Новини Одеси та Одеської області

На честь кого перейменовують одеські вулиці: ким був Ференц Ліст?

На честь кого перейменовують одеські вулиці: ким був Ференц Ліст?

«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про людей, на чию честь будуть названі міські вулиці. Одна з них, яка нещодавно носила ім’я Якова Єліна, члена більшовицької Іноземної колегії, тепер буде перейменована на честь видатного угорського композитора та музиканта Ференца Ліста. 1847 року він дав в Одесі кілька концертів, а в ці дні ми відзначаємо 211 років від дня його народження.

Концерти Ліста на батьківщині викликали патріотичний підйом

Народився Ференц Ліст 22 жовтня 1811 року у селищі Райдинг, у сім’ї чиновника адміністрації угорського князя Естерхазі. Сім’я майбутнього композитора була дуже музичною – батько грав на віолончелі в оркестрі, яким керував Йозеф Гайдн. З шести років батько почав навчати Ференца музиці, а вже через два роки хлопчик уперше виступив перед публікою. Серйозну музичну освіту Ференц Ліст отримав у Відні. Він навчався у австрійського піаніста Карла Черні, а теорію йому викладав Антоніо Сальєрі. Виступи Ліста робили фурор серед віденської публіки, а захоплений Бетховен, з яким музикант якось грав в одному з концертів, навіть публічно поцілував його.

Ференц Ліст став першим піаністом, який виступав із сольними концертами. Крім того, сучасні музикознавці вважають Ліста родоначальником такої форми вдосконалення навичок, як майстер-клас. Перший з них відбувся ще 1869 року.

Загадковий рояль у Будинку вчених

До Одеси Ференц Ліст приїхав влітку 1847 року і дав шість концертів, у тому числі в будівлі біржі. Ці гастролі стали завершальними у його кар’єрі піаніста-віртуоза. Успіх виступів Ліста був неймовірним — вони незмінно закінчувалися оваціями, а публіка виносила музиканта із зали буквально на руках. Потім ще довго під вікнами «Петербурзького» готелю, в якому зупинився Ліст, лунали оплески. А музиканти Міського театру спеціально для угорського піаніста на вулиці під його вікнами виконали серенаду.

Існує легенда, що в одеському Будинку вчених зберігається рояль фірми «Шредер», на якому Лист грав в Одесі. В інструменту не витримали кріплення та він впав на підлогу. У гніві Ліст навіть побив розтяп палицею. А пошкоджений інструмент залишився в Одесі – граф Михайло Толстой купив його для своєї дружини.

Однак співробітники Будинку вчених ставляться до цієї легенди скептично. Рояль, що перебував у них, був виготовлений у 1898 році, а Ліст помер за 12 років до цього — у 1886-му. Крім того, для своїх гастролей в Одесі Ференц Ліст використав рояль знаменитого французького виробника фортепіано Буасело. Проте одесити не мають наміру відмовлятися від гарної легенди і впевнені, що рояль ще зберігає тепло пальців легендарного угорця.

вулиця ялина на карті

Ще на тему:

 

 

 

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: