Новини Одеси та Одеської області

Крихка краса по-одеськи: скульптури в нішах та ніші без скульптур

Крихка краса по-одеськи: скульптури в нішах та ніші без скульптур

Скульптури в нішах… Абсолютно особливий декор, що надає будівлі індивідуальності, краси, а часто робить його неповторним. У нішах вони виглядають по-особливому, виділяються відразу ж.

Гермеси, Афіни…

Напевно, найвідомішими такими скульптурами можна назвати статуї покровителя торгівлі Меркурія та богині родючості та благоденства Церери у нішах ризалітів на фасаді Старої Біржі, сьогоднішньої мерії. Або чудово збереглися «нішеві фігури» Афіни та Достатку на фасаді будівлі Економічного університету – справжнє надбання, яке дійшло до нас з минулого. Їх можна побачити і на деяких будинках Медуніверситету – суворо у «тему» закладу.

скульптури в нішах14

Наргосп

скульптури в нішах15

скульптури в нішах16

скульптури в нішах18

Одна з будівель Медуніверситету

Одеський архітектор, викладач ВДАСА, співзасновник Асоціації архітекторів Одеси Андрій Черненко називає ліпний декор міста «тою самою родзинкою, яка робить типову архітектуру індивідуальною, одним із прийомів, за допомогою якого можна із загального ряду схожих будівель «вирвати» витвір мистецтва».

Ніші без фігур

І ось як все це чудово, і інші приклади можна наводити. А якщо «опуститися на землю» і пройтися історичним центром, зображуючи не «парадні» будівлі, а ті, що «нижче рангом»? Пройдіться, наприклад, Маразлієвською, загляньте в одеські дворики на старій вулиці. Що побачимо? Побачимо ніші, які давним-давно втратили свої скульптури. Ніші або порожні, або їх «корисливо приладнали»: там дошку оголошень розмістили, там – ящик для квитанцій на оплату послуг ЖКГ, там просто сміття, та й сама ніша вже мало схожа на нішу. І стосується це не лише Маразлієвської, а й багатьох інших будинків у тому самому історичному центрі, яким ми так пишаємось.

скульптури в нішах17

Одна з спорожнілих ніш

«Нішеві фігури», як і будь-який інший найкрасивіший декор, над яким колись працювали майстри – річ тендітна, потребує постійного догляду, ремонту, реставрації. Ось у результаті й дійшло до нас, по суті, зовсім небагато.

«В Одесі залишилося безліч будинків із пустими нішами, що збереглися – їх можна бачити і на фасадах, і в під’їздах, і в парадних… Більшість із них колись прикрашали статуї», – пише з цього приводу одеський історик і краєзнавець Сергій Котелко.

Десь збереглися

І все ж вони нам зустрічаються, коли ми пробігаємо містом або заглядаємо в якийсь одеський дворик. А деякі адреси ми вам підкажемо.

Ось як тішить око ваза у ніші на старому будинку на вулиці Катерининській (кут Успенської)!

скульптури в нішах7

Будинок на Катерининській

скульптури в нішах9

А прогулюючись Горсадом, можна помилуватися «задом» будинку на Гавані. Дві прекрасні скульптури просто розчулюють, красуючись у нішах. Треба ж – збереглися!

скульптури в нішах6

Міськсад

На фасаді трохи містичного будинку в чорно-сірих тонах на Катерининській ми милуємося двом скульптурам дітей – хлопчика і дівчинки, що збереглися в нішах. Діти тримають у руках по рогу достатку. У процесі милування розумієш: не почнуть фасад реставрувати, залишаться ці ніші без діток із «достатком» у ручках.

скульптури в нішах8

Катерининська, 24

З збережених «нішевих чудес» – це, звичайно, будинок на Ніжинській, 30. Тут збереглися три скульптури у нішах. З вулиці ви їх не побачите – треба потрапити у двір. Це не якісь давньоримські боги чи герої, не якісь алегорії. Це скульптури звичайнісіньких людей.

скульптури в нішах2

У дворі на Ніжинській, 30

Перший поверх прикрашають скульптури гімназистів (чи учнів реального училища), другий поверх «зайняв» селянин. Щодо третього персонажа досі ходять суперечки. Чи це одеський лікар, чи робітник, чи вчений… Час іде, скульптури старіють, «облуплених» героїв скоро взагалі буде важко розпізнати – хто є хто…

А ось будинок №17 у Каретному провулку славиться своїм талісманом – скульптурами у нішах. Це одеські дітлахи. Один розташувався другою поверсі, другий – третьому.

Так ось, фішка ще й у тому, що один із діточок, який на третьому поверсі, одного разу отримав «у подарунок» окуляри. Сталося це не менше десяти років тому. А швидше й більше.

скульптури в нішах12

На фасаді будинку в Каретному провулку

скульптури в нішах13

скульптури в нішах11

На фасаді будинку в Каретному провулку

Хто і як начепив на скульптурного малюка окуляри, залишилося таємницею… Стара скульптура в більш-менш сучасних окулярах, як і її побратим в іншій ніші, теж дуже проситься на реставрацію. Втім, як і весь фасад будинку.

Зазначимо, що й сучасні арт-об’єкти (нехай навіть рекламні) теж часом намагаються знайти свою нішу: наприклад, на фасаді будівлі Пастера з’явилася «скульптура» зуба. Між іншим, теж у ніші…

зуби, вулиця Пастера

Зуб на Пастера

скульптури в нішах10

Фото авторки

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції