Микола Зелінський – хімік-органік, творець наукової школи, багато років працював в одеському університеті. Він також відомий як творець активованого вугілля, вітчизняного палива з вуглеводнів та винахідник першого ефективного протигазу.
Дитинство та студентські роки Зелінського
Народився Микола Зелінський 6 лютого 1861 року в Тирасполі, який на той час належав до Херсонської губернії. У 10-річному віці Зелінський вступив до Тираспольського повітового училища, закінчив його достроково, і його прийняли до класичної гімназії Рішельєвської в Одесі, відразу в другий клас. Пізніше Зелінський успішно склав іспити до Новоросійського університету на природне відділення фізико-математичного факультету.
У студентські роки його більше інших наук цікавила хімія. Щоб він міг самостійно займатися питаннями синтезу, Зелінського відряджали як факультетський стипендіат до Німеччини — у Лейпциг та Геттінген, у лабораторіях яких приділялася велика увага дослідженням у галузі органічної хімії.
Знайомство з Менделєєвим і невдоволення царською політикою
У 1888 році молодий вчений повернувся до Одеси. Він успішно склав магістерський іспит і був зарахований приват-доцентом до університету, а через рік захистив магістерську дисертацію.
З ініціативи Менделєєва талановитого вченого запросили до московського університету, проте 1911 року, на знак протесту проти царської політики у сфері народної освіти, він залишив навчальний заклад.
Створення універсального протигаза Зелінського
Коли почалася Перша світова війна і німці застосували на фронті гази, вчений розпочав створення протигазу, в якому застосував вугільний метод очищення повітря. Так було створено знаменитий універсальний протигаз Зелінського.
Після революції Зелінський продовжив наукову та педагогічну діяльність, а його дослідження склали цілу епоху в історії органічної хімії.
Помер учений 31 липня 1953 року.
Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія