За останні кілька років багато вулиць Одеси змінили свої назви. Зміни відбувалися у рамках політики декомунізації. А під час війни місто ще активніше позбавляється спадщини російського та комуністичного минулого. Участь у процесі перейменування одеських топонімів мають право всі одесити. Наскільки це реально насправді і як проходило голосування за перейменування районів міста, з’ясовувала «Одеське життя».
Хто з одеситів може голосувати за перейменування
На нещодавньому засіданні історико-топонімічної комісії Одеської міськради було погоджено перейменування десятків назв одеських вулиць, провулків, парків та скверів. І насамперед – двох районів нашого міста: Суворовського та Малиновського.
Читайте також: Перейменування двох районів Одеси: на сайті мерії можна проголосувати «за» або «проти»
Проголосувати за перейменування запросили всіх мешканців Одеси – шляхом електронного опитування. Для участі у ньому потрібно створити свій власний онлайн-кабінет на вебпорталі Одеської міськради «Соціально активний громадянин» citizen.omr.gov.ua у спеціальному електронному сервісі «Громадське обговорення».
Здавалося б, все просто – більшість одеситів легко створюють такі кабінети на сайтах постачальників комунальних послуг. Ось тільки чомусь у голосуванні з практично мільйонного населення Одеси взяли участь лише 5617 осіб. Невже одеситам все одно, як називатимуться вулиці, сквери, райони рідного міста?
Відповісти на це питання нескладно, якщо ознайомитися з правилами голосування. Виявляється, для створення особистого кабінету на вебпорталі міськради потрібна реєстрація соціально активного громадянина з використанням його електронного підпису. А чи багато одесити її мають? Отримати, звісно, електронний підпис можна. І навіть безплатно. Але для цього треба пройти багато бюрократичних процедур. Погодьтеся, у багатьох на це ні потреби немає, ні вільного часу.
Ось і виходить, що половина жителів Одеси позбавлена можливості висловити свою думку щодо нових назв топонімічних об’єктів рідного міста.
Читайте також: Від Лузанівки до Люстдорфа: звідки з’явилися назви історичних районів Одеси
Тільки один варіант для голосування
До того ж у виборі нових назв для міських районів одесити топонімічною комісією були поставлені в жорсткі рамки: Суворівський район перейменовуємо на «Пересипський», Малинівський – на «Хаджибеєвський». Ніби немає інших імен?!
Ймовірно, і з цієї причини особливої активності у голосуванні одесити не виявили. Але за кілька днів до закінчення голосування раптом схаменулися – а в яких районах житимемо? І у соціальних мережах з’явилися нові альтернативні варіанти назв топонімів.
Депутат Одеської міськради Петро Обухов, наприклад, запропонував перейменувати Суворівський район на «Миколаївський». Його підтримав народний депутат України, одесит Олександр Горенюк.
Читайте також: В Одесі хочуть перейменувати два райони
— Це — про подяку Миколаєву та Миколаївській області, які стіною стоять за Одесу. Ми завжди повинні пам’ятати їхню сміливість і дякувати. Наші діти мають це знати, переконаний нардеп.
Нові варіанти імен запропонували і для Малиновського району: «Степовий» і «Молдаванський». Хоча, на думку члена топонімічної комісії Олександра Бабича, назва «Хаджибеєвський» — найкраща. А добре воно тим, що привносить на карту Одеси її першу назву – ім’я населеного пункту, на місці якого потім було збудовано наше місто.
Водночас на вулицях Суворовського та Малиновського районів з’явилися листівки із закликом голосувати «проти» їх перейменування. Нібито, у такому разі міська влада буде змушена запропонувати інші назви.
Чому відклали перейменування двох районів Одеси
29 квітня голосування за нові імена для Малиновського та Суворовського районів завершилося.
У питанні про перейменування Малиновського району в Хаджибеєвський «за» висловилися 2753 особи (59,1%, що взяли участь в опитуванні), «проти» – 1905 (40,9%).
У Суворовському районі «за» його перейменування на «Пересипський» віддали голоси 2782 осіб (49,5%), «проти» – 2835 (50,5%). Варіант “проти” на 10% обійшов варіант “за”. Тобто Суворівський район «Пересипським» стати не повинен.
Водночас Петро Обухов назвав запропоноване мерією голосування маніпулятивним. І запевнив, що внесе на найближчу сесію міськради, яка має відбутися 3 травня, питання перейменування Суворовського району на «Миколаївський». Якщо депутати підтримають цю ідею, то вона також буде на онлайн-голосування На цій же сесії мали затвердити і нову назву Малиновського району.
Читайте також: Противники перейменування районів в Одесі клеять на вулицях листівки (фото)
Перейменування відклали депутати
— Члени історико-топонімічної комісії не захотіли пропускати документ на сесію, мотивуючи тим, що питання потрібно пропрацювати більш вдумливо, — розповів Петро Обухов. – Зокрема, по Хаджибеєвському району було зазначено, що він знаходиться зовсім не там, де розташовані лиман та Хаджибеєвська дорога. Це принесе плутанину.
У результаті — історико-топонімічна комісія вирішила на своєму черговому засіданні запропонувати одеситам п’ять-сім нових варіантів назв. А потім знову оголосять онлайн-голосування.
Скільки вулиць буде перейменовано
Попереду у одеситів перейменування ще близько 200 міських вулиць, парків і скверів. І дуже важливо вдумливо та виважено поставитися до цього питання. Зберегти унікальну, багату та різноманітну культурно-історичну спадщину улюбленого міста і водночас позбавити його від імперсько-совдепівського лушпиння.
— Протягом останнього року ми часто між собою з колегами запитуємо себе: «А що тепер розповідати?», — ділиться екскурсовод Віолетта Дідук. – Якщо коротко, моя відповідь така – розповідати правду. І для цього зовсім не обов’язково викреслювати Ільфа та Петрова, Утьосова та Олешу. Може цікавіше дослідити реальні біографії реальних людей? Може, якраз варто вивчати тих самих Ільфа та Петрова з погляду того, чому вони не могли відбутися, як письменники в Одесі? А куди зник талант одеської поетеси Віри Інбер? А він був пожертвуваний системі як розплата за споріднений зв’язок із Троцьким – ворогом номер один товариша Сталіна. І другий аспект. Так сталося, що ми мусимо доводити, що Одеса – українське місто. І тут є цікава ситуація. Усі згадки української присутності в Одесі – таблички, пам’ятники – розташовані якнайдалі від туристичного центру. Ось у цьому, мені здається, має бути проведена активна робота: повернути або ввести в міський простір імена та події, які свого часу не вписалися в імперський наратив і були витіснені на периферію або просто стерті.
Одеситам важко голосувати
Загалом, здавалося б, очевидно — як називатимуться вулиці, райони, парки нашого міста, повинні вирішувати самі одесити. А з іншого боку, городянам, зважаючи на все, в черговий раз запропонують вирішити утомливий ребус «спробуй, проголосуй».
— Намагався я зареєструватися і голос віддати, — розповідає небайдужий одесит. — А дудки не вийшло. Я не розумію — чому я маю при голосуванні давати усі свої паролі особистого кабінету банку та картки, якщо у мене немає електронного підпису? Невже чиновники міськради голосують тільки з компів міськради? Чому міськрада не могла приготувати листівки для голосування, куди народ писав би ПІБ, адресу? Можна й через телеграм-канали голосувати. І насамперед брати до уваги думку мешканців районів, які збираються перейменовувати.
Хотілося б, звичайно, щоб у міськраді почули побажання одеситів … Ну, а городяни повинні таки довести, що насправді вони соціально активні громадяни. Якщо не байдуже, в якому районі житимемо.