Новини Одеси та Одеської області

Одеські торгові центри під час повітряної тривоги: де сховатися відвідувачам?

Одеські торгові центри під час повітряної тривоги: де сховатися відвідувачам?

Як свідчить досвід, заклади сфери обслуговування під час повітряної тривоги діють по-різному. У деяких магазинах і супермаркетах пропонують тимчасовий притулок у підвалах або на складах, а в ряді торгових точок просто виправджують людей на вулицю, знімаючи таким чином якусь відповідальність.
«Одеське життя» дізнавалася, як діють одеські торгові центри та мережеві супермаркети за сигналу тривоги.

Торговий центр Fontan Sky

ТЦ Fontan Sky у Львові

Вже при вході ви побачите оголошення, що під час повітряної тривоги магазини закриваються. Але що відвідувачам робити в цьому випадку – незрозуміло. Як чинить адміністрація торгового центру, розповіла одна з робітниць супермаркету «Сільпо»:

– Коли звучить повітряна тривога, охорона виводить відвідувачів із магазинів на вулицю, торговий центр закривається, а ми – персонал магазину – прямуємо у бік найближчого притулку.

При цьому у ТЦ можна побачити інформаційну табличку: «На годину повітряної тривоги просимо перейти з персоналом до магазину до безпечного місця».

Як найближче укриття адміністрація ТЦ пропонує підземний паркінг у сусідньому житловому комплексі «Чудо-місто» або притулок на вулиці Семінарській, 1 (корпус №5), але до нього потрібно ще добігти.

Fontan Sky, паркінг

Паркінг на Середньофонтанській

Ми з’ясували, що на дорогу від торгового центру до паркінгу йде три хвилини швидким кроком. Це якщо ви знаєте, куди рухатись. Але можна й заблукати, адже стрілок-покажчиків, які ведуть до найближчого укриття, немає.

Торговий центр «Афіна»

ТЦ Афіна

Цей торговельний центр під час повітряної тривоги також не працює. На вході вивіска: «Укриття – Паркінг» та зображена стрілка, що вказує напрямок. Дорога до нього з першого чи підземного поверху займе одну-дві хвилини, якщо спускатися з верхніх поверхів – ще дві хвилини.

ТЦ Афіна, покажчик

Покажчик у ТЦ «Афіна»

Як тут роблять під час тривоги, нам пояснила охорона:

– Під час повітряної тривоги всіх людей виводять у підземний паркінг – або через центральний вихід на вулицю, або просять спуститися туди сходами. У сховище спускаються всі – і відвідувачі, і персонал, і охорона торгового центру. Такою є вказівка керівництва.

Ми перевірили: шлях до підземного паркінгу сходами зайняв одну хвилину і 20 секунд, а допомогли так швидко дістатися безпечного місця спеціальні покажчики. Паркінг знаходиться досить глибоко та виглядає надійно – як тимчасовий притулок.

ТЦ Афіна, паркінг

Паркінг у ТЦ «Афіна»

Кого оштрафують за порушення правил при тривозі та комендантській годині?

В умовах воєнного часу деякі громадяни несерйозно ставляться до будь-яких рекомендацій та заборон. Тому уряд підготував кілька важливих законопроектів, згідно з якими:

  • за перебування на вулиці, а також пересування автомобілем під час комендантської години без спеціальної пропуску або посвідчення планують штрафувати у розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 850 гривень). Якщо протягом року буде зафіксовано повторне порушення комендантської години, штраф становитиме від 1700 до 3400 гривень;

  • при ігноруванні сигналів повітряної тривоги посадовим особам підприємств та установ , а також підприємцям загрожує штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 гривень) або позбавлення волі до трьох років. При повторному порушенні світить від трьох до восьми років в’язниці.

Торговий центр «Європа»

ТЦ Європа

У «Європі» на Дерибасівській немає спеціалізованого притулку, укриття чи підземного паркінгу. Однак тут є нульовий поверх, де розміщено супермаркет «Таврія В». Для безпеки громадян під час повітряної тривоги частину території супермаркету дозволили використовувати як найпростіше укриття.

– Ми намагаємося робити все можливе задля безпеки наших людей. Сповіщаємо відвідувачів та персонал про повітряну тривогу. Торговий центр закривається, а відвідувачів просять пройти до найближчого притулку. Маршрут до нього вказаний на оголошеннях, розміщених у всьому торговому центрі. Якщо немає можливості сховатися у притулку, відвідувачі та персонал можуть пройти у «найпростіше укриття» у супермаркеті «Таврія В». Там облаштовано все необхідне для безпеки, є аптечки та вогнегасники. Але, на жаль, люди не прислухаються до наших рекомендацій: вони збираються біля входу до «Європи», чекають, доки тривога закінчиться і центр знову відкриється, – розповів директор торгового центру Олександр Ковляшенко.

Ще на тему: Чи одесити користуються бомбосховищами під час тривоги – опитування (відео)

Ми перевірили. Справді, тут є методички та рекомендації, як залишити будівлю під час обстрілу.

ТЦ Європа, вивіска

Адміністрація «Європи» готує вивіски

– Нещодавно проводилася велика нарада – директорів торгових центрів та представників влади. Ми просили оновити списки притулків, що діють, допомогти розробити необхідні інструкції, і тільки недавно вони надіслали нам потрібну документацію. Ми й до цього писали офіційні запити владі з проханням дати роз’яснення, куди евакуювати людей та які поряд є притулки. У відповідь зазначили притулок за адресою вулиця Ланжеронівська, 26, як укриття – паркінг у ТЦ «Афіна», а також нижній храм Спасо-Преображенського собору та підземний перехід на розі вулиць Преображенської та Дерибасівської. До речі, протирадіаційний притулок є у приміщенні Управління національного банку (вулиця Рішельєвська, 6), але туди немає вільного доступу для мешканців та гостей міста, – розповів Олександр Ковляшенко.

Підземний перехід, Одеса

Підземний перехід на Преображенській теж може стати укриттям

Ми з’ясували, що дорога до «офіційного» притулку за адресою вулиця Ланжеронівська, 26 проходить через двір навпроти торгового центру (вулиця Дерибасівська, 16) і триватиме три хвилини. Але це в тому випадку, якщо вхід у двір відкритий, інакше доведеться бігти у притулок з боку Гавани, а це ще 7-10 хвилин.

А як справи під час тривоги в інших магазинах?

Супермаркет «Два кроки»

У торговому центрі «Сіті центр» (проспект Небесної сотні, 2) та деяких супермаркетах мережі «Сільпо» (наприклад, на Люстдорфській дорозі, 54) на час повітряної тривоги всіх просять пройти в тимчасове сховище, на склади.

У магазинах мережі «Таврія В» радіо оповідають, де знаходиться найближче сховище (так роблять на Варненській, 2).

А у «Копійці» (наприклад, на Сегедській, 7) біля входу просто висить табличка з попередженням, що під час повітряної тривоги магазин закривається, хоча через дорогу є сховище, можна було б дати напрямок.

Читайте також: Тривога! Куди тікати? — Як працюють сховища в Одесі

Так чинять у мережі магазинів «Два кроки» (Адміральський проспект, 17; Канатна, 42). За повітряної тривози магазини закриваються, а відвідувачам адміністрація пропонує пройти в найближчі сховища – для цього на вході висять покажчики.

Супермаркет «Два кроки», оголошення

Відвідувачам магазинів «Два кроки» пропонують пройти до найближчого бомбосховища

«Епіцентр»: порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих

Співробітники Епіцентру під час тривоги

Розрахунок на те, що громадяни відразу побіжать у укриття, як це у нас часто водиться, виявився «гладким тільки на папері». Наш кореспондент у ТЦ «Епіцентр» на Овідіопольській дорозі, 1 (близько «7-го кілометра») був свідком:

«Покупці, продавці просто виходять на відкрите паркування біля торгового центру. Запитую у охоронця, де найближчий бомбосховищ. Відповідь: десь в Авангарді. Це найближчий населений пункт – понад 5 кілометрів. Персонал тусується біля паркану. Ось і вся безпека…»

Читайте також: Одеські торгові центри під час повітряної тривоги: як реагують на сирену працівники та відвідувачі? (відео)

Підготувала Анастасія Єпурь

[mistape]
Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ірина
Ірина
1 рік тому

Власть не собирались воевать,дороги строили вместо убежищ

Ще за темою
Всі новини

Вибір редакції