У 1802 році в Одесі відкрилася перша міська лікарня. Зараз вона має назву Міська клінічна лікарня №1, а одесити називають її по-старому – Єврейська.
З’явився цей лікувальний заклад завдяки єврейській громаді Одеси. Спочатку лікарня була розрахована всього на шість ліжок і містилася в найманому будинку. До 1829 року, коли в місті вибухнула епідемія чуми, лікарня кілька разів змінювала свої адреси і, врешті-решт, знайшла постійну “прописку” на Молдаванці.
За три з половиною десятки років для лікарні було споруджено нову будівлю, в якій одночасно могли лікуватися 120 осіб. Поступово вона розширювалася здебільшого на приватні пожертви одеситів. Утримувався лікувальний заклад на так званий коробковий збір, а також на гроші, які виділяла міська влада.
Коробочним збором спочатку називався внутрішньогромадський податок на кошерне м’ясо. Пізніше в імперії він перетворився головним чином на джерело сплати державних повинностей.
1888 року на подарованій лікарні ділянці було побудовано інфекційний барак, а через два роки з’явилося дитяче відділення. Установа перебувала у віданні Міської управи, а персонал складався з трьох ординаторів, одного інтерна і двадцяти позаштатних лікарів. Спочатку лікарня призначалася для пацієнтів-іудеїв, однак за потреби тут лікували і християн. Під час російсько-турецької війни тут проходили лікування поранені солдати й офіцери діючої армії, незалежно від національності.
Під час виникнення епідемій лікарня першою надавала допомогу найбіднішим верствам населення. Наприклад, було відкрито холерне відділення, куди доставляли пацієнтів із прилеглих районів. Крім того, у лікарні була амбулаторія, де лікували хворих, що приходили, і працювала аптека.
Джерело: clinic1.odessa.ua