Таїрове
Замовляйте передплату друкованих медіа онлайн

У новому випуску на нашому Youtube-каналі знавець Одеси Олександр Отдельнов прогулявся по Таїровому і розповів багато цікавого про цей район.

З цього відео ви дізнаєтеся:

  • Як на Таїровому сховалося ціле село?
  • Коли в Одесі з’явився найперший підземний паркінг?
  • Яка площа найбільшого двору в Одесі?
  • Чому «червоні» будинки звичайного кольору?

Історія масштабної забудови Таїрового розпочалася на землях колишнього колгоспу імені Карла Лібкнехта. Перший генеральний план з’явився ще у 1966 році, у розпал будівництва сусідніх Черемушок. Тоді ж виросли перші п’ятиповерхівки між вулицями Небесної сотні та Корольова. 

Проте центральна влада вимагала будівництва вищих споруд – дев’ятиповерхових «хмарочосів», що кардинально змінило початкові задуми. Цікаво, що офіційна назва мікрорайону була «Південний», але народна назва «Таїрове» швидко закріпилася і залишилася назавжди. Вона походить від імені видатного вченого Василя Таїрова – винороба та селекціонера, який ще у 1905 році заснував тут першу в країні виноробну станцію. На її базі до сьогодні функціонує Інститут виноградарства і виноробства імені Таїрова, а на честь вченого названа площа на перехресті вулиць Корольова та Чикаленка, де встановлено пам’ятний знак.

Старт масштабної забудови

Справжнім стартом масштабної забудови Таїрового можна вважати здачу у 1972 році «славетної ключки» – унікальної житлової дев’ятиповерхівки довжиною майже півкілометра, яка мала аж дві автобусні зупинки уздовж свого фасаду. Насправді, цей будинок отримав три поштові адреси: Корольова 2, Інглезі 3 та 5, що стало наслідком частих змін генеральних планів та дещо хаотичної забудови, перетворивши Таїрове на своєрідну «клаптеву ковдру» з шести мікрорайонів. 

Про інші таємниці та архітектурні дива, які сформували саме такий вигляд Таїрового ви можете дізнатися у повному відео, де автор розповів ще більше неочікуваних зв’язків між минулим і сьогоденням району.

Старе Таїрове: Приховані сільські куточки

Розташоване у межах вулиць Інглезі, Люстдорфської дороги, Героїв Небесної сотні та Ярослава Мудрого, з центром на вулиці Академіка Корольова. Цікаво, що тут, на відміну від Черемушок, немає великого власного парку, але є своєрідне «село» – приватні будинки, що збереглися з 50-х років, оточені з усіх боків багатоповерхівками.

Шкільний: Авіаційна історія району

Цей район отримав свою назву на початку 20 століття, коли видатний підприємець Артур Анатра заснував тут школу пілотів та летовище. Згодом тут облаштували військовий аеродром, авіаремонтний завод, а також частину летовища центрального аеровокзалу Одеси. Заради військової таємниці невеликий район навіть мав таємну назву «Ульянівка».

Південний: Рекордний двір та перший паркінг

Розташований навколо Південного базару, активно забудовувався у першій половині 80-х. Поруч із дев’ятиповерхівками з’явилися шістнадцятиповерхівки покращеного планування. Саме ці «елітні» будинки, призначені для портових робітників, але фактично отримані наближеними до партійного керівництва особами, досі називають «червоними домами». Тут же розташований і найбільший двір в Одесі площею майже 16 гектарів, що дорівнює 23 футбольним полям. А ще, у далекому 1982 році тут відкрився перший в Одесі підземний паркінг, який функціонує і досі. Його унікальне будівництво, пов’язане з заболоченою балкою, є окремою історією.

Вузівський: Студентське містечко біля моря

Будувався майже одночасно з Південним, отримавши назву завдяки великому гуртожитку інституту народного господарства. Завдяки останньому радянському генплану, двори району стали більш затишними, а до моря звідси можна дійти пішки всього за 15 хвилин.

Нове Таїрове: Річка минулого та футбольні зірки

Забудовувалося в останні десятиліття 20 століття. Цікавий факт: раніше тут протікала справжня річка, джерела якої били з району вулиці Сім’ї Глодан і стікали до Таїровської площі, а звідти глибоким яром – до моря. Після визволення Одеси від німецьких окупантів ці яри засипали будівельним сміттям, але проблеми з ґрунтовими водами та підтопленнями під час сильних злив залишаються. Саме тут розташована знаменита дитячо-юнацька навчально-тренувальна база «Чорноморця» (сьогодні – Школа олімпійського резерву), яка виховала майбутніх зірок світового футболу. А ще тут відкрився перший в Одесі цілодобовий супермаркет «Чорна Таврія», що здобув повагу серед тих, хто працював уночі.

Райдужний та Кадорр: Сучасна забудова та її виклики

Це найновіші мікрорайони, що збудовані за останні 10-15 років. Райдужний – це близько 30 висотних будинків економ-класу, щільно розташованих на невеликому майданчику. Тут знаходиться найширша вулиця в Одесі – Героїв Небесної сотні, шириною близько 120 метрів. Масив Кадорр (народна назва від першої забудовницької фірми) з’явився на величезному пустирі, де сьогодні активно зводять багатоповерхівки, попри початкові жарти про ціни. Головними недоліками цих нових масивів є відсутність магістральних шляхів та соціальної інфраструктури.

Кожен з цих мікрорайонів – це окремий світ зі своїми унікальними особливостями, історіями та викликами. Щоб повністю зануритися у їхню атмосферу та дізнатися, як вони вплинули на життя цілих поколінь одеситів, обов’язково перегляньте наше відео.

Таїрове сьогодні: Розвиток, трансформації та перспективи

Попри багаторазові зміни планів забудови та певну хаотичність, Таїрове надало можливість багатьом одеситам отримати довгоочікуване окреме житло. Близькість пляжів Великого Фонтану, розвинена транспортна та соціальна інфраструктура, а також великі зелені двори роблять район привабливим для проживання. Хоча на Таїровому немає власного великого парку, розбудова району призвела до того, що Меморіал 411-ї батареї з його унікальним дубовим гаєм площею 10 гектарів став доступним для мешканців.

За майже 60 років свого існування Таїрове виховало кілька поколінь одеситів, і район продовжує зростати, стаючи більш зрілим та зручним, чекаючи на нових мешканців. Це не просто район, це жива історія Одеси, яка продовжує писатися. Щоб дізнатися ще більше про його приховані скарби, побачити унікальні місця та відчути дух цього району, запрошуємо вас на наш канал для перегляду повного відео. Підписуйтесь, ставте лайки та діліться своїми думками у коментарях!

Читайте також:

Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі