Новини Одеси та Одеської області

Микола Зелінський: 162 роки винахіднику протигазу з Одеси

Микола Зелінський: 162 роки винахіднику протигазу з Одеси

Микола Зелінський – хімік-органік, творець наукової школи, багато років працював в одеському університеті. Він також відомий як творець активованого вугілля, вітчизняного палива з вуглеводнів та винахідник першого ефективного протигазу.

Дитинство та студентські роки Зелінського

Народився Микола Зелінський 6 лютого 1861 року в Тирасполі, який на той час належав до Херсонської губернії. У 10-річному віці Зелінський вступив до Тираспольського повітового училища, закінчив його достроково, і його прийняли до класичної гімназії Рішельєвської в Одесі, відразу в другий клас. Пізніше Зелінський успішно склав іспити до Новоросійського університету на природне відділення фізико-математичного факультету.

У студентські роки його більше інших наук цікавила хімія. Щоб він міг самостійно займатися питаннями синтезу, Зелінського відряджали як факультетський стипендіат до Німеччини — у Лейпциг та Геттінген, у лабораторіях яких приділялася велика увага дослідженням у галузі органічної хімії.

Знайомство з Менделєєвим і невдоволення царською політикою

У 1888 році молодий вчений повернувся до Одеси. Він успішно склав магістерський іспит і був зарахований приват-доцентом до університету, а через рік захистив магістерську дисертацію.

З ініціативи Менделєєва талановитого вченого запросили до московського університету, проте 1911 року, на знак протесту проти царської політики у сфері народної освіти, він залишив навчальний заклад.

Створення універсального протигаза Зелінського

Універсальний протигаз Зелінського зразка 1916 року

Універсальний протигаз Зелінського зразка 191 року

Коли почалася Перша світова війна і німці застосували на фронті гази, вчений розпочав створення протигазу, в якому застосував вугільний метод очищення повітря. Так було створено знаменитий універсальний протигаз Зелінського.

Після революції Зелінський продовжив наукову та педагогічну діяльність, а його дослідження склали цілу епоху в історії органічної хімії.

Помер учений 31 липня 1953 року.

Солдати на фронті в протигазі Зелінського

Солдати на фронті в протигазі Зелінського

Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: