Новини Одеси та Одеської області

Запитання – відповідь: які пільги мають чорнобильці у 2022 році?

Запитання – відповідь: які пільги мають чорнобильці у 2022 році?

«Одеське життя» відповідає на запитання читача щодо пільг, які зараз мають постраждалі та ліквідатори техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Свого часу я брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пільги, які спочатку прописані в законі про захист чорнобильців, змінилися. Прошу опублікувати перелік пільг, які за законом надаються всім категоріям постраждалих.

Степан Васильків, Львівська обл.

На сьогоднішній день у Законі України № 796-XII від 28 лютого 1991 року* (у редакції від 1.01.2022 р.) чітко прописано пільги для чорнобильців трьох категорій.

  • До категорії 1 належать особи з інвалідністю з числа ліквідаторів та потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.
  • Категорія 2 – це ліквідатори, люди, евакуйовані із зони відчуження, та ті, хто проживав у зоні обов’язкового відселення.
  • Категорія 3 – ліквідатори, а також – потерпілі, які постійно проживають або працюють в зоні посиленого радіоекологічного контролю. Найширші соціальні гарантії – у представників категорії 1. Частина з них уже втратила свою актуальність, наприклад – позачергове вступ до житлових кооперативів тощо, тому зосередимося на реальних положеннях закону.

Довідка «Одесской жизни»

До ухвалення Закону «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII у грудні 2014 року пільгами користувалися і чорнобильці категорії 4. Наприклад, раніше вони, як і інші категорії постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, мали право на безкоштовне придбання ліків за рецептами лікарів, безкоштовне зубопротезування, отримання допомоги з тимчасової непрацездатності у розмірі 100% від середньої зарплати. У сучасній редакції Закону № 796-XII навіть немає статті «Компенсації та пільги громадянам, які віднесені до категорії 4».

Пільги та соціальні гарантії для чорнобильців

чернобыль таблица укр

чернобыль таблица _ укр

Кому дають пільговий автомобіль?

Стаття 20 Закону № 796-XII передбачає надання автомобілів для чорнобильців категорії 1, зокрема:

  • позачергове безкоштовне – для осіб з інвалідністю І групи незалежно від наявності медичних показань та для осіб з інвалідністю ІІ групи за наявності медичних показань, але за відсутності протипоказань до керування транспортним засобом;
  • позачергове пільгове забезпечення автомобілем осіб з інвалідністю ІІ групи за наявності медичних показань та протипоказань до управління з правом передачі керування автомобілем члену сім’ї. Безкоштовно або на пільгових умовах особи з інвалідністю ІІ групи мають право на забезпечення автомобілем та за відсутності медичних показань;
  • на пільгових умовах у порядку загальної черги мають право на забезпечення автомобілем особи з інвалідністю III групи за наявності медичних показань та відсутності протипоказань до керування транспортним засобом.

Ольга Новікова


Раніше ми розповідали про те, які є пільги та безкоштовні послуги для військовослужбовців.

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: