Статті

Медреформа: медицина по-новому або з якими проблемами зіткнулися пацієнти

Історіями, коли лікарі сьогодні можуть поставити діагноз телефоном, нікого не здивуєш. Та й до вузького фахівця (наприклад, до ЛОР) з гострим болем не завжди вдається потрапити швидко. Чому не всі пацієнти задоволені змінами, що відбуваються у сфері медицини, і що говорять лікарі про медреформу?

Діагноз по Вайберу

Рекомендації МОЗ про те, що сімейні лікарі можуть не ходити за викликами пацієнтів додому, а вправі ставити діагноз і призначати лікування в телефонному режимі (онлайн), деякими сімейними лікарями сприйняли абсолютно однозначно: на виклики ходити не обов’язково. І сьогодні є пацієнти, які ніколи не бачили свого сімейного лікаря, з яким підписали декларацію. Документи передали через медсестру, вона все оформила у комп’ютері. Або прийшли до амбулаторії лише раз, щоб цю саму декларацію підписати. Так чисто формально люди отримували свого сімейного лікаря.

Медики зі стажем хапаються за голову: більшість хвороб змінили характер перебігу. Вони успішно «маскуються» під інші недуги. І необхідний чималий досвід лікаря, щоб розпізнати, що відбувається насправді. Зробити це з відривом, без безпосереднього спілкування з людиною – з розряду фантастики. Звідси — неправильні діагнози та лікування, погіршення стану хворого та неминучі раніші відходи з життя.

Цікаво, що приватні амбулаторії сімейної медицини зобов’язують своїх лікарів відвідувати пацієнтів вдома. Діагностування телефоном, особливо людей у віці, з букетом хронічних хвороб, там зведено до мінімуму. Як наслідок, відбувається відтік пацієнтів до приватних амбулаторій сімейної медицини. Там лікарі знаходяться у безпосередньому контакті з пацієнтами, і це більше відповідає тому, що прийнято називати охороною здоров’я. Медичною допомогою, а чи не послугою, яку можна надавати з відривом.

«Швидка» приїде, якщо пощастить

Все частіше чую від людей віком від 70 років, що «швидка» до них за викликом не їде. Так, різке підвищення тиску вночі не вважається важливою причиною приїзду медиків. Оператор «швидкої» порадить звернутися до сімейного лікаря. Порада, звичайно, хороша. Але до ранку, коли відкриється амбулаторія сімейної медицини, треба ще дожити, дістатися туди. А у сімейного лікаря ще запис на тиждень-другий уперед. Може й не прийняти.

Потрапити до лікаря можна, але як

Нещодавно стала свідком такого діалогу. Жінка, онкохвора, прийшла до сімейного лікаря після двох курсів хіміотерапії. Її організм вимагав перерви та підтримки, щоб витримати такі курси хіміотерапії. Їй потрібно було направлення до одного з відділень обласної лікарні для проходження підтримуючої терапії.

— Я не можу дати вам туди напрям, — сказала сімейний лікар. – Треба піти до поліклініки обласної лікарні.

— Минулого разу мені довелося провести там три дні, — розгублено сказала пацієнтка. – Людей дуже багато. Зараз я такого довгого сидіння у черзі не витримаю.

— Але іншого виходу немає, — підсумувала лікарка.

Не менше проблем виникає і з записом до фахівців. Наприклад, з гострим болем у вусі людині треба показатися ЛОР-лікарю. Спершу направлення до нього треба отримати у сімейного лікаря (тоді платити за візит не доведеться). Потім із направленням вирушити до медустанови, де приймає ЛОР. У цього фахівця зазвичай запис на тиждень-другий уперед. Якщо стан погіршується, і пацієнт хоче потрапити на прийом відразу, йому доведеться заплатити. І тоді його справді ЛОР прийме одразу. Напрямок на безкоштовний прийом цього, на жаль, не гарантує.

Треба бути здоровим, щоб тебе вилікували

Парадокс? Ні, дійсність. Люди повинні мати великий запас міцності, щоб витримати приблизну діагностику телефоном, вижити від лікарських препаратів, що стандартно призначаються. Щоб вистояти в чергах за напрямками на безкоштовні обстеження, на прийом до спеціалістів. То чи може бути успішною реформа, якщо внаслідок її проведення втрачено найголовніше – людина та турбота про її здоров’я?

Що кажуть фахівці?

Прокоментувати ситуацію ми попросили голову Одеської обласної профспілкової організації працівників охорони здоров’я Галину Кокшарову.

— Сімейним лікарям гарантували високу заробітну плату за умови, що знатимуть кожного, з ким підписують декларацію. Щоб розуміти: до одного пацієнта на виклик треба прийти обов’язково, а іншого можна консультувати телефоном. Але ніхто виконання цієї вимоги не перевірив. Головне полягало у тому, щоб сімейний лікар набрав 1900 задекларованих пацієнтів на свою зарплатню.

— Сакраментальне питання: що робити?

— Зараз, гадаю, треба або запроваджувати стимули за обслуговування викликів вдома, або повертати відвідування вдома як обов’язкові. Аналогічно і з роботою швидкої. Віртуальне діагностування гострих ситуацій дійсно загрожує помилками. А це життя людей.

— Тепер, щоб потрапити на безкоштовний прийом до окуліста, ЛОРа, хірурга, уролога, людина спочатку має потрапити до сімейного лікаря і в нього отримати відповідний напрямок. Без направлення візит стане платним. Потім із напрямком треба йти туди, де приймають фахівці. Це інша лікувальна установа. Оскільки фахівців мало, а пацієнтів – багато, там черга теж на тиждень-другий уперед.

— А чого це треба було робити? Раніше в поліклініці приймали і терапевти, та вузькі фахівці. Все було поряд, допомога була доступною. А тепер треба побігати: все – і лікарі, і лабораторії – розкидано на різні адреси.

— Цікаво, що за кордоном, зокрема у США, у сімейних амбулаторіях з’являються кардіологи, гінекологи, ендокринологи та інші вузькі спеціалісти.

— Їхні амбулаторії перетворюються на наші колишні поліклініки. Зрозуміло, чому багато захворювань протікають по-іншому, дають ускладнення. Ковід залишив серйозні наслідки. Одному сімейному лікареві в цьому не розібратися. Він має працювати разом із колегами інших спеціалізацій. Тільки чи це візьмуть до уваги у нас?

Світлана Комісаренко

Читайте також:

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22