Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак розповіла, де можна дізнатися про “Доступні ліки”, кому слід звертатися за відшкодуванням за цією програмою, та які ліки не входять в пакет безоплатних.
“Пряма лінія” з НСЗУ була проведена для розяснення питань, які стосуються внутрішньо переміщених осіб. Але багато запитань-відповідей також викликають зацікавленість у всіх, хто постійно користується послугами лікарів чи має захворювання, які потребують постійного вживання ліків.
– Добрий день. Я перебуваю на стаціонарному лікуванні в ендокринологічному відділенні міської лікарні № 1 у місті Миколаїв. Купую ліки за власні кошти і хочу дізнатися, чи можу отримати відшкодування за них за програмою «Доступні ліки»?
– Відшкодування за ліки держава здійснює за програмою реімбурсації «Доступні ліки». Якщо у вас є хронічне захворювання – наприклад, серцево-судинне, цукровий діабет другого типу, інсулінозалежний цукровий діабет, хвороба Паркінсона, психологічні розлади та низка інших – то вам необхідно уточнити у сімейного лікаря, чи бачить він ознаки того, що ви можете бути учасником програми «Доступні ліки».
За підтвердження умов участі пацієнта в згаданій програмі, надалі лікар виписує вам електронний рецепт на препарати, які входять у її перелік. Якщо, наприклад, ви хворієте на діабет І чи ІІ типу, у вас повинен бути складений ендокринологом індивідуальний план лікування, де він призначає тип і дозування препаратів або інсуліну та вносить ці дані в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ). Те ж саме стосується хронічних захворювань щитоподібної залози. Електронний рецепт ви можете отримати в ендокринолога (якщо первинний – то тільки у нього) або у свого сімейного лікаря.
Важливо, що сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування і не може змінити призначення ендокринолога. Ліки за електронним рецептом ви можете отримати безоплатно або з невеликою доплатою в аптеках, законтрактованих із НСЗУ. Перелік цих аптек є на сайті НСЗУ на мапі*.
Якщо вам доводиться купувати за власний кошт препарати, що входять до Національного переліку лікарських засобів, тоді треба залишити скаргу на телефон НСЗУ за номером 16-77 із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, щоб ми зафіксували і звернулися до головного лікаря цього закладу стосовно неправомірності дій лікарні. Але також важливим є те, що до переліку препаратів, якими забезпечують, до прикладу, пацієнтів із цукровим діабетом, за програмою «Доступні ліки» не входять глюкометри, тест-смужки для вимірювання цукру, інсулінові шприци, голки та медичні препарати, які не включені до Переліку. Тому в цьому питанні необхідно розібратися детально, аби зрозуміти, що саме було придбано за ваш кошт.
– А ще, вибачте, у мене просто немає договору з лікарем у Миколаєві. У мене так у Херсоні все й залишилося. Мені сказали, що безоплатні ліки закінчилися ще пів року тому. Тому я їх купувала. Чеки в мене збереглися, я ще лікуюсь.
– Не турбуйтеся щодо договору, адже стаціонарне лікування не залежить від того, чи маєте ви договір із лікарем у Миколаєві, чи не маєте.
Лікування безкоштовне в рамках договору закладу з Національною службою здоров’я України. Ми зʼясуємо у керівництва закладу, чому склалася така ситуація. Проте, інформую вас, що у нас були аналогічні скарги і ми маємо прецеденти, коли пацієнт, витрачаючи власні кошти на придбання препаратів для стаціонарного лікування, які державою включені до переліку програми «Доступні ліки», після втручання НСЗУ отримав відшкодування від надавачів. Дуже добре, що у вас збереглися всі чеки, це надалі допоможе вам отримати повернення коштів. Тож вам необхідно залишити скаргу за номером телефону 16-77, щоб НСЗУ могла звернутися до керівництва даної лікарні з питаннями неправомірності дій та відшкодування коштів пацієнту.
До слова, за оновленим зверненням від даної пацієнтки надійшла інформація, що питання з адміністрацією лікувального закладу врегульовано. За оперативну реакцію керівництва лікарні заявниця висловила подяку та наголосила, що претензій до працівників і головного лікаря не має. Окрім лікувальних послуг, пацієнтці були надані й витратні матеріали (голки, шприци, системи) та медикаменти (еутирокс), а також глюкометр і тест-смужки.
Як знайти в інтернеті найближчу до вас аптеку, що має договір із НСЗУ: потрібно зайти на сайт НСЗУ, відкрити вкладку Е-ДАНІ, перейти на Аналітичні панелі (дашборди), натиснути на вкладку «Аналіз покриття аптеками-учасницями програми реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки») мережі первинної медичної допомоги, натиснути на І розділ «Карта мережі ПМД та законтрактованих аптек». Класифікація місць надання ПМД за відстанню до найближчої аптеки. Використовуючи фільтри, розміщені праворуч, можна відсортувати потрібну вам інформацію:
- за областю;
- за районом;
- типом населеного пункту;
- типом відділення (аптека чи місце надання ПМД).
– Десь можна отримати ліки для нормалізації тиску?
– Ваш сімейний лікар має можливість виписати рецепт на безкоштовні препарати від серцево-судинних захворювань у рамках програми «Доступні ліки». Для цього вам необхідно лише зателефонувати до свого сімейного лікаря, і він може навіть дистанційно виписати вам електронний рецепт. Далі вам потрібно звернутися до аптеки, що законтрактована з НСЗУ (на дверях таких аптек є наліпка “Тут є доступні ліки”), і отримати виписані вам препарати безкоштовно або з невеликою доплатою. З переліком аптек, законтрактованих із НСЗУ за програмою «Доступні ліки» можна ознайомитися за посиланням.
– А скажіть, чи є можливість компенсації ліків по хворобі інтерстиціальна пневмонія? Тому що вона потребує вживання ліків пожиттєво, як мені сказали медики, а ці ліки дуже дорогі.
– Вам треба звернутися, знову ж таки, в один із закладів, законтрактованих із Національною службою здоров’я України, тому що це може перерости в напрямок ХОЗЛів, обструктивної хвороби легень. Відповідно, вам необхідно буде після виписки з лікарні звернутися до свого сімейного лікаря, щоб він подивився, що є в програмі «Доступні ліки» з препаратів, які можуть підійти вам для подальшого постійного підтримання якості життя.
Сюди входять не тільки ліки від ХОЗЛ, а й низка інших препаратів, загалом їх там 456. Тому зверніться до сімейного лікаря з випискою. Думаю, він обов’язково вам допоможе.
– Мій діагноз – лівобічний деформуючий остеохондроз 3-го ступеня. Травматолог виписав мені чотири ампули внутрішньосуглобових уколів препарату «Флекслінк», але його ціна занадто висока. Чи можу я отримати ці ліки безкоштовно?
– Ні, на жаль, «Флекслінку» немає у програмі «Доступні ліки». Препарати, які виписують у рамках амбулаторних консультацій, наразі не входять у програму «Доступні ліки» і не відшкодовуються державою. Ви можете отримати їх безоплатно, лише якщо перебуваєте на стаціонарному лікуванні й вони є в Національному переліку лікарських засобів.
З переліком таких ліків можна ознайомитися за посиланням на сайті Міністерства охорони здоров’я (МОЗ).
Звертаємо увагу, що клінічною настановою «Остеоартроз» 2017 року, гіалуронова кислота, хондроїтин сульфат, глюкозаміну сульфат, встановлено, що їхній механізм дії та ефекти in vitro та in vivo цих сполук залишаються досить спірним, хоча їх безпека рідко заперечується. Група з розробки настанови не рекомендує використання внутрішньосуглобових гіалуронатів.
– Підкажіть, будь ласка, коли затверджується перелік програми «Доступні ліки», які фактори визначають включення до цієї програми того чи іншого лікарського засобу?
– Програму «Доступні ліки» здебільшого розширювали виключно на хронічні захворювання за напрямками. Плюс – препарати, які є в національному переліку. Є також поняття референтних цін і звіряння з національним переліком країн, що входять у референтування утворення ціни. Тому ось таким чином здійснюється відбір. Міністерство охорони здоров’я включає в перелік лікарські засоби на основі вивчення закордонного досвіду.
– Щодо вивчення закордонного досвіду, я бачив психотропні препарати, яких немає в програмі «Доступні ліки». Наприклад, «Ксанакс». Він знімає панічні атаки, використовується при депресіях. Але його немає в переліку препаратів, там інші антидепресанти. Це питання вже до МОЗ?
– Мені важко вам зараз відповісти про «Ксанакс», тому що не бачу, чи є він у Національному переліку, чи він зареєстрований.
– Він не зареєстрований.
– Ми не включаємо в програму реімбурсації незареєстровані лікарські засоби. В ній є лише зареєстровані на території України медичні препарати. Що означає реєстрація? Це означає, що доведена ефективність препарату, доказовість і все інше.
Виробник лікарського засобу подає до центру оцінювання експертиз Міністерства охорони здоров’я лікарський засіб, вноситься спочатку те, що він реєструється, потім фармдиректорат МОЗу розглядає включення чи не включення його в національний перелік. Національний перелік лікарських засобів ідентичний у всіх країнах світу. У нас ще є до чого рости, але це виключно засоби, які зареєстровані в країні.
– Де дізнатися, які саме аналізи та процедури гарантовано в конкретній лікарні?
– Інформацію про спектр медичних послуг, аналізів та процедур, які надаються в конкретній лікарні, можна отримати кількома способами:
- відвідайте сайт лікарні. Більшість лікарень мають власні сайти, де розміщують інформацію про послуги, включаючи діагностичні процедури та аналізи. Перевірте такі розділи, як “Послуги”, “Діагностика”, “Лабораторія” тощо.
- зателефонуйте в лікарню. Ще одним швидким та ефективним способом отримати інформацію є телефонний дзвінок до реєстратури або відділу обслуговування пацієнтів лікарні.
- відвідайте лікарню особисто. Якщо необхідно отримати детальнішу інформацію або обговорити конкретні обставини, вам може бути корисно відвідати лікарню особисто й зустрітися з адміністративним персоналом або медичними фахівцями.
- зверніться до свого сімейного лікаря або лікаря, який вас спостерігає. Вони можуть надати інформацію про специфічні аналізи та процедури, доступні в конкретній лікарні.
Пам’ятайте, що не всі аналізи та процедури можуть бути доступні в кожній лікарні. У деяких випадках може бути необхідно звернутися до спеціалізованого медичного центру.
– Де можна подивитися перелік ліків, які відшкодовує держава?
– Перелік ліків можна перевірити в актуальному реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Він опублікований на сайті Міністерства охорони здоров’я.
З таблиці ви дізнаєтеся:
- назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу (стовпці №2 та №3);
- форму випуску та дозування (стовпці №4 та №5);
- кількість одиниць лікарського засобу в одній споживчій упаковці (стовпець №6);
- назву та країну виробника ліків (стовпець №8);
- суму доплати за упаковку (стовпець №16) та іншу інформацію.
Читайте також: