Новини Одеси та Одеської області

Право на спадщину: як її отримати, якщо не встигли у строки за законом

Право на спадщину: як її отримати, якщо не встигли у строки за законом

Чи можна отримати спадок, якщо довгий час не спілкувалися і не проживали з одним із батьків багато років і дізналися про його смерть через деякий час від сторонніх людей.

Хто має право на спадщину в першу чергу

Згідно зі статтею 1261 Цивільного Кодексу (ГК), насамперед право на спадщину згідно із законом мають:

  • діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця і народилися після його смерті;
  • той із подружжя, який його пережив;
  • батьки.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але до моменту його відкриття не проживав постійно зі спадкодавцем, повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина 1 статті 1269 ЦК). Але щоб звернутися до нотаріуса, потрібно мати свідоцтво про смерть батька. Його можна отримати в органах державної реєстрації актів цивільного стану, звернувшись із відповідною заявою (про отримання свідоцтва про смерть повторно). Із заявою слід надати паспорт, свідоцтво про народження.

З чим потрібно звертатися до суду

Заява про прийняття спадщини подається в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини особисто, надавши документи, які свідчать, що ви є спадкоємцем.

Якщо інші прийняли спадщину, ви матимете частку.

Якщо нотаріусом буде відмовлено з підстав, що пропущено шестимісячний термін для прийняття спадщини, про що видається ухвала, можна звернутися до суду для встановлення додаткового терміну прийняття спадщини.

Суд може визначити додатковий термін, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини.

Що необхідно пред’явити в суді

Звернувшись до суду із заявою, обов’язково надайте ті відомості, які відомі вам про життя померлого, ваші спогади про взаємне спілкування, чому не були на похороні батька (матері) і від кого дізналися про його смерть.

Відповідно до змісту статті 1272 ЦК згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про успадкування» №24-753/0/4 -13 від 16.05.2013, позов щодо визначення додаткового терміну для подання заяви про прийняття спадщини подається:

  1. у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
  2. у разі пропуску шестимісячного терміну подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину і могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Важливо довести в суді, що мали місце непереборні обставини, за яких ви не знали, що один із батьків помер, і наведіть відомості про те, як відбувалося спілкування з ним за життя.

До суду надайте докази, що документально підтверджують те, чому ви не могли вчасно прийняти спадщину. Наприклад, надайте докази, які підтвердять ваше перебування у відрядженні, на навчанні, за кордоном, на лікуванні тощо. Надайте інші довідки, які можуть підтвердити ті чи інші сімейні обставини, які не дозволили прийняти спадщину вчасно.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: