Новини Одеси та Одеської області

Як захистити електроприлади під час перепадів напруги

Як захистити електроприлади під час перепадів напруги

Через часті відключення світла можуть виникати стрибки і перепади напруги в електромережах, через що псуються електроприлади. До того ж зростає ризик пожеж у будинках та квартирах. Як захистити побутову техніку від стрибків напруги, дізнавалася газета.

Чому трапляються перепади в мережі

Зберегти стабільну напругу при пошкодженні всієї енергосистеми України та постійних відключеннях світла складно. Тому часто, включаючи електромережі, замість 220 вольт у квартири подають напругу 170-260 вольт. Якщо виходить з ладу нульовий провідник, напруга може підскочити понад 300 вольт. І деякі електроприлади через це можуть зламатися.

Навіть якщо у квартирі або будинку перепади напруги не помітні, техніка все одно поступово приходить у непридатність. Річ у тім, що коли при включенні світла одночасно починає працювати все електроустаткування, в будинковій мережі в будь-якому випадку сила струму стрибає. Але захистити побутову техніку від перепадів напруги все ж таки можна.

Відключайте побутову техніку від мережі

Основну побутову техніку — холодильники, бойлери, пральні машини — після вимкнення світла рекомендується повністю відключити від мережі. А коли світло з’явиться — вмикати їх краще не відразу, а через 10-15 хвилин. За цей час пікове навантаження на будинкові мережі вже завершиться, перепади стабілізуються, і техніка буде у відносній безпеці. Адже найбільші коливання напруги бувають саме в момент увімкнення світла.

Перевага такого способу — відсутність додаткових витрат. Недолік — таким чином захистити техніку вдається не завжди. Іноді стрибок напруги може статися і через деякий час після увімкнення світла.

Встановити реле напруги 

Реле реєструє значні відхилення від стандартної напруги при перепадах і автоматично відключає всі побутові електроприлади. А після того, як воно нормалізувалося, подає сигнал про включення і техніка знову підключається.

Реле напруги поділяються на два основні типи — ті, що встановлюються на електричному щитку, і ті, що включаються в розетки (так звані “казуальні”).

  • Перший тип — більш потужний і надійний. Але для встановлення такого реле потрібні послуги електрика.
  • «Казуальні» реле підійдуть тим, хто воліє вирішувати проблему самостійно.

Найпростіші моделі витримують струм 10-16А. Цього достатньо лише в тому випадку, якщо підключати техніку поштучно. Потужні реле розраховані на 40-100А та здатні захищати електроприлади у всьому будинку.

Стабілізатор напруги та безперебійник (ДБЖ)

Стабілізатор напруги — пристрій, який захищає техніку від стрибків і перепадів напруги в мережі. Джерело безперебійного живлення (ДБЖ) – пристрій, який не тільки захищає техніку від стрибків напруги, але й забезпечує роботу техніки, коли немає електрики. ДБЖ працює на акумуляторі. Водночас стабілізатори потужніші за безперебійників.

У характеристиках стабілізаторів зазвичай вказують потужність ВА (вольт-ампер), а не Вт (ват). Тому, щоб розрахувати необхідну потужність, потрібно помножити вказане на ньому число (ВА) на 0,7-0,9 залежно від моделі. Результат означатиме, прилади якої потужності потягне цей стабілізатор (вже в Вт). При цьому краще залишати запас 1-2 кВт (10-20%) – щоб прилад не працював на межі можливостей.

На жаль, стабілізатори в Україні різко подорожчали. А знайти ДБЖ зараз дуже складно.

Що краще при перепадах: реле, стабілізатор або безперебійник

Щоб запобігти «згоранню» техніки, найкраще об’єднати різні способи її захисту. Наприклад, встановити реле, а для котла опалення та насосів використовувати ДБЖ. Так вони зможуть попрацювати якийсь час навіть за відсутності електроенергії.

Ще один варіант — на деякі електроприлади встановити стабілізатори, а решта — просто виймати вилки з розеток.

Читайте також: Як врятувати техніку від перепадів напруги?

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції