Невигідний стаж: у яких випадках його не враховуватимуть при розрахунку пенсії

Невигідний стаж: у яких випадках його не враховуватимуть при розрахунку пенсії

З початком військового вторгнення в нашу країну частина людей залишилася без роботи, інші зіткнулися з тим, що зарплата стала меншою, ніж у мирний час. Як це у майбутньому позначиться на пенсії, роз’яснили у Пенсійному фонді України.

В умовах солідарної системи пенсійного забезпечення ключовими факторами у формуванні розміру пенсії є страховий стаж та заробітна плата людини. Розмір оплати праці, якою сплачуються страхові внески, безпосередньо впливає розмір пенсії.

Виключення невигідного стажу

Закон передбачає можливість виключати із періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці з невигідним заробітком (низькими коефіцієнтами). Такий виняток називають «оптимізацією» заробітку. За оптимізації можна виключити з підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу поспіль, але не більше 10% тривалості страхового стажу.

Додатково більше 10% тривалості страхового стажу може бути виключений заробіток за інші періоди. Наприклад, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» дозволяє, якщо це доцільно, виключати як невигідні місяці зарплати, нарахованої у період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення. Можливість виключати при обчисленні пенсії періоди з невеликим заробітком з’явилася у зв’язку із запровадженням карантину: з місяця його запровадження у 2020 році та протягом шести календарних місяців після його завершення.

Які періоди можна виключити зі стажу

Таким чином, місяці роботи під час карантину та воєнного стану, за які сплачені внески, будуть враховані до страхового стажу, а невигідний заробіток (якщо коефіцієнт зарплати низький порівняно з іншими місяцями періоду) — можна не враховувати. Також можна виключати періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю, людиною, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Після проведення «оптимізації» період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, не може бути меншим за 60 календарних місяців.

Простий розрахунок пенсії

При визначенні розміру пенсії застосовується величина оцінки вартості одного року страхового стажу лише на рівні 1%. Тобто за наявності страхового стажу у 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% заробітку, визначеного для обчислення пенсії.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції