«Котилася торба, або Пригоди Івасика-Телесика» – це прем’єрна вистава в Одеському академічному театрі ляльок, що відбулася у першій декаді липня цього року. Казка? Так, казка! Але «не просто», бо поки дітки занурюються в пригоди класичного українського Івасика-Телесика, дорослі з самого початку поглинаються у філософські глибини дійства.
«Котилася торба з великого горба»…
«Ця вистава – незвичайна компіляція сюжету класичної української казки з мотивами старовинних народних легенд і біблійних історій», – так представили в Театрі ляльок прем’єру.
Тож глядач ще перед виставою має «натяк» на те саме «не просто»…
Режисер-постановник вистави – засновник і багаторічний керівник єдиного в Україні Театру маріонеток Михайло Яремчук (м. Київ). Художниця-постановниця – Тетяна Торбенко (м. Київ). До речі, Михайло Яремчук співпрацює з Одеським театром ляльок вже більше десяти років.
«Котилася торба з великого горба»… Це і звісна дитяча лічилочка, і початок багатьох давніх українських приказок, ці рядки використовуються і в сучасній творчості…
На сцені ми бачимо не тільки ляльок-маріонеток, а й тих, хто ними керує. Все – перед очима. А «все» – це створення Світу, яким уявляли його наші пращури. Все – як в стародавньому українському фольклорі… І ми бачимо цей «процес», поданий з дивною «янгольською» легкістю.
І от вже оживають герої вистави – Дід та Баба, інші герої. І все це – під «керівництвом» тих самих янголів з крильцями. Біблійні мотиви немов пронизують виставу (побачимо навіть яблуко на Дереві пізнання).
Сміливе намагання перемогти тяжкі обставини
А далі – пригоди, пригоди, бо ж вистава – для всіх, вона «поза віком». І ляльководи-янголи являють нам диво – дитинка «з дерева» оживає, перетворившись на хлопчика, якому дають ім’я Івасик-Телесик.
І все би було добре, якби… А чи буває життя без цього «якби»?.. Без отих хитрючих Змії і Зміючки, що вічно крутяться поруч?
Така от філософська гра, де (ви ж вже зрозуміли!) перемагає сміливе намагання перемогти тяжкі обставини.
Ляльки-маріонетки під керівництвом талановитих майстрів сцени – заслуженої артистки України Ольги Чабан, Олександра Богдановича, Любові Солдатової…
І самі майстри-ляльководи – на сцені, як же ніжно керують вони долею своїх героїв! То ж, виявляється, перед нами – і висока символіка народного фольклору, і українська казка, коріння якої – в сивій давнині.
Цю яскраву, емоційну виставу дивитися легко і доступно. В неї вдивляєшся і прислухаєшся, як до дивної казкової історії, а її глибокий зміст залишається в душі.
А торба… А торба собі котиться і котиться, і життя триває, і проростає новими гілками дерево, як герой вистави – милішими діточками…
Читайте також: Під владою чаклунства: на сцені одеського Театру ляльок – комедія Шекспіра.
Фото авторки