Новини Одеси та Одеської області

Тарифи, пенсії, зарплати: що зміниться в Україні у 2022 році?

украина 2022 тарифы пенсии

Текст: Вероніка ПОЛІЩУК • ФОТО: з відкритих джерел Час читання: близько 9 хвилин

  ПРО ЩО МИ РОЗПОВІДАЄМО?
  • Комунальні тарифи: готуйте гаманці
  • Субсидії: отримають не всі
  • Зарплати: обіцяють підняти медикам та педагогам
  • Пенсії: збільшать усім, але поступово
  • Податки: мінімальне зобов’язання та податок на продаж овочів
  • Ціни на продукти: сядемо на дієту?
  • Медицина: українська вакцина та нові щеплення
  • Електронна прописка та нові сервіси «Дії»
  • Жінки повинні стати на військовий облік
Ось і настав новий рік. А з ним — чергові зміни у житті країни та її громадян. У 2022-му на нас чекає низка змін, зокрема, у сфері соціальних виплат, охорони здоров’я, бізнесу та комунальних тарифів. Що зміниться в Одесі та Україні в рік Блакитного Тигра — символу перетворень, з’ясовувала «Одесская жизнь».

Комунальні тарифи: готуйте гаманці

тарифы 2022 украина
  Вже традиційно з 1 січня для одеситів збільшилися тарифи на водопостачання та водовідведення. Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила компанії «Інфоксводоканал» нові ціни. Для населення тариф на водопостачання становить 17,92 гривні за кубометр з ПДВ (раніше – 16,44 гривні за куб), на водовідведення – 17,24 гривні за кубометр (було 13,58 гривні за куб). Таким чином, один куб води коштуватиме 35,16 гривні. Подорожчав із 1 січня для одеситів і газ, а точніше, його доставка. За один кубометр блакитного палива доведеться заплатити на 25 копійок більше. На таку суму – з 84 копійок до 1,09 гривні – НКРЕКП підвищила тариф на транспортування газу для “Одесгазу”. Це призвело до зростання загального платежу. Притім сама ціна на газ для абонентів не змінилася: вона, як і раніше, становить 9,20 гривні. У новий рік одесити увійшли зі старим тарифом на опалення. Для населення його вирішили не міняти. Тариф на тепло, як і раніше, залишився 1813 гривень за гігакалорію — місцева влада та уряд підписали відповідний меморандум. Тарифи на електроенергію для населення у новому році не змінилися. До 30 квітня ціна на світ залежатиме від обсягу спожитих кіловат-годин: сім’ї, які споживають менше 250 кіловат-годин на місяць, заплатять за тарифом 1,44 гривні за кіловат; ті, хто споживає понад 250 кіловат-годин, — 1,68 гривні за кіловат. До того ж тариф 1,68 також діє для гуртожитків та колективних побутових споживачів, дачних кооперативів, релігійних організацій. А ось після квітня ціна електроенергії може зрости.

Субсидії: отримають не всі

Середній розмір субсидії на опалювальний сезон становитиме близько 2000 гривень, обіцяла міністр соцполітики Марина Лазебна. У 2022 році можна залишитися без допомоги на комуналку, якщо послуги не оплачуватимуть більше трьох місяців. Втратять субсидії і ті, хто має заборгованість із платежів понад 20 неоподатковуваних мінімумів (один становить 17 гривень). Але якщо людина укладе договір реструктуризації боргів, держдопомога на комуналку залишиться дійсною.

Зарплати: обіцяють підняти медикам та педагогам

зарплаты украина
Майже весь 2022 рік мінімальна заробітна плата становитиме 6500 гривень. Підвищать її лише у жовтні – на 200 гривень, або 3%. А ось зарплати медикам уряд вкотре обіцяють підвищити ґрунтовно. Так, мінімалка для середнього медперсоналу має становити 13500 гривень, для лікарів – 20000 гривень. Планують підвищити оклади і вчителям – від 5 до 30%.

Пенсії: збільшать усім, але поступово

  На 2022 рік заплановано 12 етапів підвищення пенсій різним категоріям громадян. З 1 січня мінімальна пенсія для осіб, які отримали інвалідність через участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, залежить від її групи. Так, чорнобильцям з інвалідністю:
  • І групи виплатять 14 600 гривень,
  • ІІ групи – 9500 гривень,
  • ІІІ групи – 7000 гривень.
З січня мінімальна пенсійна виплата кожному з непрацездатних батьків, жінці (чоловіку) захисників (захисниць), які загинули у зоні проведення АТО/ООС, становить не менше 7800 гривень. Відповідно до збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних, мінімальна пенсія у січні збільшиться до 1934 гривень. З 1 липня вона зросте до 2027 гривень, з 1 грудня – до 2093 гривень. З жовтня заплановано нову мінімальну пенсійну гарантію. Громадянам віком від 70 років, які мають трудовий стаж 35 років (для чоловіків) або 30 років (для жінок), обіцяють виплачувати не менше ніж 3000 гривень. До того ж, пенсіонери віком 70-75 років отримають 300 гривень доплати.

Раніше ми розповідали про найочікуваніші події в Україні та світі у 2022 році.

Податки: мінімальне зобов’язання та податок на продаж овочів

З 1 січня закон запроваджує нову систему оподаткування сільгоспвиробників. У документі прописано поняття “мінімальне податкове зобов’язання” (МПЗ). Це сума податків, яку кожен власник землі має внести до бюджету. становить вона близько 5% вартості землі на рік. Тобто якщо сума всіх податків (єдиного, на землю, на прибуток) буде менша за МПЗ, землевласнику доведеться доплатити різницю. МПЗ не визначається для городів, земельних ділянок дачно-будівельних, садово-городніх кооперативів, а також для сільгоспземель, що розташовані в межах населених пунктів. Не менш важлива норма стосується податку на продаж вирощених на земельних ділянках овочів. Громадян зобов’язали сплачувати податок з доходів фізосіб у вигляді 18%, якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. 2022 року це 78000 гривень. 18% складе податок в Україні на доходи фізосіб за продаж третього та наступних об’єктів нерухомості протягом календарного року.

Ціни на продукти: сядемо на дієту?

  Через захмарні ціни на газ у новому році лідерами подорожчання стануть добрива. Адже в їх виробництві частка газу становить до 80%. Тому, за прогнозами експертів, ціна на необхідну для сільського господарства продукція хімпрому може злетіти на 30-70%. Подорожчання добрив разом зі збільшенням витрат на електроенергію, паливо та оплату послуг сторонніх організацій призведе до підвищення цін на сільськогосподарську продукцію. Так, вартість пшениці буде вищою приблизно на 17%, овочі та фрукти можуть піднятися в ціні на 15-18%. Подорожчає і продукція харчопрому. Хлібобулочні вироби стануть дорожчими на 20%, молочні продукти – на 20-40%, олія – ​​на 15-30%, цукор і крупи – на 10-20%, м’ясні продукти – на 12-18%. До того ж, у зв’язку з набранням чинності новим податковим законом, зростуть у ціні алкоголь і тютюнові вироби. Серед промтоварів найвище злетять ціни на будматеріали та скло – на 20-50%. Відповідно, нерухомість у великих містах країни навесні може подорожчати мінімум на 10-15%.  

Медицина: українська вакцина та нові щеплення

вакцина украина ковид
  У 2022 році в Україні, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, має бути зроблена перша вітчизняна вакцина проти коронавірусу. Препарат, розроблений науковцями Інституту біології клітин НАН України, вже тестують у Польщі. Сподіваються у МОЗ і на те, що наступного року Україна зможе почати випускати ліки від коронавірусу. Йдеться про виробництво медикаментів за патентом двох американських фармацевтичних компаній – Pfizer та Merck. У новому році, згідно з наказом МОЗ, громадянам рекомендують зробити третю дозу вакцини від коронавірусу. Насамперед вона буде доступна людям з ослабленим імунітетом, а також спеціальним категоріям — лікарям та співробітникам соцзакладів. Ввести додаткову дозу таким пацієнтам можна незалежно від того, якою вакциною вони щепилися раніше. У січні-лютому нового року в Україні дозволять і так звану бустерну дозу вакцини. Згодом ефективність препарату знижується. І для підвищення захисту організму від інфекції потрібна додаткова доза вакцини, яка називається бустерною. Тому через шість місяців після повного курсу вакцинації медики рекомендують щеплення повторити. До того ж вона забезпечує захист від нового варіанту вірусу — «Омікрону».

Електронна прописка та нові сервіси «Дії»

З нового року у паперовому паспорті більше не обов’язковий штамп щодо реєстрації місця проживання. Тепер у додатку електронного сервісу державних послуг «Дія» або на порталі можна вказати адресу, за якою ви фактично проживаєте, та, отримавши підтвердження від власника житла, зареєструвати свою «прописку». Таким чином, буде зручно оформити пенсію, документи або отримати медичну допомогу. Але таке місце реєстрації не дає права власності на житло. Також на порталі онлайн-послуг можна оформити субсидії, подати заявку на призначення або перерахунок пенсії, отримати довідки ОК-5 та ОК-7, що підтверджують страховий стаж.

Жінки повинні стати на військовий облік

Фото: Минобороны Украины
Фото: Міноборони України
  До кінця 2022 року ряд представниць прекрасної статі повинні будуть стати на військовий облік. Такий «подарунок до ялинки» підклало Міністерство оборони, розширивши список «військовообов’язаних професій». Згідно з наказом військового відомства, до військкоматів мають прийти жінки-медики, фінансисти, бухгалтери, менеджери, програмісти, журналісти, музиканти — і не лише вони. Пройшовши медичну комісію, військовозобов’язаними стануть громадянки віком від 18 до 60 років. Підлягають військовому обліку і вагітні жінки, і матері малюків. Щоправда, запевняють у Міноборони, призвати до армії жінок зможуть лише у разі запровадження воєнного стану. І полишати країну у період його дії військовозобов’язаним заборонено. Водночас на сайті президента з’явилася електронна петиція щодо скасування цього наказу Міноборони. На 28 грудня заява набрала понад 34 тисяч підписів. Тепер президент зобов’язаний петицію розглянути та офіційно на неї відреагувати.  
Інфографіка «Слово і діло»
Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Наші спецпроекти
Усі спецпроекти