Новини Одеси та Одеської області

25 річок та понад 200 озер: найбільш популярні водоймища Одеської області

25 річок та понад 200 озер: найбільш популярні водоймища Одеської області

Одеська область багата на річки та водоймища. На території області протікає 25 рік і розташовуються понад 200 озер, а також Чорне море. Деякі річки та озера знамениті на весь світ.

У нашому регіоні протікає друга за довжиною річка в Європі та розташоване найбільше озеро в Україні. У ньому мешкає унікальна шип-риба, купаються екзотичні рожеві пелікани, але в берегах росте рідкісна меч-трава. Запрошуємо разом із нами відвідати ці унікальні місця.

Річка Дунай

річка Дунай в Одеській області

Довжина річки – 2960 км. Вважається, що на берегах Дунаю на початку нашої ери були володіння легендарного вождя гунів Атілли. Коли Аттіла помер, щоб приховати місце його поховання від пограбування, було змінено русло одного з рукавів Дунаю.

Найбільш ранні відомості про Дунай містяться у творах давньогрецького історика Геродота (V століття до н. е.). Він писав, що річка Істр (давньогрецька назва Дунаю) тече, перетинаючи Європу посередині.

Назви річки за скіфо-сарматською версією означає «вода», «річка». Вона бере початок у горах Німеччини. Тут річка тече гірськими порогами протягом 30 км і раптом зникає під землею. Потім Дунай виходить на поверхню і, кілька разів змінюючи напрямок, впадає у море на території Одещини.

Читайте також: «Асканія-Нова»: хто мешкає в українському заповіднику міжнародного значення

Дунай — друга за довжиною річка в Європі після Волги. Це, можна сказати, «міжнародна» річка. Вона протікає територією або кордоном 10 держав (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Хорватія, Сербія, Болгарія, Румунія, Молдова та Україна). Також басейн Дунаю повністю або частково охоплює території 18 країн Центральної та Південної Європи (крім 10 перелічених вище — ще Італії, Словенії, Боснії та Герцеговини, Албанії, Македонії, Польщі, Швейцарії та Чехії).

На території Одеської області річка утворює Кілійську дельту, вкриту плавнями. У дельті Дунаю розташований біосферний заповідник. Флора річки представлена найдавнішими рідкісними рослинами. Це меч-трава, обвійник грецький, кубичка жовта, сальвінія плаваюча та ін. Тільки тут можна побачити зарості латаття білого та водяного горіха-рогульника. Також на Дунаї можна побачити унікальне гніздування рожевих пеліканів. З рідкісних тварин зустрічаються видра річкова, горностай, норка європейська і кіт дикий. А з риб водяться рідкісна риба шип, осетр атлантичний, чорноморський лосось і дунайський та ін.

Річка Дністер

річка Дністер на Одещині

Довжина річки – 1352 км. За легендою за старих часів, коли зими були холодними, раптово прийшла дуже тепла весна і тала вода затопила дуже багато поселень. Дністер з того часу тече цими потонулими селищами і вважається небезпечною річкою. За повір’ям, перед тим, як жити на її берегах, річці треба вклонитися — тоді вона виявить вам свою милість.

Ця річка відома з давніх-давен. Ще Геродот згадує про Тирас (давньогрецька назва Дністра) і про колонію Тіра, що знаходилася в його устях, і постачала продуктами Стародавню Грецію. Пізніше, у XII столітті, у гирлах річки дома грецького поліса Тира виникла колонія Бєлгород.

Читайте також: Мандруємо з «Одеською» життям»: Маяки – село з 600-річною історією

Сучасна назва річки походить із скіфсько-сарматської мови і означає «прикордонна річка». Дністер бере початок у Карпатах на висоті 900 м і дуже бурхливо, з вирами, спускається з гір. Впадає він у Дністровський лиман, який розташований на Одещині та з’єднаний з Чорним морем.

Тут мешкають дикі тварини: видра, тхір, єнот, шакал, кабан, ондатра, лисиця, козуля, заєць, очеретяний кіт. У водах річки водяться сазан, короп, лящ, тарань, плотва, карась, судак, лин, язь, краснопірка, жерех, густера, в’юн, окунь, бички, верхівка та гірчак. А на нерест із Чорного моря заходить чорноморський оселедець, пузанок, севрюга.

Річка Кодима

річка Кодима на Одещині

Довжина річки – 155,3 км. За легендою 27 жовтня 1693 року козацькі війська розбили на Кодимі ногайських татар, що йшли на Київ. Приблизно в той же час тут затонув турецький корабель з незліченними скарбами, який нібито ненароком затопили воюючі сторони.

Кодима – один із найбільших приток річки Південний Буг. Вона бере початок із джерел, що виходять на поверхню біля села Буден Одеської області, та вливається до Південного Бугу двома гирлами на околиці Первомайська Миколаївської області.

Частина берегів річки заросла листяними лісами, а над водою схиляються численні верби. Ця водойма багата рибою — тут зустрічаються рідкісні вирізуб, вусач і минь. З Дніпровсько-Бузького лиману та Чорного моря сюди заходять білуга, осетр, севрюга, тюлька, оселедець, пузанок, тарань, шема, рибець, чехонь, вугор, судак та перкарина.

Озеро Ялпуг

озеро Ялпуг на Одещині

Ялпуг – найбільше природне озеро України. Територіально воно розташоване у Болградському, Ізмаїльському та Ренійському районах Одеської області.
Котловина озера має витягнуту форму. Південна ділянка озера — піщана, а північна — глиняна, заболочена. Дно озера вкрите сірководневим брудом. Температура води влітку +24 – +25 ° C; а взимку водоймище замерзає.

Читайте також: Подорожуємо з «Одеським життям»: «водне» Біляївка (відео)

Береги озера поросли очеретом та осокою, у воді плаває багато водоростей та латаття. У ньому мешкає близько 40 видів риби (судак, щука, жерех, лящ та ін), а також багато раків.

Довжина озера – 39 км, ширина – до 6 км. За легендою Пушкін на шляху до Одеси відпочивав на березі Ялпуга і захоплювався його красою. Поет посадив на березі водоймища дуб, який жителі навколишніх сіл оберігають досі.

Біле озеро

Біле озеро на Одещині

Довжина – близько 1,7 км, ширина – близько 0,8 км. Споконвіку кажуть, що в озері, як і в інших водоймах дельти річки, можна знайти невідомі рослини, які Бог вирішив сховати тут від людей.

Біле – озеро у Біляївському районі, яке розташоване у дельті Дністра. Воно з’єднується протокою з річкою Дністер.
На озері гніздиться безліч птахів, які входять до Червоної книги України — коровайки, ковпиця, жовта чапля та інші. Ще тут виростають рідкісні види рослин: біла лілія, водяний горіх, жовтий латаття. В озері вдосталь водяться лящ, сом, щука, судак, окунь, жерех, плотва, тарань, краснопірка, голавль, сазан і карась.

Озеро Кагул

озеро Кагул в Одеській області

Довжина озера – до 18 км, ширина – до 11 км. За легендою в 1547 на озері Кагул відбулася битва: козаки і молдавани мужньо боролися проти турецько-татарської орди. Невдовзі через брак боєприпасів довелося здатися, але тільки після обіцянки ворога відпустити воїнів живими. Проте турки та татари, попри обіцянку, віроломно вбили молдавського господаря Лютого та його воїнів. З того часу привиди загиблих блукають уночі біля озера.

Кагул – озеро в пониззі Дунаю, розташоване в Ренійському районі, яке повідомляється з Дунаєм. Температура води влітку – до +30 °C, взимку озеро замерзає.

Північні береги водоймища високі і розчленовані балками, південні — низинні, заболочені й зарослі очеретом. Дно вкрите шаром сірого лісового мулу, на мілководді — піщане. В озері і на його берегах ростуть очерет, осока і латаття. З риби водяться лящ, сом, щука, товстолобик, білий амур, сазан.

За інформацією із сайту «Річки та озера України»

Читайте також: 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції