Пенсіонери роками масово позиваються до Пенсійного фонду України (ПФУ). Судяться і майбутні пенсіонери, яким з якихось причин відмовлено у призначенні пенсії. Ми вирішили розібратися, чому склалася така ситуація і що говорять про це юристи?
Пенсійне законодавство постійно змінюється
На мою думку, головна проблема полягає в тому, що в Україні пенсійне законодавство постійно змінюється. Найчастіше воно звужує пенсійні права людей, куди вони могли розраховувати раніше. Це однозначно дає підстави для звернення до судів.
Яскравий приклад – діти війни. Свого часу було ухвалено закон, який обіцяв таким людям доплату до пенсії у розмірі 30% прожиткового мінімуму. Потім закон кілька разів переписували: спочатку зменшили розмір надбавки, а згодом взагалі зазначили, що розмір повинен встановлюватися Кабінетом Міністрів. Кабмін встановив надбавку спочатку у розмірі 7% прожиткового мінімуму, а згодом взагалі – у фіксованому розмірі 66,43 гривні. З 2014 року ця сума не переглядалася. Звісно, юристи не стояли осторонь та допомогли тисячам пенсіонерів отримати через суд підвищену надбавку, передбачену першою редакцією закону (з доплатою за попередній час).
До того ж законодавство не лише переписується, а й дуже часто виписане недостатньо чітко. Це також дозволяє вишукувати лазівки для оскарження тих чи інших рішень, чи дій Пенсійного фонду.
Суддя-спікер Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель бачить проблему ширшою. Вона вважає, що держава свого часу взяла на себе багато зобов’язань, які тепер не може виконати:
— На законодавчому рівні держава взяла на себе досить високі зобов’язання, які не відповідали економічній ситуації. І зараз ми всі розуміємо, що ця ситуація посилилася ще більше, тому попереду я передбачаю лише збільшення кількості соціальних суперечок.
На виконання судових рішень грошей немає
Отже, проблема комплексна і заходить у глухий кут. Адже держава поки що ледве впорається з виплатою поточних соціальних зобов’язань, а от на виконання судових рішень та виплати заборгованостей щодо них грошей немає.
Борги іноді виплачуються. У ПФУ зазначають, що пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, провадяться одержувачам за окремою програмою, передбаченою у бюджеті на відповідний рік. Це питання регулюється ухвалою Кабінету Міністрів від 10.11.2021 №1165.
Ось живий приклад. На початку минулого року військовий пенсіонер із Вінницької області Іван Остапович звернувся до суду. Він не згоден з розрахунком його військової пенсії. Виграти суд 88-річному пенсіонеру допоміг адвокат, котрий узяв за свої послуги 5 тисяч гривень. Але справа того вартувала. Суд був виграний, і за вісім місяців ПФУ перерахував пенсію: її щомісячний розмір збільшився приблизно з 8 до 12 тисяч гривень. Отже, витрати на юриста окупилися майже відразу, оскільки поточний розмір пенсії суттєво збільшився. Інша справа, що ПФУ винен пенсіонеру ще 195 тисяч гривень за період з 2018-го по 2022 рік – за минулий період. Ці гроші поки що ніяким чином отримати не вдається.
Чому військові пенсіонери найчастіше звертаються до суду?
До речі, військові пенсіонери та пенсіонери інших силових структур судяться з ПФУ більше за інших. Перша причина полягає в тому, що закон чітко зобов’язує перераховувати військові пенсії у разі, якщо збільшується грошове забезпечення чинних військових. Однак такі перерахунки під різними приводами держава багато років ігнорувала. Друга найбільша причина – перерахунок військових пенсій у 2018 році. Тоді Кабмін офіційно підняв оклади силовикам і ухвалив перерахувати військові пенсії. Але ПФУ зробив це специфічним чином. Оклади, які враховуються під час обчислення пенсії, збільшили, а відсоток окладів зменшили.
Річ у тім, що раніше військові пенсії могли призначати у вигляді до 90% від окладу залежно від вислуги років. Але потім закон змінили і тепер максимальна пенсія – це 70% від окладу. Спочатку раніше призначені пенсії не чіпали, нововведення нібито стосувалося лише майбутніх пенсіонерів (що теж певною мірою несправедливо). Але у 2018 році за масового перерахунку старих пенсій цей відсоток всім автоматично урізався, мотивуючи це тим, що вже діють нові правила. Загалом пенсії у людей виросли через збільшення окладів, але виросли не так сильно, як могли, через зменшення відсотка від окладу. Це стало приводом для масового звернення до судів, що ми бачимо на прикладі Івана Остаповича.
Кому ще доводиться позиватися?
Причин звернення до суду може бути безліч. Наприклад, пенсії чорнобильцям – також поширений приклад. Тут може йтися про відмову у призначенні дострокової пенсії через відсутність будь-яких документів, і розмір самої пенсії. Колись у профільному законі було прописано, що ліквідатори з інвалідністю І групи мають отримувати щонайменше 10 мінімальних пенсій. Цю норму із закону давно викреслили, але суди досі тривають і ліквідатори їх систематично виграють, оскільки адвокати апелюють саме до старої норми закону. Водночас ПФУ спирається на чинну редакцію закону.
Поширені випадки – це й перехід з одного виду пенсії в інший. Річ у тім, що при призначенні пенсії за віком застосовується показник середньої зарплати по країні за три роки, що передують році звернення за призначенням пенсії. А коли йдеться про перехід із одного виду пенсії на інший, то ПФУ зазвичай застосовує старий показник зарплати (той, що застосовувався при розрахунку попереднього виду пенсії). Адвокати доводять, що це неправильно, якщо пенсія призначалася за нормами одного закону, а перехід відбувається на пенсію, передбачену іншим законом. І такі справи також виграються. Тут є приклад того, що ПФУ трактує певну норму закону одним чином, а адвокати іншим.
І це приклади лише типових справ. А є ще й нетипові чи якісь індивідуальні випадки, де людям, наприклад, не зараховують щось до стажу чи не призначають пільгову пенсію через брак документів.
Одну з таких історій розповіла адвокат Львівської області Юзефа Іванівна. Людині не зарахували до стажу час роботи в колгоспі, тому не вистачило загального стажу для призначення пенсії. У ПФУ посилаються на статтю 56 Закону “Про пенсійне забезпечення”. Там зазначено, що при обчисленні стажу роботи у колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі у громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
«У відмові написали, що людина не надала довідки про трудодні. Але згідно з нормою закону він нічого не зобов’язаний надавати. Орган вимагає довести, що людина не була прогульником чи неробою. Якщо норму не було виконано, це турбота органу, який має скласти відповідний документ. Для цього, наприклад, у трудовій має бути запис, що норма трудоднів не виконана без поважних причин. Бо якщо була поважна причина, стаж зараховується повністю. Нехай це доводить той, хто вважає, що норму не виконано без поважних причин. Якщо ПФУ чимось сумнівається, то сам повинен це з’ясовувати, а не покладати обов’язок на заявника. Закон такого обов’язку на пенсіонера не покладає», – розповідає адвокат.
Чи дорого судитися?
Цікаво, що Юзефа Іванівна почала співпрацювати з органами соціального забезпечення ще за радянських часів. Сьогодні вона вже сама пенсіонерка, проте продовжує надавати адвокатські послуги іншим особам пенсійного та передпенсійного віку.
За її словами, до суду зазвичай звертаються більш підготовлені пенсіонери, які працювали у відповідних державних органах або, наприклад, військові. Хоча є випадки і зі звичайними пенсіями за віком.
— Якщо людина малозабезпечена і не може заплатити, то держава гарантує їй безкоштовну правову допомогу, – каже адвокат.
Схема оплати адвокатських фірмах може відрізнятися. Деякі компанії за свої послуги беруть місячний розмір пенсії, незалежно від того, якою є пенсія: три, десять або двадцять тисяч гривень.
Слід додати, що окремі юридичні фірми не лише допомагають позиватися до ПФУ, а й надають послуги зі звичайного оформлення пенсії, допомагають зібрати необхідні документи.
Скільки триває судовий процес?
За словами юриста Катерини, яка працює в одній із столичних адвокатських контор, судові процеси тривають дуже довго. Щодо Києва та Київської області справи першої інстанції розглядаються в середньому протягом року. Хоча в інших областях це може бути швидше – лише кілька місяців.
Втім, Юзефа Іванівна запевняє, що така сама картина і на Львівщині.
— Не знаю, як по Україні, але в нашій області це тривало – займає майже рік, – нарікає адвокат.
До того ж, за її словами, ПФУ використовує й інші хитрощі, щоб затягувати час.
– Добре, якщо перша інстанція розглянула справу упродовж трьох місяців. Потім 30 днів подається на апеляцію. ПФУ зазвичай подає апеляцію якщо не на 30-й, то на 29-й день. Потім вони не сплачують спеціальний судовий збір. Таким чином, апеляційний суд змушений залишити справу без руху та дати органу ПФУ час, щоб він усунув недоліки. На це зазвичай дається 10 днів, але добре, якщо вкладаються на місяць. І це знову буде останнього дня. Ніколи у перший чи другий, – розповідає Юзефа Іванівна.
У найкращому разі рішення пенсіонер отримує за 7-8 місяців від дня звернення.
Навіть якщо суд ухвалив рішення на користь пенсіонера, то виникають проблеми з його виконанням. Добровільне рішення виконується довго. Щоб ПФУ виконав його примусово, людині потрібно звернутися по виконавчий лист.
І тут ми повертаємось до питання боргів. Суд людина виграє, а гроші ПФУ не сплачує. Тож чи варто взагалі позиватися?
– За минулий час вони не виплачують, а оформлюють це як заборгованість Пенсійного фонду. З цим були складності і раніше, а у воєнний час ситуація стала ще гіршою. Підозрюю, що ці суми деякі пенсіонери ніколи вже не отримають, – каже Юзефа Іванівна.
А ось юрист Катерина в цьому питанні оптимістичніша.
— Щодо недоотриманої пенсії, то таких людей ставлять у чергу, адже є відповідний реєстр. З часом ця компенсація хоч потроху, але виплачується, – запевняє фахівець.
Втім, вона зазначає: щоб недоотриману пенсію за минулий час було виплачено, про це має бути чітко зазначено у рішенні суду.
Чи варто звертатися до суду?
Адвокати та юридичні компанії користуються недосконалістю системи. Вони допомагають людям вигравати судові суперечки проти ПФУ. Звісно, вони роблять це за гроші. Втім, є пенсіонери, які самі можуть скласти позов та подати до суду, минаючи послуги посередників.
Чи слід звертатися до суду? Це особиста справа кожного.
Зазначимо, що іноді питання можна вирішити і без суду. Правильність дій місцевого органу ПФУ дуже часто можна оскаржити, написавши заяву чи скаргу до обласного управління або безпосередньо до центрального апарату ПФУ, який знаходиться у Києві.