Для того, щоб узаконити самочинне будівництво, необхідно знати, що вважається таким відповідно до ст. 376 ЦК України:
- Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
- Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Тож, самовільне побудоване майно, не може бути подароване, успадковане, продане, на нього не може бути звернено стягнення за виконавчими документами. Для того, щоб самочинне будівництво стало об’єктом права власності, його необхідно узаконити (легалізувати).
Таким чином, доцільне звернення до суду щодо визнання права власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване.
Куди подається позовна заява?
Позовна заява про визнання права власності на самочинне будівництво подається до загального суду за місцем знаходження самочинно збудованого майна, при цьому сплачується судовий збір. Оригінал квитанції судового збору додається до позовної заяви.
Як скласти позовну заяву до суду про узаконення самочинного будівництва
Її можна скласти довільно, описуючи ті обставини, які у Вас є.
Відповідач Ваш у справі при поданні позову про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки – орган місцевого самоврядування.
До міського (районного), районного у місті суду міста
адреса, телефон, електронна пошта.
Позивач: ПІБ, адреса,
Паспорт, ідентифікаційний код, телефон,
електронна пошта
Відповідач: міська Рада
Юридична адреса,
код ЄДРПОУ
телефон,
електронна пошта
ПОЗОВНА ЗАЯВА (проект)
про визнання права власності на самочинне будівництво та (або) переплановане приміщення
Я, ПІБ, відповідно до паспортних даних, проживаю за адресою (вказати).
Маю право власності відповідно до договору купівлі-продажу (або спадкування) та вказати необхідний документ, дату його набуття, якщо є співвласники вказати їх, вказати рік початку та закінчення будівництва.
Далі – в заяві зазначити, що було зроблено в будинку або на подвір’ї, скажімо, зроблено перепланування або та добудовано прибудову або інше.
Обов’язково вказати, на скільки збільшилась загальна площа будинку або квартири і зараз фактично складає, яка площа є незмінною.
Описати відповідно до характеристик технічного паспорту будинок, господарські будівлі та споруди.
Описати, чи надавали згоди інші співвласники на забудову, описати той документ, який в наявності. Вказати виходячи із змісту технічного плану на вказане домоволодіння, яка площа зараз і коли добудовувалися об’єкти.
Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 1844/5 від 14.12.2012 «Про затвердження Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна», відомості Реєстрів використовуються державним реєстратором для встановлення наявності (відсутності) записів про обтяження речових прав на нерухоме майно, у тому числі обтяжень податковою заставою, під час проведення державної реєстрації прав з метою їх перенесення до Державного реєстру прав та під час розгляду заяв про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, заяв/запитів на отримання інформації з Державного реєстру прав. Таким чином, до позовної заяви повинна бути надана довідка з даного реєстру.
Описати ті технічні висновки та експертизи щодо будинку, цільового призначення. Зазначити, чи не порушують вони права інших осіб, як співвласників так і сусідів.
Зазначити, за рахунок чого збільшилась площа будинку, якщо за рахунок поліпшень та добудов, ремонту, це необхідно вказати, надати фото та відеоматеріали.
Частина 5 ст. 376 ЦК України передбачає, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідно до ч.1. ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Обов’язково вкажіть, якщо були у Вас звернення до міської ради, потрібно надати листи-звернення та відповіді на них та описати їх. Обов’язково зазначити, чому неможливо у позасудовому порядку вирішити питання власності і в позовних вимогах необхідно зазначити, що Ви плануєте узаконити в плані перепланування.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
ПРОШУ
- Прийняти позовну заяву до провадження;
- Визнати за ПІБ право власності на самочинно збудовані будівлі: у відповідності з технічним паспортом на житловий будинок;
- Зобов’язати БТІ зареєструвати самочинно збудовані будівлі у відповідності з технічним паспортом.
дата підпис
Окрім того, під час визнання права власності можете до суду заявляти про виділення часток, поділу в натурі домоволодіння, поділити між співвласниками в натурі земельну ділянку. Кожні вимоги регулюються потребами власника чи співвласників.
Які документи подавати до суду для узаконення самочинного будівництва
- Ваш паспорт, ідентифікаційний код.
- Документи на право власності на будинок або його частку.
- Довідку про відсоток готовності об’єкта самочинного будівництва (за наявності);
- Технічний паспорт будівлі або окремих споруд;
- Технічний висновок проектної організації (спеціаліста, експерта) щодо відповідності стану об’єкта самочинного будівництва державним будівельним нормам;
- Нотаріально засвідчена згода співвласників будинку щодо забудови;
- Актуальні довідки, або висновки державних органів, що здійснюють контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог.
- Довідка ЦНАП щодо проживання.
До позовної заяви додаються документи в двох екземплярах – для суду, для Відповідача у справі, завірені належним чином.
Як завірити документи?
Обов’язково власноруч, відмітка має містити наступні реквізити: слова – «Згідно з оригіналом», особистий підпис, власне ім’я та прізвище, дата засвідчення. Якщо позовну заяву подає юридична особа, відтиск печатки (якщо це обов’язково), посада, підпис.
Ви повинні знати, що до суду Ви можете подавати лише ті завірені копії документів, оригінали яких Ви маєте безпосередньо, про це обов’язково вказуєте в позовній заяві.
Якщо оригіналу документу у Вас немає, до суду можна надати незасвідчену ксерокопію чи фотокопію документа з вказівкою про те, у кого знаходиться оригінал і пояснити, чому не можете надати оригінал.
Усі позовні заяви необхідно підписати, надати до суду. Суд другий самостійно екземпляр позовної заяви направляє відповідачу у справі.
Читайте також: