Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям негайно полишити територію Росії. Через військову агресію росіян можливі труднощі з отриманням консульської допомоги, йдеться в заяві. Голова українського МЗС Дмитро Кулеба вже подав президенту Зеленському запит про розрив дипломатичних відносин з Росією.
Тим часом росіяни евакуювали дипломатів та персонал консульств з України. Вони вважають, що їхнім життям загрожує небезпека.
Давайте розберемося, до чого може призвести розрив дипломатичних відносин між Україною та Росією.
Що таке дипломатичні відносини?
Це дружні стосунки між державами на офіційному рівні. Дипломати двох країн ведуть переговори з питань політики, економіки та культури. Вони працюють у дипломатичних представництвах та посольствах.
У дипломатів є різні привілеї, а також недоторканність. Навіть у разі війни між державами посли та аташе можуть вільно полишити країну перебування — їх не візьмуть у полон і не заарештують.
Дипломатичні відносини укладають за взаємною згодою. Будь-якої миті їх можна припинити за заявою однієї зі сторін. Після цього відносини між державами стають недружніми, а в разі війни — ворожими. Дипломати повертаються додому або їх «висилають». Взаємні візити офіційних осіб стають неможливими.
На якій підставі можна розірвати дипломатичні відносини?
Причина може бути будь-якою. Міжнародна практика показує, що дипломатичні відносини розривають після недружнього акту або початку воєнних дій. У 2008 році Грузія розірвала відносини з Росією через військове вторгнення. Посольства припинили свою роботу.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що дипломатичні відносини з росіянами потрібно було розірвати ще в 2014 році. Наразі це рішення буде вчасним, воно відповідає інтересам України, упевнений міністр.
Що буде з консульствами в разі розриву дипломатичних відносин з Росією?
Консульські та дипломатичні відносини – це різні речі. Дипломати зайняті політичною та економічною співпрацею, а консульські установи відповідають за вирішення адміністративних та юридичних питань:
- видача паспортів та документів
- захист своїх громадян та представлення їхніх інтересів
- послуги нотаріуса
- вирішення суперечок
- передача судових документів та виконання судових доручень
- надання допомоги екіпажам літаків та кораблів
Розрив дипломатичних відносин не тягне за собою розриву консульських відносин, йдеться у Віденській конвенції ООН. Теоретично, консульства можуть продовжити свою роботу, якщо не будуть обумовлені особливі умови. Росіяни в 2008 році, після розриву дипломатичних відносин з Грузією, сильно ускладнили для грузинів отримання віз на своїй території. Стосовно України вони можуть зробити щось схоже.
Читайте також: Мінські угоди: хто й навіщо їх підписував
Як отримати консульські послуги, якщо російські та українські консульства закриються?
У такій ситуації Україна може попросити третю країну представляти свої інтереси. Посередником між Грузією та Росією, після розриву дипломатичних відносин і закриття консульств, стала Швейцарія. У швейцарському посольстві в Грузії працюють російські дипломати, а у швейцарському посольстві в Росії – грузинські.
Така схема накладає низку незручностей, але отримати консульські послуги цілком реально. Практика показує, що розрив дипломатичних відносин та можливе закриття консульств не призведуть до катастрофічних наслідків.
Читайте також: Президент США: Путін готує ґрунт для того, щоб просунутися далі в Україну
Фото: Northeastern, Kyivpost