клітки (одна її половина трохи «запізнюється» на вдиху), блювання до або після їди.
Якщо в плевральній рідині з’являється гній, то температура підвищується до 40 градусів, хворому стає важко дихати, і він постійно приймає вимушену позу, щоб полегшити дихання.
Лікування плевриту залежить від причини, що його викликала, і вираженості симптомів. Для терапії основного захворювання можуть бути призначені антибіотики, противірусні та протигрибкові засоби, кортикостероїди (при аутоімунних захворюваннях). Для усунення симптомів застосовуються протизапальні, знеболювальні та сечогінні препарати, ліки від кашлю, фізіопроцедури. При ексудативному плевриті також проводиться видалення рідини з плевральної порожнини. У складних випадках застосовується хірургічне втручання.
Хворому також рекомендується спокій та постільний режим, дієтичне харчування (мінімум простих вуглеводів, солі та рідини, більше білків та вітамінів), після покращення стану – лікувальна фізкультура, дихальні вправи.
Запущений плеврит без адекватного лікування здатний призвести до незворотних процесів, що торкаються органів дихання: спайків плеври, пневмосклерозу, дихальної недостатності. Крім того, через велику кількість плевральної рідини може відбутися зміщення серця і розвинутися серцево-судинна недостатність.
Читайте також:
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More