Про це йдеться в дослідженні, яке провели журналісти видання Education.ua.
Згідно з Постановою Кабміну № 245, починаючи з 1 вересня 2025 року держава більше не виділятиме кошти на оплату праці педагогів у школах, де кількість учнів становить менше ніж 45 осіб. Виняток зробили лише для початкових шкіл, які продовжать отримувати кошти незалежно від кількості дітей.
Найбільше освітніх закладів постраждає у Львівській (54), Черкаській (40), Сумській (33), Тернопільській (32) та Хмельницькій (32) областях. При цьому рішення про закриття або реорганізацію кожної конкретної школи ухвалює місцева влада.
Влада гарантує переведення дітей зі шкіл, що закриються, до інших опорних освітніх закладів.
Читайте також: Прибрати фізику і хімію: на українські школи чекає ще одна реформа
Чому закриваються школи
Наслідки реорганізації закладів загальної середньої освіти можуть виявитися фатальними зокрема для сотень сільських шкіл, яких і так за останні роки поменшало на 20%. Якщо у 2020/2021 навчальному році в країні працювало 14 815 шкіл, то у вересні 2024 року – вже 12 268 закладів загальної середньої освіти.
Згідно з даними Міністерства освіти і науки України, вартість навчання одного учня в селі значно перевищує витрати на міського школяра. МОН вважає такі витрати невиправданими, оскільки за підсумками національного мультипредметного тесту результати навчання дітей із сільської місцевості нижчі за показники міських школярів.
«Однак нижчі результати – не вина самих учнів. Діти із сільських шкіл часто мають обмежений доступ до якісної освіти: бракує вчителів, сучасного обладнання, додаткових освітніх можливостей, як-от гуртки», – зазначають журналісти Education.uа.