Тварини – не просто члени родини, вони мають право на гідне ставлення та захист своїх прав. На жаль, в Україні ці права часто порушуються, і під час війни їх важливо не забувати. Що робити, коли тварину образили, і як захистити її законними методами? До Всесвітнього дня свійських тварин ми поговорили про це з Миколою Крутієм, головним юристом Південного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
В Україні питаннями контролю умов утримання тварин і накладання штрафів за порушення займаються кілька органів:
Звертатися до цих органів можна письмово, через електронну пошту або офіційні платформи.
Порада: якщо ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами, повідомте про це поліцію або місцеві екологічні структури.
Так, в Одесі діють Правила утримання тварин, затверджені рішенням міської ради 05.04.2008 №2476-V. Вони охоплюють догляд, утримання, розведення та контроль чисельності як свійських, так і безпритульних тварин.
Читайте також: Помилки, які ми робимо при догляді за домашніми тваринами
В Україні реєстрація свійських тварин не є обов’язковою, але у деяких містах і регіонах (особливо великих, таких як Одеса) реєстрація собак є обов’язковою. Особливо порід, що підлягають спеціальному контролю (наприклад, бойові). Процедура реєстрації включає отримання ветеринарного паспорта та чіпування. Для котів та інших свійських тварин реєстрація не є обов’язковою. Проте, якщо планується транспортування тварини в межах країни або за кордон, необхідно оформити ветеринарний паспорт.
Ще на тему: Як підготувати тварину до виїзду за кордон?
В Україні за жорстоке поводження з тваринами передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність.
Згідно зі ст.180 Цивільного кодексу України, тварина вважається особливим об’єктом цивільних прав і має статус майна. Викрадення тварини прирівнюється до кримінального правопорушення.
Що у такому випадку робити? Подайте заяву до поліції. У разі втрати (зникнення) зверніться до найближчих ветеринарних клінік і притулків для тварин. Розмістіть оголошення з фото тварини і вашими контактами в соціальних мережах.
Власник тварини має право вимагати відшкодування майнової та моральної шкоди, якщо його тварина постраждала через недбалість або жорстоке поводження з боку іншої особи.
Разом із позовом треба подати докази: медичні висновки про стан тварини, квитанції за лікування, інші документи, що підтверджують завдану шкоду. Суд розглядає обставини кримінального правопорушення та вирішує питання компенсації шкоди (майнової та моральної).
Якщо тварина належить до небезпечних порід, обов’язково потрібно використовувати повідець і намордник. Якщо агресія вже проявилася, тварину необхідно ізолювати від людей, аби вона не змогла завдати шкоди. В іншому випадку зверніться до поліції.
Це собаки, які входять до Переліку небезпечних порід (затверджений Постановою Кабміну №1164 від 10.11.2021). До потенційно небезпечних через особливості поведінки належать: доберман, аргентинський дог, бультер’єр, акіта-іну, англійський мастиф, бульмастиф, московська сторожова.
У 2021 році Верховна Рада ухвалила зоозахисний закон №2351, що впроваджує європейські стандарти поводження з тваринами. Але, на превеликий жаль, новини про жорстоке поводження з тваринами в Україні – не рідкість, і часто ці злочини залишаються безкарними. Тому захист тварин залежить від кожного з нас. Знаючи, на що має право наш улюбленець, ми можемо його захистити.
Тримайте докладний план дій на вихідні та останній день червня. В вільні віконця додайте відвідання… Read More
АРМА отримала в управління об'єкти портової інфраструктури Одеської області, які готують до конкурсу для пошуку… Read More
На узбережжях Чорного моря та Тузлівських лиманів зафіксовано масову загибель сонечок семикрапкових (Coccinella septempunctata). За… Read More
Одеська міська рада ухвалила рішення про перейменування провулку Олександра Матросова на честь легендарного футбольного тренера… Read More
Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More
Згідно з прогнозом наукових лабораторій, сьогодні, 1 липня 2025 року, рівень геомагнітної активності залишиться в… Read More