Прийшла осінь. Почалася пора висадки саджанців дерев. Багато людей мріють чути за вікном шум листя та спів птахів. Але висока вартість рослин часто робить їх мрію нездійсненною.
Але виявляється, озеленити прибудинкову територію можна і без дорогих саджанців, куплених у магазинах або на ринку. Для цього підійдуть акації-самосейки. Щорічно величезна їхня кількість підіймається навколо старих дерев, уздовж трамвайних ліній та автомобільних доріг. Більшість цих малюків просто викорчовують — дерев не повинно бути в безпосередній близькості від доріг. Так щороку гинуть тисячі самосівок чудового символу нашого міста. А якщо їх викопати та перенести на прибудинкову територію, за кілька років піднімуться міцні молоді деревця. У такий спосіб можна озеленити величезні території, зокрема, у зоні новобудов. І оскільки йдеться про акацію, коли дерева підростуть, сумнівів не буде жодних – це Одеса! Мікрорайони нашого міста на фотографіях будуть легко впізнавані як Київ завдяки каштанам.
Особливості акації-самосійки
Рослина, яку ми називаємо білою акацією, називається робінія звичайна. Росте швидко, особливо до 10 років: щорічний приріст заввишки — 60-80 сантиметрів, завширшки 20-30 сантиметрів. Через кілька років розвиває глибоку та потужну кореневу систему; дає поросль від пня та кореневі нащадки. Цвіте вже у 6-річному віці. Добре переносить навіть засолені ґрунти.
На відміну від своєї більш поширеної родички, акації білої, акація рожева (або її різновид – фіолетова) – це невелике дерево, до 10 метрів заввишки. Невибагливий до ґрунту і набагато повільніше росте. Морозо- та засухостійке. Любить сонце та вологу, розвиває потужну кореневу систему, яка здатна зміцнювати схили. Цвіте протягом літа.
Оскільки саджанці самосії виростають у спартанських умовах вулиці — прориваючись через асфальтове покриття, піднімаючись на купах будівельного сміття, що залишилося, — вони легко приживаються на новому місці. Але варто пам’ятати: висаджувати акацію треба на глибину 50-60 сантиметрів, підв’язуючи її до закопаних поряд 2-3 кілочків. Це дозволить деревцю встояти під поривами вітру першого року після висадки. Акацію відразу треба добре полити – півтора-два відра не завадять. Потім полив потрібно зробити регулярним через день саджанець повинен отримувати 3-5 літрів води. До зими є час на кілька поливів із добривами. Їх можна купити дешево. Підживлення прискорить розвиток кореневої системи акації, що дуже важливо напередодні зими.
Таким чином і місто, і ми з вами зможемо заощадити бюджетні кошти, що щорічно виділяються на озеленення одеських вулиць. Наприклад, із оголошеного мерією тендеру на шість мільйонів гривень на 226 дерев. А гроші, що вивільнилися, вже можна направити на потреби ЗСУ.
Читайте також: