Далеко не в кожен історичний одеський будинок сьогодні можна потрапити: кодові замки часто так надійно закривають від очей людських визначні пам’ятки, що часом, потрапивши туди, здається, що зробив «відкриття». Бо відкривається раптом перед тобою щось вражаюче. Так і з парадним входом історичної оселі на Успенській, 7…
Сьогодення пам’яки архітектури на Успенській, 7
Минулого року ми розповідали про цей дивовижний будинок. Стоїть собі монументальний красень, красою вражає, незвичайністю, а ще тим, що ця пам’ятка архітектури гостро потребує реставрації: сколи, тріщини, а на його даху навіть дерева проросли.
Вже й старий прапоротримач встигли нещодавно вкрасти… Один слід від нього у вигляді дірки у стіні залишився.
Що ховається за непримітними одеськими дверима на Успенській?
А ось ліворуч від воріт є малопомітні двері, теж із цифрою «7», за якою починається справжнє диво: незвичайний розписаний одеський парадний вхід.
Одеситка Любов Казанова на своїй сторінці у Facebook розмістила багато фотографій, зроблених у цій диво-парадній, де, здається, кожен штрих вражає особливим баченням людей та тварин, природи та предметів, головне – незвичайністю творчого підходу…
Тут мешкала режисер Кіра Муратова. Розпис стін парадної (справжня галерея!) та інші створені в ній арт-чудеса – твори рук чоловіка Кіри Муратової, сценариста та художника-постановника Євгена Голубенка.
З історії одеського будинку на Успенській, 7
А сам триповерховий будинок на Успенській, 7, порівняно молодий. Архітектурна фотобаза «Домофото» дає нам довідку, що рік його побудови – 1910-й. Архітектор – В.Прохаска. Стиль – ретроспективізм.
Будинок охороняється державою. Охоронна табличка говорить, що перед нами – дохідний дім О.П. Котляревської, яка займалася, як і вся її сім’я, мануфактурною торгівлею в Одесі.
До революції у будинку розміщувалося чоловіче училище Д.І. Рейзер. У перші післяреволюційні роки тут мешкали члени Одеської міськради.
На будинку – дві меморіальні дошки: на спомин про доктора історичних наук Костянтина Добролюбського та вченого-виноградаря Сергія Мельника.
До увічнення на фасаді будинку пам’яті народної артистки України, режисера Кіри Муратової, яка жила тут і пішла з життя в 2018 році, мабуть, ще не дійшла черга…
Читайте також: Парад времен: что происходит в необыкновенной одесской парадной
«Одеське життя» про будинки-пам’ятки архітектури:
- Одеський будинок Маврокордато засяяв оновленою красою (фото);
- Одеський Штаб тероборони розмістять у особняку Пташникової на Канатній (фото);
- На старовинному будинку одеського губернатора та градоначальника з’явиться меморіальна дошка;
- В Одесі ліквідували балконний нахаббуд: він спотворював пам’ятник архітектури.
Фото парадної – Facebook-сторінка Любові Казанової, фото фасаду – автора