Відповідна норма передбачена постановою Кабінету Міністрів №417, яку вже підписано, повідомляє Освіта.ua.
Кабмін затвердив перелік спеціальностей, для навчання на яких у 2025 році будуть встановлені граничні, тобто мінімально можливі, ціни на контракт.
Це стосується понад 50 популярних спеціальностей, зокрема:
- гуманітарні науки та мистецтво – журналістика, дизайн, аудіовізуальне мистецтво, філологія (окрім україністики та класичних мов);
- соціальні науки та управління – економіка, політологія, міжнародні відносини, соціологія, психологія, публічне управління, право;
- і фінанси – менеджмент, маркетинг, облік і оподаткування, фінанси;
- ІТ і технічні науки – прикладна математика, програмна інженерія, комп’ютерні науки, кібербезпека, архітектура;
- медицина – стоматологія, медицина, педіатрія, фармація, медсестринство;
- сфера послуг – готельно-ресторанна справа, туризм;
- транспорт – морський і внутрішній водний транспорт.
Оскільки реєстрація заяв на вступ починається 19 липня, нові прайси університети мають показати до 19 травня 2025 року.
Такі вимоги прописані в «Порядку формування мінімального розміру плати за навчання», затвердженому КМУ.
У Міністерстві освіти і науки, коментуючи таке рішення, зазначають, що чимало державних вишів занижують вартість навчання для студентів-контрактників за рахунок держави.
«Коли держава виділяє 55-56 тисяч гривень на одного студента, а контракт коштує 25 тисяч, виникає логічне запитання: хто покриває різницю? Часто – сама ж держава. Це демотивує викладачів і призводить до деградації освітньої системи», – пояснює заступник міністра освіти Михайло Вінницький.
На його думку, нові правила допоможуть університетам мати стабільне фінансування, що дасть змогу підвищити якість підготовки, зберегти професійних викладачів і забезпечити матеріально-технічну базу.
До теми: Глобальне об’єднання вишів: скільки їх залишиться в Одесі після реформи?
Навчання стане дорожчим, ніж у Польщі
Ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Станіслав Ніколаєнко вважає, що через нововведення вартість навчання в Україні може стати вищою, ніж у Польщі, Чехії, Словаччині. Що може спровокувати виїзд молодих людей з України для здобуття освіти в європейських вишах.
«Цей крок, ініційований Міністерством освіти і науки, суперечить європейському курсу в галузі вищої освіти, де доступ громадян ЄС до університетської освіти є практично безоплатним, за рахунок держави. Європейські університети тільки для іноземних студентів, а також на заочне навчання встановлюють розмір плати за навчання самостійно, без будь-якого втручання держави», – стверджує Ніколаєнко.
Він додав, що Спілка ректорів України 1 травня надіслала лист до президента України з проханням зупинити дію відповідної постанови Кабміну.
Нагадаємо, з 1 вересня 2025 року в Україні повністю припинять існування або будуть реорганізовані щонайменше 403 школи. У цьому списку – 7 освітніх закладів Одеської області.