Новини Одеси та Одеської області

Які права має орендатор у житловому будинку

Які права має орендатор у житловому будинку

Юрист Вікторія Гусакова розповіла «Одеському Життю» якими правами користується той, хто орендував приміщення у житловому будинку. Це може бути житло – кімната, чи квартира, а може бути й приміщення для ведення господарської діяльності, тобто «під бізнес».

Хто і які приміщення може здати у багатоквартирному будинку

Власник приміщення у багатоквартирному будинку може здати його в оренду для проживання фізичній особі або для здійснення господарської, підприємницької та іншої не забороненої законом діяльності.

В такому випадку здачі «під бізнес» орендарем  може бути фізична або юридична особа. Зауважимо, що така діяльність не повинна завдавати шкоди інтересам власників (користувачів) і навколишньому середовищу.

За необхідності може бути здійснене переведення приміщення у нежиле на термін дії договору оренди, або постійно у порядку, встановленому законодавством.

Об’єкти, що належать до спільного майна багатоквартирного будинку також можуть бути здані в оренду, якщо рішення про це співвласники приміщення прийняли на загальних зборах.

Знову ж, при цьому треба дотримуватися умови, що не будуть погіршені умови експлуатації багатоквартирного будинку.

Що має знати орендар

Орендар має бути ознайомлений із статутом об’єднання, правами та обов’язками співвласників.

У разі необхідності проведення будівельних робіт, заінтересована сторона отримує відповідні дозволи згідно з законодавством.

Не допускається передача в оренду квартири або нежитлового приміщення для ведення господарської, підприємницької та іншої діяльності, якщо це буде суперечити інтересам або обмежувати права інших власників (користувачів) приміщень.

Спори щодо укладення, виконання або припинення договору оренди приміщення для зазначеної діяльності вирішуються за згодою сторін або у судовому порядку.

Таким чином, той, хто бажає орендувати приміщення в житловому будинку повинен обов’язково звернутися до співвласників багатоквартирного будинку, щоб була розглянено його заяву щодо оренди приміщення. Він  повинен ознайомитися зі статутом співвласників, щоб знати повноваження та порядок передачі майна в оренду, повноваження орендодавця.

Відповідно до ч.2 статті 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Спільним майном багатоквартирного будинку є:

  • приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку;
  • механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території;
  • права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Таким чином, у разі оренди спільного майна, саме з органом управління багатоквартирного будинку укладається договір оренди, де зазначені умови оренди та права і обов’язки сторін.

На що звернути увагу в договорі оренди майна?

В предметі договору обов’язково повинно бути вказано:

  • з чого складається майно даного договору;
  • де воно розташовано, адреса;
  • які приміщення переходять в оренду;
  • який стан майна на момент укладення договору і що він визначений в акті приймання-передавання майна;
  • яка балансова вартість майна;
  • коли і яким чином вноситься орендна плата;
  • чи передбачена індексація розміру орендної плати.

Обов’язково вивчайте права та обов’язки сторін, порядок відшкодування комунальних послуг, наслідки припинення договору, можливість його дострокового розірвання та компенсацій, які підстави припинення договору.

Зауважте, чи є в договорі ризик випадкової загибелі майна і хто за це несе відповідальність, чи застосовуються амортизаційні відрахування на об’єкт оренди.

В доповненні до договору обов’язково повинні бути надані алан приміщення, акт приймання-передавання майна.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції