Новини Одеси та Одеської області

Норми споживання та економія електрики: що потрібно знати перед подорожчанням

Норми споживання та економія електрики: що потрібно знати перед подорожчанням

З 1 червня 2023 року в Україні подорожчає комунальний тариф на електроенергію. Деякі категорії громадян мають право оформити субсидію чи користуватися пільгами. Розповідаємо, що зміниться в нормах споживання і яку допомогу надасть держава.

Тепер усі споживачі електроенергії, незалежно від категорії, платитимуть за єдиним тарифом — 2,64 гривні за кіловат. Ця ціна також поширюється на багатодітні та прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, які раніше користувалися знижкою. Не зробили потурань і для тих, хто опалюється електроприладами. Але, як запевнили чиновники, усі, хто не зможе самостійно оплачувати комунальні послуги, зможуть звернутися до субсидії. Частина споживачів має право користуватися пільгами.

Субсидії та пільги призначаються на основі соціальних нормативів споживання комунальних послуг, прописаних у Постанові Кабінету Міністрів № 409 від 6 серпня 2014 року «Про встановлення деяких соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування (соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, оплату яких держава надає пільги та встановлює субсидії)».

У таблиці нижче наведено норми споживання електроенергії, встановлені для різних категорій домогосподарства. Всю електроенергію, спожиту понад встановлену норму, одержувачі субсидій та пільговики повинні оплачувати зі своєї кишені.

Як економити електроенергію

Заощадити електроенергію допомагають багатозонні прилади обліку. І тут плата електроенергію розраховується за тарифами, диференційованим (розділеним) за періодами часу. Двохзонний лічильник ділить добу на два періоди — день і ніч, а тризонний — на ніч, піковий та напівпіковий періоди.

Оплата за двозонним лічильником

  • 100% тарифу вдень (з 7.00 до 23.00) — 2,64 гривні за кіловат-годину;
  • 50% тарифу у нічний час (з 23.00 до 7.00) — 1,32 гривні за кіловат-годину.

Оплата по тризонному лічильнику

  • 150% тарифу у піковий період (з 8.00 до 11.00 та з 20.00 до 22.00) — 3,96 гривні за кіловат;
  • 100% тарифу у напівпіковий період (з 7.00 до 8.00, з 11.00 до 20.00 та з 22.00 до 23.00) — 2,64 гривні за кіловат;
  • 40% тарифу в нічний час (з 23.00 до 7.00) — 1,06 гривні за кіловат.

Для звичайної квартири достатньо двозонного приладу обліку. У нічний час можна вмикати пральну машину або електричний бойлер — економія відразу буде помітна.

Як змінилися тарифи на електроенергію з 1 червня 2023 року

Новий тариф на електроенергію зріс майже на 80%, але він все ще не відповідає ринковим цінам. Про це заявив екс-міністр енергетики Олексій Оржель. Чиновник вважає, що споживачі мають платити вдвічі більше — понад 5 гривень за кіловат-годину.

Своєю чергою міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що другого етапу підвищення тарифів на електроенергію для населення поки не передбачено. Але, можливо, не всі звернули увагу на той факт, що тариф 2,64 гривні за кіловат діє до 31 грудня цього року. Чи піде уряд на те, щоби здійснити другий етап підвищення з 1 січня 2024 року? Питання залишається відкритим.

Норми споживання електроенергії

Норми споживання електроенергії

Як виплачується допомога на комуналку

На сьогодні кошти, що виділяються державою на оплату комунальних послуг, монетизовані. Це означає, що пільги та субсидії виплачуються готівкою, а одержувачі мають самостійно розраховуватись за спожиті послуги. Нарахування субсидій та пільг здійснюють сервісні центри Пенсійного фонду.

Ольга Новікова

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: