Новини Одеси та Одеської області

Болгари з Городнього відзначають обряд, який вже не пам’ятають у Болгарії

Болгари з Городнього відзначають обряд, який вже не пам’ятають у Болгарії

Старовинний болгарський обряд «На прът» («На прутику») зберігся лише у селі Городнє Болградського району і забутий навіть на батьківщині в Болгарії. Що це за обряд і чому він привертає увагу, читайте далі.

Саме таким є старовинний обряд «На прът» («На прутику»), який проводиться тільки в селі Городнє Болградського району, хоча сів в Україні з болгарським складом населення — понад сорок. Сьогодні він по праву став візитівкою болгарського села, а також об’єктом для досліджень етнографів.

Як і коли проводиться обряд «На прът»

Обряд проводиться в один із трьох днів після Великодня, в основному на другий або третій. Цього дня всі представниці прекрасної статі від малого до великого одягають на себе найкращі вбрання. Юних учасниць обряду «На прът», звичайно, найбільше. Доросліші жінки також могли приєднатися до святкової традиції.

Так, в основному, в післяобідній годинник, дівчата, що живуть на одній вулиці, збиралися в зазначеному місці, ставали в ряд, клали руки на плечі один одному, утворюючи своєрідний прут, і, виконуючи спеціальні пісні, йшли рівними рядами вулицею. Таких гарних «спрутів», що співають, могло бути кілька, залежно від кількості бажаючих взяти участь у старовинній традиції. Однак необхідно було дотримуватися важливого правила — у першому ряду йшли наймолодші болгарки, слідом за ними — дівчата на виданні, а потім — старші. Всі разом повільно і красиво рухалися вперед, збираючи цікаві погляди чоловіків і тих, хто не наважився приєднатися до жіночої «ходи».

— Такі «прути» організовувалися на кожній вулиці. Вони йшли з різних куточків села до центральної площі та співали. Їхній спів перегукувався і створював загальну піднесену атмосферу, яка панувала цього дня до самого вечора, — розповідає Ганна Константинова, одна з ініціаторів відродження цього обряду та постійна учасниця дійства.

Як закінчується обряд

болгарський обряд на пр'т

Фінальна точка всіх вуличних ходів була в центрі села. Там «живі прути» поєднувалися в один чи кілька болгарських хороводів — хоро. Можете собі уявити, наскільки гарна ця картина, коли 50-60 жінок, одягнених у національне вбрання, прикрашені квітами, посміхаючись, співають та танцюють. Вона неймовірна! Щоб бачити її, сюди щороку приїжджає безліч туристів. Учасниці обряду в цей день не лише гарні та радісні, вони ще й поблажливі та дозволяють гостям приєднатися до «шпильок», щоб зарядитися енергією минулих століть.

Даний обряд викликає непідробний інтерес і у збирачів цікавих фактів про болгарів. Вони зазначають, що такого звичаю немає навіть у самій Болгарії, звідки 200 років тому переселилися фундатори села на півдні Одеської області.

У довоєнний час учасниками народного ансамблю болгарського танцю та пісні «Ізвор» Городненського сільського будинку культури обряд «На прът» був представлений на фестивалі в Івано-Франківській області, а також на численних культурних заходах в нашій області.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції