Новини Одеси та Одеської області

День в Одесі: Микола Пирогов брав участь у створенні Одеського університету

День в Одесі: Микола Пирогов брав участь у створенні Одеського університету

25 листопада 1810 року народився Микола Пирогов, видатний хірург, професор, який вважається засновником військово-польової хірургії. Пирогов кілька років прожив в Одесі, займався перетворенням Рішельєвського ліцею в університет, а його ім’ям у нашому місті названо вулицю та провулок.

У 16 років Пирогов вступив до московського університету на медичний факультет. Після його закінчення навчався у престижному університеті Дерпта (зараз Тарту), і у 26 років був обраний професором. Обіймав посаду декана кафедри хірургії у медико-хірургічній академії.

Під час Кримської війни Пирогов запровадив новий метод догляду за пораненими. Їх відбирали за тяжкістю поранень: тяжко пораненим робили операцію в польових умовах, а з легкими ранами відправляли до шпиталю всередині країни. Крім того, він першим застосував ефір при операціях у польовому лазареті, використовував крохмальну пов’язку, яку пізніше замінив на гіпсову. Також Пирогов був автором повного курсу прикладної анатомії та першого атласу топографічної анатомії людини.

Після війни Пирогов розповів Олександру II про відсталість озброєнь та проблеми, до яких це призводить. Однак імператор розсердився і відправив його до Одеси як піклувальника Одеського навчального округу.

У нашому місті Пирогов вивчав систему викладання в одеських гімназіях, підготував Рішельєвський ліцей до перетворення на університет.

Пирогов часто друкувався в газеті «Одеський вісник», намагаючись сприяти об’єднанню різних національностей, які жили в Одесі. Одного разу він порівняв успіхи учнів у єврейських школах із рівнем знань учнів християнських училищ, і порівняння було не на користь християн. Стаття викликала критику, і Пирогова перевели з Одеси до Київського навчального округу, а за 10 років взагалі звільнили зі служби без права на пенсію. На той час він був членом кількох іноземних академій.

Хірург оселився під Вінницею, де відкрив безкоштовну лікарню. Помер Микола Пирогов 5 грудня 1881 року.

Ірина Сорокіна
Джерела: odessa-memory.info, 1tv.od.ua, Вікіпедія

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: