Новини Одеси та Одеської області

Будинок Лерхе на Приморському бульварі руйнується та став «спірним об’єктом»

Будинок Лерхе на Приморському бульварі руйнується та став «спірним об’єктом»

Пам’ятник архітектури національного значення, найстаріший красень будинок Лерхе на одеському Приморському бульварі, 5 хочуть передати до комунальної власності. Наразі він отримав статус «спірного об’єкта нерухомого майна».

Одеський будинок Лерхе «доведений до повного занепаду»

Прокурорами Одеської обласної прокуратури (ООП) вживаються заходи щодо повернення у комунальну власність пам’ятника архітектури та історії національного значення «Прибутковий будинок Лехре» на Приморському бульварі в Одесі, побудованому в 1823 – 1826 та добудованому у 1895 році за проектом архітектора ЦК. Шеврембрандт.

сообщение прокупатуры про дом Лехре

Повідомлення прокуратури про необхідність повернути будинок Лехре до комунальної власності.

Як повідомляє офіційний сайт ООП, «за позовом обласної прокуратури Господарським судом Одеської області порушено провадження у справі про розірвання договору купівлі-продажу нежитлових приміщень пам’ятника загальною площею 2390 м кв… Підставою позову є невиконання власником вимог договору купівлі-продажу, охоронного договору та фактичне доведення історичної будівлі до повного занепаду. Судом задоволено заяву прокурора про забезпечення позову та накладено арешт на спірний об’єкт нерухомого майна, а також заборонено вчиняти будь-які реєстраційні дії за вказаною пам’яткою».

будинок Лехрі в Одесі

З історії будинку Лерхе

Спочатку будинок було споруджено ще в 1823-1826 роках, архітектор – Франц Боффо. А вже наприкінці ХІХ століття новий господар будинку — купець Лерхе — облаштував його як прибутковий, тобто багатоквартирний житловий будинок для оренди квартир (архітектор Г. К. Шеврембрандт).

Фасад примітний активною пластикою архітектурних форм, вишукано промальованими скульптурними деталями, медальйонами з монограмою «L», що вказує на прізвище власника. Будинок «знявся» у кількох фільмах, увійшов практично до всіх довідників та туристичних проспектів по Одесі, що живописують про його «витончені іонічні колони, балкони, фронтони, про пишний декор фасаду, химерне ліплення і маскарони у вигляді скульптурних міфічних жіночих голів над віконними арками голів левів на кронштейнах, що уособлюють добробут та шляхетність власника особняка». Над вікнами третього поверху в медальйонах написано букву «L», що означає прізвище власника Lerche.

Будівля є національною пам’яткою архітектури та містобудування під назвою «Будинок прибутковий Лерхе» (роки побудови: 1823-1826; Перебудова: 1895 р., арх. Шеврембрандт Г. К.).

Про одеський будинок Лерха — з тривогою і болем

Про цю красиву одеську будівлю «Одеське життя» розповідала неодноразово. І щоразу — із тривогою та болем. Красивий будинок руйнується. Ми докладно розповіли, як його навіть довелося позбавляти «вбивчої краси».

Одеський архітектор, викладач ВДАСА, співзасновник Асоціації архітекторів Одеси Андрій Черненко дав нам докладну «довідку», як з дому довелося знімати елементи найбагатшого декору. Це робилося для того, щоб вони одного разу не звалилися на голови перехожих.

– Був зроблений демонтаж аварійних елементів декору з фасаду дивовижного за красою прибуткового будинку Лерхе. Роботи ініціювали Управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міської ради. Зволікання було смерті подібне. Попереднє обстеження було виконано скульптором Аркадієм Маршаком та архітектором Андрієм Черненком. В результаті було ухвалено однозначне рішення про демонтаж. Всі кріплення стали непридатними, ліпний декор, вагою близько 150 кг. обтяжений багаторічними накопиченнями життєдіяльності голубів, тримався на алюмінієвих скрутках. Демонтаж було здійснено успішно. Елементи декору посіли своє місце на складі. Чекають свого часу, коли вони знадобляться для реставрації та реконструкції чудової будівлі. І дуже хочеться вірити, що ці елементи та всі інші ліпні прикраси дочекаються таки… — розповідав тоді Андрій Черненко.

Пізніше ми знову поверталися до цього будинку. І щоразу з сумних приводів: то карниз частково обрушився, то ліпнина.

Тепер ось новина: будинок Лерхе хочат повернути у комунальну власність. Може, вдасться не лише повернути, а й врятувати національну пам’ятку архітектури…

Читайте також:

Фото (2020 року) Марії Котової, скрін із сайту Одеської обласної прокуратури

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції