Місто

Знесення ЖК в Аркадії: чи можуть одесити залишитися без житла?

Що робити, якщо ваш будинок раптово опинився під загрозою знесення? Саме з такою ситуацією зіткнулися власники квартир у житловому комплексі Sea View, розташованому на Гагарінському плато, 4. Ця новобудова та земля під нею стали об’єктом судових суперечок між Одеською міською радою та забудовником через особливості цільового призначення земельної ділянки.

Докладніше про цю справу, інші ЖК з подібними проблемами та наслідки, з якими можуть зіткнутися власники квартир у такій нерухомості, розповів адвокат Олександр Рябець.

Історія ЖК Sea View

ЖК Sea View на Аркадійському плато

Sea View – це житловий комплекс (чотири будинки по 25 поверхів), який компанія КП «Будова» зводить на Аркадійському плато, 4 (колишнє Гагарінському плато), в Одесі. На його місті раніше знаходився Будинок прийомів Одеської міської ради. У 2017 році цю землею передали в довгострокову оренду приватному підприємству «Дофін». Приватники мали обслуговувати та експлуатувати адмінприміщення і займатися благоустроєм прилеглої території. Натомість вони домовилися з «Будовою» про зведення на орендованій ділянці нового ЖК.

Документи компанія «Дофін» отримала в міському департаменті архітектури та містобудування і в наявній на той момент Державній архітектурно-будівельній інспекції. Втім, в одеській міськраді вирішили оскаржити рішення свого ж департаменту і дії орендарів.

Олександр Рябець

– Одеська міська рада подала позовну заяву, де просила знести «незаконну будівлю» та повернути земельну ділянку у попередньому вигляді. Пояснювала це тим, що забудовник розпочав будівництво на земельній ділянці для громадської забудови, а житлові будинки мають будуватися на земельних ділянках житлової забудови, – говорить адвокат і керуючий партнер ЮК «Legal partner» Олександр Рябець.

Тривала судова тяганина

У травні 2024 року Верховний Суд став на бік Одеської міськради, зазначивши, що земельну ділянку на Аркадійському плато, 4, дійсно використовували з порушенням її цільового призначення. Справу ЖК Sea View направили на повторний розгляд до суду першої інстанції. Зрештою суддя Господарського суду став на бік забудовника і відмовив міській раді в позовних вимогах.

– На мою думку, суд дійсно став більше на бік звичайних інвесторів, які купили вже 85% квартир в даному ЖК, – зазначає Олександр Рябець. – Також забудовник вже сплатив до міського бюджету усі можливі збитки.

Водночас, за словами правозахисника, це рішення суду може бути не остаточним, адже його ще можуть оскаржити в апеляційному та касаційному порядку. До того ж ЖК Sea View та ще декілька житлових комплексів, які також зводила «Будова», фігурують у гучній справі НАБУ та САП проти мера Одеси Геннадія Труханова, топ чиновників Одеської мерії у 2016-2019 роках, екс-прокурора Одеської області Олега Жученка та інших. Правоохоронці підозрюють їх в незаконних оборудках із землею в Одесі.

– Зазначу, що такий забудовник як «Будова» досить часто вже потрапляє в скандали щодо нових будинків. Ще один приклад, це ЖК «Чотири сезони», де виник спір між власником земельної ділянки – Міністерством оборони України та забудовником (справа 916/4928/24). А від цього страждають знову ж звичайні інвестори, які купили ці квартири й можуть їх втратити, – додає адвокат.

Інші ЖК під загрозою знесення

ЖК Smart Hall

Справа ЖК Sea View є однією з небагатьох, де вимоги про знесення будівель стали предметом розгляду в судах. Як зазначає Олександр Рябець, подібні випадки вже мали місце в Одесі:

  • ЖК Smart Hall (Одеса): Суд зобов’язав ТОВ «Проект ініціатива груп» звільнити земельну ділянку на вулиці Колонтаївській, 14-А, шляхом знесення незаконно зведеного об’єкта.
  • ЖК «Лідерсовський» (Одеса): Суд наклав арешт на земельну ділянку та призупинив дію дозволу на будівництво житлового комплексу.
ЖК «Лідерсовський»
  • ЖК O2 Residence (Київ): Суд першої інстанції ухвалив рішення про знесення житлового комплексу, але Апеляційний суд його скасував і зараз справу розглядають у Верховному Суді.

– Таких прикладів поки що досить мало, і я сподіваюся, що їх і надалі не буде багат, каже адвокат. Адже новобудови – це, перш за все, не майно забудовників, а квартири людей, які їх купили та чекають на них.

Загроза знесення ЖК: що варто знати власникам квартир

– Наслідки рішень суду про знесення будівель для людей можуть бути досить значними, – говорить Олександр Рябець. – Поки йдуть судові тяжби, вони не зможуть отримати свої квартири, а судовий процес може затягнутися на десятиліття. В гіршому випадку, якщо буде кінцеве і нескасоване рішення про знесення, то, скоріш за все, забудовник стане банкрутом. Будівля залишиться недобудованою, а інвестори втратять всю суму, яку вклали у квартири.

За словами адвоката, у таких випадках люди можуть вимагати повернення своїх коштів лише в компанії, яка продала їм квартири.

– Необхідно чітко розуміти, що це за компанія: чи це кооператив, чи, можливо, забудовник, можливо, власник землі, – зауважує юрист. – Далі потрібно перевірити, чи є будь-які активи у даної компанії, щоб після судового процесу була можливість ці кошти стягнути. І потім подавати до суду позов проти цієї компанії. Позов може бути як на повернення коштів, так і на визнання майнових прав на квартиру (у випадку, якщо є впевненість, що будинок буде добудовано).

Як уникнути ризиків під час купівлі квартири?

Для тих, хто лише планує інвестувати у житло, Олександр Рябець рекомендує ретельно перевіряти забудовника та конкретний об’єкт будівництва.

– Потрібно перевірити компанію забудовника, перевірити власника землі, компанію, яка продає квартиру. Обов’язково перевірити відсутність будь-яких обмежень або арештів. Варто ще перевірити історію забудовника через реєстр судових рішень, чи не судився він з інвесторами та контрагентами, – наголосив адвокат.

Читайте також: Оренда житла в Одесі: особливості, ціни та попит у воєнний час.

Надія БОНДАРЕНКО

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Юний футболіст із Балти загинув у дитячому таборі: батьки борються за пам’ять і справедливість

Іван Гончарук – юний футболіст із Балти – загинув під час відпочинку в літньому спортивному… Read More

19-04-2025 в 18:34
  • Новини

Путін анонсував зупинку вогню на Великдень: в Україні відреагували

У п'ятницю російський лідер Володимир Путін зробив гучну заяву про тимчасове "великоднє перемир'я" на фронті.… Read More

19-04-2025 в 17:54
  • Positive News

Одеські Черемушки: життя на районі від 50-х до теперішнього часу (відео)

Черемушки — легендарний спальний район Одеси, що приховує безліч таємниць і пам'яток! У новому відео… Read More

19-04-2025 в 17:33
  • Статті

ДТП чи вбивство: Міністр МВС прокоментував смерть В’ячеслава Чорновола

Минулого місяця — 25 березня — була сумна дата, пов’язана з людиною, яка впевнено й… Read More

19-04-2025 в 16:32
  • Новини

У поліції розповіли, чи буде в Одесі комендантська година великодньої ночі

У ніч Світлого Христового Воскресіння комендантська година на Одещині не скасована: вона діятиме як завжди… Read More

19-04-2025 в 15:45
  • Новини

В Одесі розлили ртуть у дворі багатоповерхівки

В Одесі виявили ртуть у дворі житлового будинку. На місце виїжджала група радіаційного, хімічного та… Read More

19-04-2025 в 13:30