Перерахунок пенсій у жовтні: кому чекати підвищення?

Перерахунок пенсій у жовтні: кому чекати підвищення?

У жовтні на нас очікує щонайменше три різні види підвищення пенсій. Громадянам, яким понад 70 років, мають встановити вікову надбавку у розмірі до 300 гривень. Підтягнуться і мінімальні розміри їхніх пенсій. Також буде проведено перерахунок пенсій у зв’язку із зростанням мінімальної зарплати. Окрім цього, військовослужбовцям з 1 жовтня підвищують розмір мінімальної пенсії за інвалідністю.

Вікова надбавка і пенсія залежать від стажу

Надбавка к пенсии

Насамперед, кілька змін з 1 жовтня передбачено Постановою Кабінету Міністрів від 15 вересня 2021 року № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому».

  1. Особам у віці від 70 до 75 років з 1 жовтня буде встановлено щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 300 гривень. Підвищення стосується тих, чий розмір пенсії не перевищує 10 340,35 гривні. Особам, які досягнуть 70 років після 1 жовтня, відповідна надбавка буде встановлюватися з дати досягнення ними зазначеного віку.

Нагадаємо, що пенсіонери у віці від 75 до 80 років вже отримують щомісячну доплату в розмірі 456 гривень, а у віці від 80 років – 570 гривень.

  1. Тим, кому виповнилося 70 років і більше, страховий стаж яких становить не менше ніж 35 років у чоловіків і не менше ніж 30 років у жінок, загальний розмір пенсії з усіма надбавками відтепер не може бути нижчим за три тисячі гривень. Тим, у кого пенсія зараз нижча, з 1 жовтня держава робитиме відповідну доплату, щоб загальна сума пенсії була не меншою за три тисячі гривень.
  2. Якщо у осіб старше 70 років страховий стаж становить менше ніж 35 років у чоловіків і менше ніж 30 років у жінок, доплата до пенсії встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з розміру три тисячі гривень.

Для прикладу, якщо ви – чоловік у віці 70 років і маєте не 35, а 34 роки стажу, то пенсія не може бути нижчою за 2950 гривень. Те саме стосуватиметься жінок зі стажем 29 років. Якщо у чоловіка стаж складає 33 роки, а у жінки – 28 років, то гарантована пенсія пропорційно складатиме 2900 гривень і так далі.

При цьому розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок із числа осіб, яким виповнилося 80 років і більше, не може бути меншим, ніж 2600 гривень, а у осіб віком від 70 до 80 років не може бути меншим, ніж 2500 гривень.

Отже, що старше людина і що більший у неї стажу, то вищою є мінімальна гарантована виплата. До речі, з 1 грудня також планується трохи підтягнути мінімальні пенсії тим, хто молодше 70 років.

Перерахунок через зростання мінімальної зарплати

Перерасчет пенсий

Відповідно до статті 28 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальна пенсія дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність. Сьогодні це 2027 гривень. Ця ж стаття передбачає, що громадянам у віці від 65 років при стажі від 35 років у чоловіків і 30 років у жінок мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі 40% від мінімальної зарплати.

Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік», з 1 жовтня мінімальна зарплата в Україні має зрости з 6500 до 6700 гривень. Це означає, що мінімальна пенсія для зазначеної категорії людей зросте з 2600 до 2680 гривень (за умови, що вони не працюють).

Тут ми бачимо зростання лише на 80 гривень, і відчують його далеко не всі. Наприклад ті, у кого пенсія і так вища, або ті, кому одночасно зроблять підвищення, описані в попередніх пунктах.

Пенсії за інвалідністю військовослужбовцям

Тут ми маємо справу зі зміною у статті 22 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб». До нього було внесено певні зміни ще в лютому, але набувають чинності вони тільки зараз.

Сьогодні мінімальна пенсія за інвалідністю встановлюється військовикам у розмірі від 100% до 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, що станом на 1 липня складає 2027 гривень. Залежно від групи інвалідності та її причини, для рядових солдатів мінімальна пенсія становить від 2027 до 2635 гривень. Тим, у кого звання і посада вищі, і тим, хто служить за контрактом або, наприклад, працює в органах МВС, пенсія призначається ще на 10-30% вище залежно від групи інвалідності та рангу.

З 1 жовтня 2022 року мінімальна пенсія за інвалідністю має суттєво зрости. Це передбачено Законом № 2040-IX («Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15 лютого 2022 року).

Ухвалено, що мінімальні розміри пенсій за інвалідністю складатимуть від 4186 до 5025 гривень для солдатів, і ще на 10-30% більше для осіб старшого складу залежно від звання, посади, групи інвалідності та її причини.

Читайте також:

Сергій Коробкін
Фото: Zn.Ua, Слово i дiло

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції