Головні теми: Росіяни просуваються по Севєродонецьку; Нафтове ембарго ЄС з винятками для трубопроводів; • Україна тільки сама вирішує, чи вести переговори про мир.
Головні теми:
- Росіяни просуваються по Севєродонецьку.
- У кількох шотландських газетах з’явилася новина про те, що ScotRail (відповідае за всі пасажирські перевезення ж.д.) додала більше поїздів до матчу плей-офф чемпіонату світу між Шотландією та Україною.
- З 24 лютого енергетичні платежі ЄС до Росії склали 56,5 млрд. євро (48 млрд. фунтів стерлінгів), з яких майже 30 млрд. євро припадає на постачання сирої нафти. Нові кадри боя сина британських депутатів в Україні.
- Нафтове ембарго ЄС з винятками для трубопроводів.
- Угорщина знов має особисту думку про ембарго на нафту та шантажує ЄС: вартість переведення нафтопереробних заводів на неросійську нафту у 550 мільйонів євро та інвестувати 200 мільйонів доларів, щоб постачати у країну нафту трубопроводом з моря.
- Україна тільки сама вирішує, чи вести переговори про мир.
- Лавров: “звільнення” Донбасу від “київського режиму” це мета війни, президент Володимир Путін нехворий. «Газпром» більше не постачає газ до Нідерландів
- GasTerra з Нідерландів розглядає позов проти Газпрому після відключення країни від газу
- Експерти сумніваються у цінності канадської допомоги (БМП) Україні, адже вони для поліції
- Як план знесення пам’ятника радянській війні викликає напруженість у Латвії
Британія
«The Guardian» – «Росіяни просуваються по найбільшому місту Донбасу, який досі в руках України»
Свідки кажуть, що танки рухаються до Сєвєродонецька на тлі інтенсивних обстрілів і втрат серед мирного населення. Російські танки та війська почали просування по Сєвєродонецьку, найбільшого міста на Донбасі, що все ще утримується Україною , ведучи бойові дії вулицю за вулицею, оскільки сили Кремля продовжують просуватися вперед на сході країни.
Свідки розповіли, що російські танки просувалися до центру міста по одному вибуху, знищуючи все на своєму шляху, що залишилося після інтенсивного обстрілу , який, за словами української влади, призвів до умов, що нагадують Маріуполь.
«На жаль, у нас є невтішні новини: ворог просувається в місто», – заявив у понеділок Українському національному телебаченню губернатор Луганської області Сергій Гайдай.
Російська армія «використовує ту саму тактику знову і знову. Обстрілюють кілька годин – три, чотири, п’ять годин – поспіль, а потім атакують. Ті, хто нападає, гинуть. Потім знову обстріл і атака, і так далі, поки вони кудись не прорвуться».
Битва за Сєвєродонецьк, який лежить на східному березі річки Сіверський Донець, приблизно за 90 миль на південь від російського кордону, знаходиться в центрі уваги, оскільки Росія повільно, але міцно завойовує промисловий Донбас, який включає в себе самопроголошені республіки в Росії: Луганськ і Донецьк.
Свідки розповідають, що місто бомбардують «200 разів на годину», оскільки російські війська намагаються відрізати лінії підкріплення та оточити решту українських захисників.
«The Daily Telegraph» – «Зеленський закликав ЄС запровадити повну заборону на російську нафту»
Сварки через нафтові санкції дають Путіну перевагу, каже Зеленський, закликаючи блок бути сильним.
Володимир Зеленський звинуватив ЄС у зміцненні позиції Володимира Путіна, яке відмовилося підтримати повну заборону на російську нафту. Вчора у зверненні до лідерів блоку український президент сказав: «Європа має продемонструвати свою силу, бо сила — єдиний аргумент, зрозумілий Росії». Його коментарі прозвучали за кілька годин до того, як лідери ЄС підтримали пом’якшену заборону на російську нафту, оскільки країни, що залежать від імпорту викопного палива, заблокували повне ембарго.
«Усі сварки всередині Європи, всі внутрішні суперечки лише підштовхують Росію до ще більшого тиску на нас. Тому суперечки мають припинитися»
Суперечка викликала внутрішні побоювання щодо здатності Брюсселя посилити тиск на Путіна, президента Росії, та позбавити його військову машину настільки необхідних коштів.
Раніше цього місяця Урсула фон дер Ляйєн, президент Європейської комісії, оголосила про плани заборонити весь імпорт нафти до кінця року. Проте переговори зайшли в глухий кут через опір держав-членів, які не мають виходу до моря, припинення поставок трубопроводом з Росії. Енергетичні платежі ЄС до Росії з моменту її вторгнення в Україну 24 лютого склали загалом 56,5 млрд. євро (48 млрд. фунтів стерлінгів), з яких майже 30 млрд. євро припадає на постачання сирої нафти.
The «i» – «Нові кадри боя сина британських депутатів в Україні»
Нові кадри показують, як син депутата Бен Грант та інші британські бійці наближалися до російських військ в Україні
Чути, як Бен Грант запитує підрозділ американських та британських волонтерів: “Хлопці, готові підірвати цих п*?” як вони готуються влаштувати засідку на російський БТР-80
У шотландській газеті «Metro» пушуть, що залізничний оператор зробив «розворот» після того, як спочатку заявив, що не додаватиме потяги, що спізнюються, для повернення вболівальників з матчу. У газеті йдеться, що до оголошення останніх поїздів відправлялися ще до початку гри.
Європа
Австрія. «DER STANDARD» – «Радянська ностальгія як патріотичний засіб».
Стаття «ЄС поступово просуває санкції проти Росії»
Спеціальний саміт: нафтове ембарго з винятками для трубопроводів тепер неминуче
На позачерговому саміті ЄС у Брюсселі в понеділок вдень стали очевидними контури можливої домовленості в боротьбі за шостий раунд санкцій проти Росії. У проекті спільної заяви говорилося про угоду про нафтове ембарго, яке буде виконуватися поетапно, за винятком поставок по трубопроводах. Останнє є поступкою таким країнам, як Угорщина та Словаччина, які сильно залежать від поставок нафти через трубопровід і бояться наслідків ембарго.
Однак пізно вдень угода ще не була підписана. Перед зустріччю зі своїми колегами прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан різко розкритикував дії комісії, яка оголосила частини ембарго ще до досягнення домовленості. Він також закликав до подальших гарантій для своєї країни. Це має стати діяльністю, якщо через війну або свідоме рішення Росії поставки нафти по нафтопроводу зупиняться.
В самій Україні в понеділок продовжилося наступ російських військ у східній Луганській області. Після обстрілу планова евакуаційна операція у Сєвєродонецьку зупинилася.
Бельгія. «De Standaard» – «ЄС крок за кроком приєднує Oрбана до ембарго російської нафти.
Шанси на те, що до кінця цього року буде запроваджено європейське ембарго приблизно на 90 відсотків російської нафти, зростають, хоч прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан продовжує зволікати.
«Ще 74 українські дитини були вбиті з моменту прийняття п’ятого пакету санкцій 8 квітня. Зімкніть ряди, оскільки внутрішні розбіжності на стороні Росії, і якнайшвидше прийміть шостий пакет санкцій щодо нафтового ембарго». Це був ключовий меседж, який Володимир Зеленський передав європейським лідерам за допомогою відео. Український президент цього разу нікого особисто не переслідував, але всі знали, хто з європейських лідерів гальмує, спочатку здавалося ймовірним, що європейські лідери швидко прийдуть до угоди щодо шостого пакету санкцій на саміті в Брюсселі. російську нафту з кінця цього року.
Європейська рада згодна з тим, що шостий пакет санкцій проти Росії включатиме імпорт сирої нафти та нафтопродуктів з тимчасовим винятком для сирої нафти, що надходить трубопроводами. Це було великою проблемою для Угорщини, яка через своє розташування не має прямої альтернативи постачанню російської нафти нафтопроводом Дружба і змушена вкладати значні кошти в адаптацію своєї інфраструктури. Словаччина та Чехія також можуть розраховувати на виняток.
Оскільки Німеччина та Польща зобов’язуються припинити імпорт російської нафти з гілки нафтопроводу Дружба, який постачає їх до кінця цього року, 90% російської нафти підпадатиме під дію ембарго.
“Це разючий результат для єдиного ЄС”, – сказав європейський урядовець.
Крім нафтового ембарго, шостий пакет санкцій також включає відключення Ощадбанку від міжнародної платіжної системи Swift і внесення до списку санкцій низки осіб і організацій, у тому числі російського патріарха Кирила.
Але тут у будинок «Європа» зайшов Віктор Орбан. “На даний момент компромісу немає”, – заявив він, насміхаючись над власним послом. Провину за безвихідь він поклав на Європейську комісію, яка, за його словами, спочатку запропонувала санкції, а лише потім шукала рішення для Угорщини, Чехії та Словаччини, які не мають виходу до моря для альтернативних поставок.
Орбан був впевнений щодо виключення для трубопроводу — його уряд наполягав на цьому протягом кількох тижнів. “Але якщо станеться аварія з трубопроводом, який проходить через Україну, ми повинні мати можливість отримувати російську нафту з інших джерел морем”, – сказав Орбан, який запровадив нову умову.
Це діяло на нерви прем’єр-міністру Латвії Артуру Каріньшу. «Щоб мати мир та безпеку в Європі, Росія має програти війну. Ось чому ми маємо допомогти Україні у військовому відношенні та за допомогою санкцій позбавити Росію можливості продовжувати фінансувати її військову машину. Але ми ув’язаємо у деталях і забуваємо загальну картину», – сказав він.
Вихід мали знайти європейські дипломати, які вміють знаходити креативні рішення. Це породило думку, що 27 лідерів на саміті дадуть своє політичне благословення, після чого юридичний процес затвердження практично повного пакета завершиться до кінця цього тижня. Дипломатам і міністрам буде надано кілька додаткових тижнів для вирішення технічних питань, що залишилися, пов’язаних з трубопроводом Дружба.
27 лідерів також згодні виділити Україні цього року до 9 мільярдів євро, щоб країна могла продовжувати функціонувати та продовжувати виплачувати заробітну плату. Для цього Києву потрібно 5 мільярдів євро на місяць. Чи стосується це кредитів, чи це подарунок, і в чому полягає допомога, ще належить визначити. Для фінансування реконструкції України у середньостроковій перспективі буде створено платформу, в якій також братимуть участь інші країни та організації.
Боснія та Герцеговина. «Oslobođenje» – Підпис під фото: «Напередодні дводенного саміту лідерів країн-членів Європейського Союзу вчора на площі Шумана в Брюсселі протестувала група українців. Вони вимагають на саміті прийняти рішення про заборону імпорту нафти з Росії до ЄС»
Данія. «POLITIKEN» – «Власний вибір України»
Україна сама вирішує, чи вести переговори про мир.
Чим закінчиться війна в Україні, ніхто не знає. Більшість прогнозів щодо перебігу війни були помилковими; Україна була значно сильнішою, а Росія значно слабшою, ніж очікували більшість експертів та урядів. У той же час єдність Заходу виявилася ближчою та могутнішою, ніж очікували багато, включаючи сам Захід.
Але цього тижня війна завершує перші 100 днів, і, можливо, з’являються перші тріщини в єдності Заходу. Принаймні, це побоювання після того, як президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц в суботу провели 80-хвилинну розмову з президентом Росії Путіним. Що саме було сказано, невідомо, але, за деякими даними, головним чином йшлося про відновлення мирних переговорів, щоб війна могла закінчитися. Протилежність сигналам, які надходять від Сполучених Штатів і Великобританії про те, щоб твердо стояти і зірватися з Україною.
Закінчення війни — це, звичайно, поважна мета, і рано чи пізно доведеться домовитися про мир. Але як і на яких умовах це має відбуватися, залежить лише від самої України. Ні Франція, ні Німеччина, ні інші країни Заходу не повинні жодним чином тиснути на українців до миру, якого вони не хочуть.
ВАРТО ПОВТОРИТИ, що провина у війні лежить виключно на Росії. Саме Росія незаконно анексувала Кримський півострів у 2014 році, саме Росія роками підтримує повстанців у східних областях України, і саме Росія 24 лютого абсолютно безпідставно вторглася в Україну. Таку агресію не слід винагороджувати. Це напад не тільки на Україну, а на весь світовий порядок. Те, що Путін змусив Росію потрапити в трагічну ситуацію, є виключно його провиною. Допомогти російському агресору зберегти обличчя не є обов’язком ні Заходу, ні України.
Україна з самого початку виявила бажання вести переговори про мир. Ще в суботу президент Володимир Зеленський заявив, що не вважає реальним відбити всю українську територію у Росії збройною силою. «Якщо ми виберемо цей шлях, це буде коштувати сотні тисяч життів», – сказав він.
Але де проходить межа болю для України з точки зору як втрат, так і поступок у досягненні миру, залежить виключно від самої країни. Завдання Заходу просте: ми повинні об’єднатися і дати зрозуміти, що ми будемо допомагати Україні захищатися, поки цього хоче і потребує влада Києва.
Франція. «Lе Figaro» – «В Оріхові, в окопах з українськими воїнами
За 300 метрів від російських позицій бійці 128-ї десантно-штурмової бригади Закарпаття захищають цей шлюз, який охороняє місто Запоріжжя.
42-річний український солдат 128-ї Закарпатської гірсько-штурмової бригади Дмитро в траншеї на лінії фронту в Оріхівській області, 29 травня.
ЦІЄЇ неділі наприкінці травня єдина душа, яка начебто населяє місто Оріхів, — білий кіт, що блукає серед завалів. Пофарбовані дерев’яні будинки та заквітчані ворота здебільшого зруйновані. Інші, здається, покинуті, і незабаром будуть знищені російською артилерією. Поки остання зосереджує свої дії на Донбасі, який здебільшого контролює і який хоче повністю захопити, вона також посилює штурми на південному сході країни. Оріхівська місцевість, затиснута між фронтами, що наближаються, є останнім українським шлюзом, що захищає промислове місто Запоріжжя за кілька десятків кілометрів.
Для протидії наступу ворога розсіяна по селу українська регулярна армія укріпила свої позиції 128-ю Закарпатською десантно-штурмовою бригадою. Складений із добровольців переважно з цього гірського регіону на заході країни, він діє під егідою Міністерства оборони України.
«Libération» – «Французький журналіст вбитий росіянами»
«LaVoixDuNord» – «Французький журналіст був вбитий в Україні»
Німеччина. «Der Tagesspiegel» – «Повне нафтове ембарго ЄС поки що не вдалося
Лаврів: підкорення Донбасу найважливіше
ЄС не може внутрішньо забезпечити дотримання планів повного європейського нафтового ембарго проти Росії через блокаду з боку Угорщини. На саміті в Брюсселі в понеділок увечері стало очевидним, що 27 країн ЄС погодяться лише на обмежену заборону на імпорт російської нафти, якщо взагалі погодяться. Відповідно, буде запобігти лише поставкам по морю. Проте закупівлі по трубопроводу все ж таки можливі. Угорщина таким чином могла продовжувати забезпечуватися наземним транспортом величезним трубопроводом «Дружба». Комісія ЄС на чолі з президентом Урсулою фон дер Ляйєн запропонувала цей компроміс незадовго до саміту з огляду на попередню блокаду з боку Будапешта. Правий глава уряду Угорщини Віктор Орбан привітав це, але висунув нові вимоги. Федеральний канцлер Олаф Шольц (СДПН) сказав про останні події: «Все, що я чую, звучить так, наче може бути консенсус. Водночас він дав зрозуміти, що Німеччина, як і Польща, не хоче отримувати вигоду з виключення для трубопровідної нафти. За словами прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, ембарго допоможе скоротити продаж російської нафти в ЄС приблизно на 90 відсотків, незважаючи на звільнення.
Прем’єр-міністр Угорщини Орбан назвав компромісну пропозицію хорошим підходом, але водночас висунув нові вимоги. Він зажадав гарантій, якщо, наприклад, трубопровідна нафта більше не зможе постачати до його країни через аварію. Тоді Угорщина повинна мати право отримувати нафту морем. Російська державна компанія “Газпром” більше не хоче постачати газ до Нідерландів з вівторка, тому що імпортер не хоче оплачувати свої рахунки в рублях. Проте серйозних наслідків для компаній та домогосподарств не очікується, оскільки достатньо газу закуплено з інших джерел.
В інтерв’ю французькому телеканалу TF1 міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров знову згадав нібито “звільнення” Донбасу від “київського режиму” як мету війни. Взяття регіону є “безумовним пріоритетом”. При цьому Лавров спростував чутки про те, що президент Володимир Путін хворий.
Українських солдатів полку «Азов», які здалися в полон у Маріуполі, можуть засудити до страти, за словами одного з провідних проросійських сепаратистів.
«FAZ». Головний матеріал: «Шольц говорить про вдалий день для безпеки Німеччини
- Угода про спеціальні фонди
- Двовідсоткова ціль на бюджет з безпеки «в середньому за багато років»
БЕРЛІН. Після угоди «світлофорної коаліції» з опозиційним Союзом Бундестаг може проголосувати спеціальний фонд у 100 мільярдів євро для кращого оснащення Бундесверу.
За нього можна проголосувати вже в п’ятницю. У «світлофорних партіях», як і в Союзі, у понеділок був схвалений компроміс, яким було забезпечено більшість у дві третини за внесення поправок до Основного закону в Бундестазі та Бундесраті. Проте сторони висловили різний рівень задоволення.
Канцлер Олаф Шольц (СДПН) заявив у Ганновері про «гарний день» для безпеки Німеччини.
Заголовок: «Головуючій в ЄС, Мішель наполягає на зменшеному нафтовому ембарго»
- Європейська рада шукає компроміс
- Орбан: Комісія, відповідальна за блокаду
Колонка: «Газпром» більше не постачає газ до Нідерландів
«Passauer Neue Presse» – «Повного нафтового ембарго проти Росії наразі немає».
Плани повного європейського нафтового ембарго проти Росії поки що не обговорюються через блокаду з боку Угорщини. На саміті в Брюсселі в понеділок увечері стало очевидно, що 27 країн ЄС якщо й ухвалять рішення, то ухвалять рішення лише про обмежену заборону на імпорт російської нафти. Відповідно, буде запобігти лише поставкам по морю. Проте закупівлі по трубопроводу все ж таки можливі. Угорщина таким чином могла продовжувати забезпечуватися наземним транспортом величезним трубопроводом «Дружба».
Комісія ЄС на чолі зі своїм президентом Урсулою фон дер Ляйєн запропонувала цей компроміс незадовго до саміту з огляду на попередню блокаду з боку Будапешта.
Глава уряду Угорщини привітав цю пропозицію як «добрий підхід», але висунув нові вимоги. Наприклад, Віктор Орбан зажадав гарантій, якщо, наприклад, трубопровідна нафта більше не зможе постачати до його країни через аварію. Тоді Угорщина повинна мати право отримувати нафту морем. Крім того, Угорщина зажадала фінансових зобов’язань щодо конверсії своєї нафтової інфраструктури. Уряд у Будапешті оцінив вартість переведення нафтопереробних заводів на неросійську нафту у 550 мільйонів євро. Крім того, за словами Орбана, необхідно буде інвестувати 200 мільйонів доларів, щоб у майбутньому постачати країну трубопроводом, який починається на узбережжі Адріатичного моря.
Канцлер Олаф Шольц був певен, що консенсус можливий. Водночас він дав зрозуміти, що Німеччина, як і Польща, не хоче отримувати вигоду з виключення для трубопровідної нафти.
Голова групи ЄНП у Європарламенті Манфред Вебер закликав запровадити нафтове ембарго проти Росії у разі потреби без Угорщини. «Якщо Угорщина не готова відмовитися від блокади, має бути можливість залишити за найповільнішими, щоб решта ЄС могла йти вперед», — сказав Вебер каналам RTL і ntv. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не повинен «танцювати на носі» у ЄС.
Підпис під фото: «Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан продовжував блокувати заплановану повну заборону ЄС на імпорт. На саміті ЄС, який триває сьогодні, учора ввечері було запропоновано компромісну пропозицію».
«La Stampa»: “Орбан тримає Європу в заручниках”
- “Домовленість уночі в Раді ЄС: припинити імпорт нафти морським транспортом, але нафтопроводи звільняються від ембарго”.
- «Драги: «Путін не має перемогти».
- Байден охолоджує Зеленського: «Ми не посилатимемо ракети середньої дальності»
“Corriere della Sera” – “Нафта, ЄС шукає угоди”.
- «Саміт лідерів. Зеленський: наші діти гинуть, покваптесь”.
- Драги: “Путін може і не перемогти».
- «Російський напад на Сєвєродонецьк, французький репортер мертвий.
- Ердоган у Кремлі: ми ведемо переговори про пшеницю.
- Більш потужну зброю США не поставить
Перша шпальта: «La Repubblica» – «Нафта, так, ембарго ЄС. Геть найжорсткіші санкції»,
- “Заходи проти Росії”
- «За ніч вето Орбана було подолано: зупиніться одразу на двох третинах, тоді підніметься до 90%. Без урахування нафтопроводів.
- Ердоган веде переговори з Путіним та Зеленським
- «Міністр закордонних справ України Куліба: нам потрібні гарантії щодо портів».
Литва. «Klaipeda» – «Тимчасовий притулок спокою». З початку війни в Україні тисячі біженців знайшли шлях до безпечного притулку в Клайпеді, більше жінок з дітьми. Цей величезний наплив людей, які рятуються від смерті, був серйозною проблемою для співробітників Реєстраційного центру Порт-Сіті, які чули історії, яких вони не читали в жодній книжці.
Люксембург. «Luxemburger Wort» – «Немає спокою в Бучі»
Буча. До нападу Росії наприкінці лютого Бущча була перш за все містом у лісі, ідилією для напружених киян. З моменту виведення російських військ Буча в основному була символом жахливих звірств окупантів проти українського населення. У Бучі знайшли кілька сотень загиблих мирних жителів. Незважаючи на те, що зараз весна забарвлює це видовище в соковиту зелень, у міському пейзажі все ще зіяють рани – навіть жителям важко змиритися зі своєю травмою.
Заголовок: «Орбан взяв у заручники саміт ЄС»
Нідерланди. «АD» – «Росіяни закривають газовий кран: ціна зростатиме далі»
Ціна на газ зросте ще більше, коли Росія перекриває газовий кран Нідерландам. Уряд не вважає, що буде дефіцит.
Кабінет міністрів та постачальники енергоносіїв кажуть, що вони були «ошелешені» рішенням російського «Газпрому» припинити з сьогоднішнього дня постачання газу голландській GasTerra. Це найбільший імпортер російського газу до нашої країни. Був ще контракт на 2 мільярди кубометрів на найближчі місяці, але постачання вже не буде.
За словами GasTerra, це «не проблема», тому що вона вже закупила альтернативний газ про всяк випадок. На думку Кабміну, домогосподарствам не варто турбуватися про те, що незабаром газу для опалення будинків стане недостатньо. Компаніям також поки що нічого побоюватися. Має бути ще багато роботи, щоб знайти інший газ, щоб запобігти дефіциту.
За словами експерта з енергетики Рене Петерса з TNO, кожен неминуче це відчує у своєму гаманці. Рахунок за енергію збільшиться: GasTerra тепер доведеться купувати газ на світовому ринку. За нинішніх цін на газ це набагато дорожче, ніж те, що компанія заплатила «Газпрому». І тепер, коли нам, а невдовзі й іншим європейським країнам, доведеться шукати альтернативи, ці ціни лише зростатимуть».
Коли новину було оголошено вчора, ціна на газ зросла, перш ніж знову впасти. Петерс: Це тому, що GasTerra заспокійливо сказала, що гострої проблеми немає. Але це зміниться ближче до осені, коли ми більше топитимемо. Уся Європа шукає альтернативу російському газу. А у всьому світі вже є величезний попит на газ, тому ціна зростатиме».
Причина російського рішення у тому, що «ГазТерра» відмовляється оплачувати рахунок у рублях. Москва вимагає цього у відповідь на західні санкції, введені після вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого. Раніше з цієї причини також було відрізано від російського газу Польща, Болгарія та Фінляндія. До речі, російський газ, як і раніше, надходить до нашої країни через «Енеко», але набагато менше, ніж через «ГазТерра».
«de Volkskrant» – “Газпром” припинив поставки газу до Нідерландів
Російська державна газова компанія «Газпром» від сьогодні припиняє постачання природного газу нідерландському оптовому газопродавцю GasTerra. Зупинка поставок не має негайних наслідків для домогосподарств і компаній.
GasTerra оприлюднила новину в понеділок вдень. Росіяни перекривають кран, оскільки «ГазТерра» не погодилася з їхньою вимогою розрахуватися рублями через штучну конструкцію. Зараз GasTerra розглядає позов проти Газпрому. «Це фактично порушення контракту. Це має чимало наслідків», – сказав речник.
GasTerra – єдина нідерландська компанія, яка закуповує газ безпосередньо у Газпрому. До 1 жовтня росіянам залишалося постачати GasTerra 2 мільярди кубометрів газу, що становить близько 5 відсотків від того обсягу, який щорічно потребує Нідерланди. Так що газ не прийде. Нідерланди стали четвертою європейською країною, яку «Газпром» покарав за незгоду на вимоги президента Росії Володимира Путіна.
Раніше росіяни також перекрили кран Польщі, Болгарії та Фінляндії. У понеділок Данія також попередила, що данська енергетична компанія Ørsted може більше не отримувати газ від Газпрому, оскільки компанія відмовляється платити в рублях. Енергетичні компанії багатьох інших європейських країн, таких як Франція, Німеччина та Італія, зробили це.
Ті країни, які також набагато більше залежать від російського газу, ніж Нідерланди, все ще отримують свій газ.
Напруга навколо поставок російського газу почалася наприкінці березня. Тоді Путін зажадав, щоб європейські клієнти «Газпрому» відтепер платили рублями. Путін пояснив це тим, що після оголошення санкцій проти російського центрального банку він більше не мав прямого доступу до євро, які перераховувалися на рахунок «Газпрому». “І ми не займаємося благодійністю”, – додав він.
Незабаром стало зрозуміло, що оплата безпосередньо в рублях буде порушенням європейського пакету санкцій. Тоді Путін придумав другий варіант: складну конструкцію, за якою клієнти Газпром-банку в Люксембурзі мають відкривати рахунок як в євро, так і в рублях. Вони розраховуються в євро, які банк конвертує в рублі на рублевому рахунку. Цими рублями розраховується «Газпром».
Останніми місяцями в Європі між політиками та юристами точиться постійна дискусія про те, чи суперечить ця конструкція пакету європейських санкцій. Європейська комісія так і не дала остаточної відповіді з цього приводу. Це викликає велике розчарування GasTerra та уряду Нідерландів. Прем’єр-міністр Рютте заявив, що “Газ-Терра” “краще залишатися на безпечній стороні”, доки Брюссель залишається осторонь. Ця «безпечна сторона» виявляється: не відкривайте рублевий рахунок у Люксембурзі.
У Нідерландах необхідний газ все ще надходить з невеликих родовищ у Північному морі та з Норвегії. GasTerra також вже закупила багато додаткового газу. Таким чином, втрата кількох мільярдів кубометрів газу не є причиною розпочинати плани надзвичайних ситуацій, заявило міністерство в понеділок.
«Het Financieele Dagblad» – «Росія перекриває газовий кран».
На думку енергетиків, кабмін повинен ставитися до зупинки газу як кризової ситуації.
З сьогоднішнього дня Росія припиняє постачання газу до GT. Голландський газовий трейдер не хоче платити за російський газ у рублях. У відповідь росіяни оголосили, що припиняють постачання з 31 травня 2022 року.
Про це GT повідомив учора. Припинення постачання «Газпромом» означає, що приблизно 2 мільярди кубометрів законтрактованого газу не буде поставлено до 1 жовтня 2022 року, коли закінчиться термін дії контракту. Gasterra, акціонерами якої є голландська держава (50%), Shell (25%) та ExxonMobil (25%), передбачала це, купуючи газ TTF на європейському газовому ринку.
Представник Gasterra не повідомив, чи заплатила компанія за цю кількість газу більшу, і якщо так, то наскільки. «Ми були більше стурбовані обмеженням наслідків втрати, ніж обсягом. Ми вже підозрювали, що 2 мільярди кубометрів будуть втрачені, і ми передбачили це, щоб виконати свої зобов’язання щодо продажу».
За словами представника, після закінчення терміну дії контракту 1 жовтня Gasterra більше не матиме газового контракту з росіянами.
У відповіді Міністерства економіки та клімату йдеться, що це рішення не вплине на фізичне постачання природного газу до домогосподарств, і очікується, що воно не вплине і на голландське ділове співтовариство. Нині Нідерланди використовують близько 40 мільярдів кубометрів природного газу, з яких від 5 до 6 мільярдів кубометрів надходить із Росії.
Нідерланди не лише імпортують російський газ трубопроводами «Газпрому». Щороку до Роттердама надходить кілька мільярдів кубометрів газу з Сибіру в рідкому вигляді.
Рене Петерс, газовий експерт Інституту знань TNO, вважає, що кабінет міністрів має розглядати відключення газу «Газпромом» як кризову ситуацію: «Кабінет міністрів має тепер закрити газові електростанції та прискорити роботу вугільних електростанцій та видати дозволи. для видобутку газу у Північному морі швидше».
За словами Петерса, кабінет надто заспокоює ситуацію: «Третю частину трубопровідного газу з Росії зараз втрачено. Більше того, це ще одна ознака того, що президент Путін не боїться розривати контракти із великими приватними енергетичними компаніями. Це провісник подальших скорочень у Європі, і це може означати лише одне: посилення напруженості на газовому ринку та підвищення цін».
Енергетична компанія Eneco, яка має контракт на постачання з німецькою дочірньою компанією «Газпрому» Wingas, повідомила FD, що постачання «триватимуть у звичайному режимі».
За словами Ганса Грюнфельда, директора групи інтересів комерційних споживачів енергії VEMW, дії Росії мають наслідки для заповнення голландських газосховищ. Щоб забезпечити постачання газу зимою, енергетичні компанії змушені поповнювати запаси газу за високими цінами. За словами Грюнфельда, газу на ринку вже мало, і ця подія ще більше підштовхне ціну нагору.
Іспанія. «El Pais» – «ЄС уклав угоду про російське нафтове ембарго»
Двадцять сім країн досягли домовленості про припинення постачання сирої нафти кораблем, що становить дві третини від загальної кількості, але не поставок нафтопроводів
Лідери Євросоюзу вчора ввечері закрили угоду про часткове ембарго на російську нафту, що стане ударом по більшому потоку фінансування володимирського режиму.
Брюссель залишає на потім обмеження на транспортування вуглеводнів по трубопроводах, механізм, покликаний розвантажити Угорщину, а також інші країни зі схожою географічною та енергетичною ситуацією. Угода, хоча й не досягає «повної заборони», яку відстоювала Комісія, рятує єдність громадського блоку. Російський гігант «Газпром» оголосив, що скоротить газ до Нідерландів завтра. Барель нафти Brent вчора перевищив 120 доларів, що є найвищою ціною з березня.
Після більш ніж трьох тижнів перетягування каната, поворотів, політичного вето з відтінком пособництва Кремлю та надзвичайно складних технічних переговорів, минулої ночі Європейський Союз отримав найбільший потік фінансування з Росії. Це було нелегко. На честь тих більш ніж 20 днів переговорів із 27 сторонами, пакт було досягнуто опівночі. «
Угода про заборону експорту російської нафти до ЄС. Це одразу охоплює понад дві третини імпорту, припиняючи величезне джерело фінансування для їхньої військової машини», – заявив президент Європейської ради Шарль Мішель у Twitter після зустрічі глав держав та урядів Співтовариства.
Цей захід, за різними джерелами, спершу торкнеться імпорту сирої нафти, що становить дві третини від загального обсягу. Натомість він залишає на потім обмеження на вуглеводні, які переміщуються по трубопроводах, механізм, призначений для розвантаження Угорщини, а також інших країн зі схожою географічною та енергетичною ситуацією: Чехії, Словаччини чи Австрії, держав без узбережжя та з великою залежністю. на російському викопному паливі. Угода також виключає ще три російські банки з платіжної системи Swift, у тому числі Свербанк, найбільшу структуру країни, і забороняє три телевізійні канали.
Швейцарія. «Tages-Anzeiger» – У Києві непорозуміння навколо швейцарського прапора
Посольство Швейцарії в Києві вже добрий тиждень знову зайняте. Голова місії Клод Уайльд і невелика команда повернулися в українську столицю. Однак за їх відсутності швейцарський прапор викликав додаткові хвилювання. Уайлд розмістив їх на даху незадовго до від’їзду до Молдови. Це має зробити будівлю посольства чітко впізнаваною з повітря у разі будь-яких нальотів російської авіації.
Але виявилося, що це проблема. У Маріуполі обстріляли лікарні. Відомо, що швейцарський прапор регулярно плутають з емблемою Червоного Хреста лікарні. На цей факт звернув увагу відомий український блогер.
ОАЕ. «The National» – «ЄС ПРОДОВЖУЄ ПЕРЕГОВОРИ.ЗАБОРОНА НАФТОВОЇ БЛОКАДИ РОСІЇ ЗАЙШЛА У КУТ». Європейські лідери зустрічаються у Брюсселі, щоб обговорити санкції після заперечень Угорщини
Ізраіль. «The Jerusalem Post» – «Україна на роздоріжжі після 100 днів війни»
Україні загрожує новий російський наступ після 100 днів війни це було жахливо для цивільних осіб, вигнавши близько восьми мільйонів їх зі своїх будинків. Були звірства і бомбардування міст, були вбиті люди, а українські солдати і мирні жителі, які здали, зникли.
Проте, крім жорстокості, є історія героїчного українського опору. Цей опір призвело до гойдалок у війні, в результаті чого Росія була відкинута після початкових успіхів.
Однак через 100 днів після початку війни неясно, чи зможе Москва знову просунутися вперед. Президент України Володимир Зеленський відвідав війська у Харківській області на передовій лінії країни. це був перший великий публічний візит на фронт з початку війни. Харків знаходиться приблизно 230 км. з Сєвєродонецька, де росіяни наступ розвивається.
Росія, схоже, намагається консолідувати свої володіння на сході України у самопроголошених Луганській та Донецькій «народних республіках». це райони, які Москва допомогла відвоювати у обложеної країни у 2014 році. Росія хотіла б завоювати більше територій навколо цих двох сепаратистських республік, які вона визнала у лютому.
Відео та репортажі з фронту кажуть, що Росія не лише досягає успіхів, але й використовує нищівний вогонь артилерії та інших систем озброєння, щоб спробувати зламати опір України. Проблема, з якою зараз зіткнувся Київ, полягає в тому, що, незважаючи на підтримку та озброєння, які він отримав із Заходу у перші дні війни, тепер у нього можуть виникнути проблеми на фронті. Це тому, що постачання зброї в Україну не нескінченне.
Чи вистачить Україна часу потренуватися з отриманими новими артилерійськими та протитанковими засобами? Чи отримають він достатньо транспортних засобів?
США та Канада
США. «NYT» – ЄС Досягнув угоди про заборону більшості російського імпорту нафти
Оголошено найсуворіші покарання через бомбардування Сходу України
«WP» – «На українському кордоні побоювання нового вторгнення»
Війська готуються до оборони, доки у містах оплакують назавжди зруйновані будинки
ТИХОНОВИЧІ, Україна. Глибокі траншеї та розкидані наглядові пости, які позначали північний кордон України з Росією, не могли впоратися з колонами танків, що перекотилися 24 лютого.
Тепер, відтіснивши росіян на свій бік за кілька тижнів боїв і ціною великих втрат, прикордонники Чернігівської області України з побоюванням спостерігають, як їхні противники знову стягують війська та техніку.
Війна тут відрізняється від інших місць у країні, де російські війська міцно влаштувалися на українській території. Це транскордонна війна. Російські танки обстрілюють українські села. Кулі летять по напруженій нейтральній смузі в періодичних перестрілках.
Канада. «National Post» – «Експерти сумніваються у цінності канадської допомоги Україні»
У країну прибула ще одна велика частина військової допомоги Оттави Україні.
Експерти кажуть, що це те, що найбільше потрібне збройним силам обложеної країни від Канади, або майже достатній внесок.
Українська армія отримала вісім бронетранспортерів “Сенатор”, закуплених федеральним урядом у виробника з Торонто.
Про це повідомляє Weapons Tracker. Броньовані транспортні засоби для перевезення військ, такі як LAV-4, що використовуються в Афганістані, є одним з небагатьох предметів канадського військового спорядження, які майже повністю виробляються в Канаді, і їх передача здається природною.
Але нещодавно розроблений Senator насправді призначений для використання правоохоронними органами та прикордонною службою, заявляє компанія.
«The Globe and Mail» – «Як план знесення пам’ятника радянській війні викликає напруженість у Латвії»
Десь у найближчі шість місяців робітники почнуть зносити масивну 79-метрову пам’ятку радянській війні, яка десятиліттями височіла над столицею Латвії. Тоді країна готуватиметься до гнівної відплати Москви.
Нещодавно затверджений план знесення пам’ятника є останньою відповіддю балтійської країни на вторгнення Росії в Україну. А це вже напруження емоцій та політичних зіткнень.
Мер Риги Мартінш Стакіс сказав в інтерв’ю, що очікує хвилі репресій з боку Росії, зокрема кібератак, коли місто демонтує бетонний обеліск і бронзові статуї радянського меморіалу.
“Наші органи безпеки уважно стежать за цим і готуються до можливих провокацій зсередини і зовні”, – сказав Стакіс. «Нам просто потрібно ухвалити сміливе рішення, впоратися з цими провокаціями та рухатися вперед».
Але збитки будуть завдані не тільки бетону та бронзі, і небезпека виходить не тільки від Москви.
Битва за пам’ятник загострює етнічну та політичну напруженість, підживлює прихильників жорсткої лінії та вбиває клин між латвійською більшістю країни та її російськомовною меншиною, які становлять близько 25 відсотків її населення.
Це країна, яка, як і Україна, постраждала від радянської влади протягом десятиліть до 1991 року. Багато латишів досі незадоволені компромісами, які були зроблені, щоб заспокоїти Москву після розпаду Радянського Союзу, зокрема угоду 1994 року про попередній – обслуговувати радянські меморіали, незважаючи на емоції, які вони викликають у Латвії, де багато хто вважає їх символами кремлівської окупації.
Ця угода була остаточно розірвана в середині травня, коли був затверджений план знесення. Але багато латвійців хочуть швидших дій. 20 травня близько 5000 людей вийшли до парку біля радянського обеліска з вимогою негайно знести всі такі пам’ятники. Вони також закликали до висилки «нелояльних» людей, які підтримують президента Росії Володимира Путіна та його вторгнення в Україну.
Підготував Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ