Новини Одеси та Одеської області

Контрафактні сигарети: треба просто перестати красти

Контрафактні сигарети: треба просто перестати красти

Так, співгромадяни, вірно: у заголовку — «калька» із фрази Президента Зеленського періоду самого початку його каденції, тоді, вибачте, ще «зеленого», недосвідченого політика. Так («треба просто перестати стріляти») він відповів на запитання, що робити в ситуації з війною на Донбасі. Заматерівши в «жесті», що дісталася йому, Володимир Олександрович незабаром уже не так спрощено тлумачив свою фразу, як спочатку.

А до чого, спитаєте, мій заголовок? Поясню його деякими формулюваннями, які я прочитав 12 квітня на “Інтерфаксі” у новині про всеукраїнський конкурс для журналістів. Оголосила його Українська асоціація виробників тютюнових виробів “Укртютюн”. Тема — суперечки немає, більш ніж актуальна в нашій країні — це протидія нелегальній торгівлі тютюновою продукцією. Процитую:

Метою конкурсу є інформування громадськості про проблему нелегального тютюнового ринку в Україні та посилення уваги державних органів контролю до незаконного обороту тютюнової продукції. Сьогодні частка нелегального тютюнового ринку складає 21,8% — це шкірна п’ята пачка цигарок, що перебуває у продаж. Через незаконний обіг тютюнових виробів лише у 2022 році держава недоотримала 20,7 мільярда гривень. Незважаючи на це, суспільство в цілому ставиться до незаконної торгівлі тютюном досить толерантно, і зокрема це відбувається через низьку поінформованість про проблему, її масштаби та наслідки.

Нелегальні сигарети на херсонських ринках

Так ось, скажу, що за чверть століття заняття журналістикою у найпопулярнішій на Херсонщині газеті “Гривна” темою нелегального курева я дуже щільно займався останні кілька років — аж до вбивства газети російськими окупантами.

Не хочу намагатися виглядати в очах читачів святішим за Папу Римського, але просто злість брала реальна від тієї “борзості” і безкарності, з якими на всіх ринках Херсона торгували “лівими” цигарками — або взагалі без наших акцизних марок або з марками, зробленими, як казав Остап Бендер, “в Одесі на Малій Арнаутській”.

Не з-під підлоги торгували, відкрито, зі здоровенних лотків! В асортименті — десятки найменувань, на будь-який смак і гаманець: від безфільтрових робітничо-селянських “Ватрушка” та “Жебрак в горах” (так у побуті іменували “Ватру” та “Памір”) до “шедеврів” світових брендів.

Я їх відкрито, не таячись, фотографував, а у відповідь торговці або посміхалися, або крутили мені дулі. А дехто, демонструючи причетність до західної культури, показував середній палець. З директорами деяких ринків у мене за багато років склалися нормальні людські стосунки: вони поважали газету за об’єктивність (якщо критика — то обґрунтована, не “замовлення” — і обов’язково з наданням права на коментар).

Так ось, коли я демонстрував газету з таким ось “сигаретним фотофактом”, вони не горіли бажанням його прокоментувати і, довіряючи, не під запис говорили: мовляв, живемо за загальними правилами, така у нас усіх “се ля ві”. А ще багатозначно постукували двома пальцями — вказівним та середнім — по плечу, там, де у людей у формі погони.

З людьми в погонах — силовиками з різних правоохоронних структур у мене теж були нормальні рівні стосунки — з тих самих причин. Обговорював я якось із одним із вищих силовиків обласного рівня свою чергову “цигаркову” публікацію. І почув від нього, що за добу на одну патрульну машину держава дає склянку бензину. А працювати якось треба… “Ну і ви ж розумієте, що ТАМ (він тицьнув вказівним пальцем вгору) теж люди, вони теж хочуть їсти”, — додав мій співрозмовник.

Що з контрафактними сигаретами в Одесі

Ось уже 4 місяці я в Одесі, біженець. Побував на кількох ринках. Звичайно, “я вам не скажу за всю Одесу, вся Одеса дуже велика”, але там, де я бував, дуже вільно почуваються розкрадачі державного бюджету нашої воюючої за незалежність країни, які торгують контрафактними сигаретами! Зазивають покупців (і не страждають від їхньої відсутності!) гучними криками: сигарети, сигарети недорого! І в вус не дмуть!

Дивлюся якось: вау, чоловік знайомий, теж херсонець, в поті чола працює на ниві торгівлі контрафактом. “За життя” поговорили, обстріли Херсона безперервно згадали (ох і ненавидить він прибульців — щиро!). Як ти тут працевлаштувався? — питаю. Світ не без добрих людей, — пролунало у відповідь. А чи не боїшся, що “приплутують”? – цікавлюся. Світ не без потрібних людей, — усміхнувся земляк і… постукав двома пальцями — вказівним і середнім — по плечу, там, де у людей у формі погони. Твою дивізію! Ось вони, межі буття: усією душею громадянин України, який ненавидить агресора, реально сприяє її ослабленню шляхом пограбування її бюджету!

«Ми віримо, що журналісти можуть донести до суспільства інформацію про реальний стан речей, привернути увагу правоохоронців та чиновників до проблеми незаконної торгівлі табачними виробами. Це важливо особливо зараз, в умовах повномасштабної війни, коли недоотримані бюджетом налоги напряму вплють на боєздатність сил оборони, функціонування критичної інфраструктури та соціальну сферу», – зазначила генеральний директор асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн.

Правоохоронці давно в темі 

При всій повазі до організаторів журналістського конкурсу дозволю собі висловити деякі сумніви щодо реальності його цілей. Привернути увагу правоохоронців до торгівлі контрафактним куривом? Це на кшталт вони, сирі та убогі, досі ні сном ні духом не знають, що майже 21 мільярд  щорічно з бюджету “випаровується”?! “Це вам не дрібницю по кишенях тирити!”, – пам’ятається, звучало в “Джентльменах удачі”. І тут раптом з’являються правдоруби — журналісти і розплющують правоохоронцям очі — як Вію в однойменній повісті Гоголя?! “І було б дуже нам смішно, якби не було так сумно”. Гоголівський Вій – чистої води містика, а тютюнова мафія – чистої води наші реалії. Страшні реалії, бо навіть під час війни у нас, як кажуть в Одесі, “роблять вид на Мадрид”: мовляв, ось розплющимо очі компетентним органам (яка ж це, нафіг, компетентність?!) – і вони одразу ж із низького старту рвуться виконувати свої посадові обов’язки боротьби з нелегальним тютюновим ринком. Та декому з них не розплющити очі, а заплющити їх треба — мідними монетками, як покійниці в тому ж “Вії”! Чи за законами воєнного часу ТАКОГО масштабу пограбування — це не мародерство в особливо великих розмірах?!

Втілити заклик «треба просто перестати красти!»

Ось кажуть, що “голь на вигадку хитра”. Але ж далеко не голь винайшла та впровадила схему торгівлі цигарками в українських магазинах duty-free. У Верховній Раді нарешті прозріли, цю схему побачили, і наприкінці квітня навіть заговорили про заборону на час військового стану безмитного продажу цигарок у цих торгових точках. Ось що цитує DELO.UA із засідання парламентської тимчасової слідчої комісії: “Виїзд для великої кількості громадян закритий, аеропорти теж, але 2021-го продали 27 млн пачок цигарок duty-free, а 2022-го — 20 мільйонів. Це при тому, що з 48 магазинів безмитної торгівлі, більшість з яких — у недіючих аеропортах, залишилося лише 15”. Там же прозвучало, що статистика відзначає різницю “в сотні тисяч, якщо не мільйони пачок” між кількістю сигарет, вироблених для безмитних магазинів, та кількістю проданих там. І ще: представник митниці “не дав відповіді, достатньої для розуміння, як можна пояснити ці факти”.

Коротше кажучи, дуже потрібно, щоб наш шановний Президент влаштував перекур (ніяких цигарок, тільки кава!) хоч хвилин на десять (його зайнятість — не привід для іронії) і задумався щодо можливості у нас втілити в життя заклик “треба просто перестати красти!” Заощадимо Гаранту час і підкажемо алгоритм роздумів. Якщо 20,7 млрд грн, профуканих минулого року, розділити на 100 тисяч гривень на місяць (зарплата бійця на передовій), то вийде, що вкрадено сумарно 207 тисяч зарплат воїнів, від успіхів яких залежить “to be or not to be” для України.

І тоді замість пропонованої “терапії” — нікчемного вмовляння одних не шахраювати, інших — не купувати фальсифікат, хоч і більш “зручний” за ціною, Президент силою даної йому влади застосує “хірургію”. “Вогнем та мечем” слід прибрати тютюновий фальсифікат з українського ринку! Так, будуть невдоволення, бурчання деяких затятих курців. Я як газетяр чітко це відчував після публікацій із такими закликами у своїй херсонській газеті: ось, мовляв, був журналіст для народу, а тепер скурвився, забронзовів, під владу ліг. Зараз Зеленському набагато простіше порозумітися з народом, ніж мені тоді.

Ось ще варіант арифметики “переконання”: 20,7 млрд грн — це десь $ 550 млн або 80 (вісімдесят!) танків (нульових!) Leopard – 2А6. Комусь не до душі ця арифметика війни? Так кидайте курити, здоровіше будете!

Головне, щоб Президент Зеленський зрозумів: як не вдалося “просто перестати стріляти”, так у нашій країні не вийде і “просто перестати красти”. Вогнем та мечем — поки що не пізно! І далеко не лише у темі контрафактних цигарок.

Валерій Боянжу, Херсон — Одеса

Читайте також:

[mistape]
Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

Вибір редакції