Новини Одеси та Одеської області

Лінгвоцид: як українську мову знищували протягом 400 років? (відео)

Сьогодні, 21 лютого, відзначають Міжнародний день рідної мови. Наша рідна – українська – мова визнана однією з наймелодійніших у світі, але за останні 400 років її, на жаль, неодноразово піддавали репресіям. За 4 століття українську намагались вбити понад 100 разів – і це тільки задокументовані факти лінгвоциду. У Міжнародний день рідної мови «Одеське життя» згадало основні віхи національного мововбивства.

Русифікація по-царськи

Лингвоцид украинского языка

Ще у 20-х роках XVII століття синод наказав Йосифу Краківському – Київському митрополитові тих часів – вилучили книги українського друку з усіх церков. Незабаром ці видання спалили, а замість них завезли російськомовні книги.

У XVIII сторіччі лінгвоцид продовжив вже Петро I, заборонив українськомовне книгодрукування та наказав переписати з української на російську всі державні документи. Пізніше Катерина II заборонила викладати українською в Києво-Могилянській академії, а згодом зруйнувала Запорізьку Січ.

У XIX столітті Російська імперія почала забороняти навчання українською у школах та навіть спробувала замінити українську кириличну азбуку латиницею. У відомому циркулярі Валуєва тих часів писалося, що української мови «не було, немає й бути не може». Ще один, Емський указ, заборонив ввіз з-за кордону будь-якої українськомовної літератури. Тоді під заборону також потрапили українські сценічні вистави та друковані тексти народних пісень.

Радянські мовні репресії

Украинский язык, репрессии

Після розпаду російської імперії, у 1918 році, під Крутами та у Києві більшовики знищили понад 5000 осіб, які розмовляли українською мовою, носили вишиванки та захоплювалися національною літературою.

Пізніше вже Радянський Союз розпочав заборону українських словників: наприклад, академічного російсько-українського словника А. Кримського та С. Єфремова. Водночас друковані ЗМІ почали отримувати рекомендаційні списки, де вказувалося, які українські слова можна вживати у газетах та журналах, а які – ні. Таким чином в Україні вперше з’явилися репресовані слова.

Сучасна боротьба за українську

Наприкінці XX століття, у 1989 році, Верховна Рада прийняла Закон «Про мови в Українській РСР». З одного боку, українська тоді нарешті стала державною. З іншого – російської також надавався статус офіційної.

Але попри століття утисків та репресій, українська мова вижила. Її не здолали ані Російська імперія, ані Радянський Союз. Сучасним російським окупантам це також не вдасться.

Читайте також: Як розвиток української мови впливає на захист держави.

Фото Факти IСTV та LiveJournal

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: