Новини Одеси та Одеської області

Одеські історії: як міська бібліотека Одеси на початку ХХ століття відсвяткувала новосілля

Одеські історії: як міська бібліотека Одеси на початку ХХ століття відсвяткувала новосілля

19 лютого 1907 року Одеська публічна бібліотека відчинила для перших відвідувачів двері нової будівлі.

У вересні 1829 року, за зверненням графа Воронцова, імператор Микола I видав указ, який дозволив заснувати в Одесі міську публічну бібліотеку. Завдяки сприянню громадських діячів, учених та політиків, вона стала першою в Україні та другою у Російській імперії після імператорської у Санкт-Петербурзі.

городская библиотека Одесса

Перед відкриттям бібліотеки у місті спалахнула епідемія чуми, тож урочисту подію довелося відкласти до весни 1830 року. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував понад п’ять тисяч книг. Зібрання постійно збільшувалися, наприклад, граф Воронцов подарував бібліотеці «зібрання дорогих за рідкістю творів» — 600 томів французьких класиків у розкішному виданні Фірмена Дідо. Прикладові губернатора наслідували чимало багатих одеситів, і бібліотечний фонд поповнювався новими книгами.

Невдовзі будівля, в якій була бібліотека, стала для неї затісною, і їй довелося кілька разів міняти адреси. Спочатку вона була на Грецькій вулиці, 1883 року переїхала до будівлі, де зараз розташований Одеський археологічний музей, а 1903 року для бібліотеки відвели нову ділянку — на вулиці Херсонській. Бібліотечна споруда будувалася кілька років, а керував роботами відомий архітектор Федір Нестурх. І нарешті 1907 року бібліотека ще раз відсвяткувала новосілля.

Дуже багато чим міська публічна бібліотека завдячувала графу Михайлу Толстому, який 22 роки обіймав посаду її піклувальника. Він пожертвував десятки тисяч томів до її фондів, допомагав грошима. 1909 року Толстой отримав звання почесного громадянина Одеси. А в 1919 році граф передав бібліотеці “в повну власність всі зібрання книг”, що належали його сім’ї.

Джерела: grad.ua, Вікіпедія


Одеські історії: «сухі ворота» знаменитого голкіпера Віктора Близинського

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: