В Україні загрожує адміністративне покарання мешканцям багатоквартирних будинків, які люблять голосно пошуміти у своїй квартирі в недозволений для цього час. Так, на тих, хто вирішить зайнятися ремонтними роботами або голосно з’ясовуватиме стосунки в пізній час або на вихідних, може чекати не тільки неприємна розмова із сусідами, а й штраф.
Коли не можна шуміти мешканцям багатоповерхівок
Згідно з державними будівельними нормами України, проживання в багатоквартирному будинку зобов’язує мешканців ставитися до сусідів з повагою. Це означає, що у квартирі заборонено шуміти з 22:00 до 8:00 у вихідні дні та з 21:00 до 8:00 у робочі дні. В цей час не можна:
- гучно кричати та співати;
- проводити ремонтні роботи;
- використовувати звуковідтворювальну апаратуру.
Таких же правил повинні дотримуватись і комерційні організації (якщо в будинку, наприклад, розміщується кафе чи перукарня).
Варто зазначити, що дитячий плач або шум від домашніх тварин до переліку заборонених у законі не належить. Але якщо сусідські діти або домашні улюбленці регулярно заважають вам спати, можна звернутися до служби опіки або служби захисту прав тварин, щоб порушити питання про неправильне поводження з тваринами.
При цьому важливий не тільки факт шуму, але і його фактична гучність. Так:
- допустимий рівень шуму в житлових будинках вдень – не більше 55 дБ;
- у житлових будинках вночі – не більше 45 дБ;
- допустимий рівень шуму в гуртожитках вдень – до 60 дБ;
- у гуртожитках вночі – до 50 дБ.
Що загрожує порушникам тиші
Якщо сусіди докучають для початку варто вирішити конфлікт мирним шляхом. Якщо не вийде – звертайтесь до поліції. Співробітник поліції має скласти протокол про адміністративне правопорушення.
За порушення тиші та спокою загрожує штраф:
- для приватних осіб – від 85 до 255 гривень;
- для підприємств – від 255 до 510 гривень.
Якщо порушення повториться в тому ж році (якщо перше порушення офіційно запротоколовано), передбачається вилучення штрафу в судовому порядку з попередньою фіксацією правопорушення правоохоронцями. Розмір штрафів, відповідно, також збільшується:
- для фізичних осіб – від 255 до 510 гривень;
- для підприємств – від 850 до 2 550 гривень.
Повторне порушення правил того, коли можна робити ремонт, передбачає конфіскацію інструментів, обладнання та/або апаратури, що є джерелом шуму.
Коли за ремонт не оштрафують
Виконання гучних робіт регламентується Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Ось основні положення згідно зі статтею 24:
- галасувати, у тому числі робити гучний ремонт, допустимо з 8:00 до 21:00 годин у будні;
- у вихідні та святкові дні ремонтні роботи заборонені цілодобово.
У разі порушення цих правил сусіди мають повне право викликати поліцію.
Читайте також: