Процес декомунізації в Україні триває кілька років. Багато одеських вулиць, провулків і площ отримали нові назви. На черзі площа Льва Толстого.
А пропонують назвати площу Льва Толстого на честь письменника та значущого діяча єврейської культури Менделя Мойхера-Сфоріма, адже його творчий та життєвий шлях був тісно пов’язаний з Одесою.
Менделе Мойхер-Сфорім зробив великий внесок у розвиток єврейської культури та літератури. Так, свої праці про природу, педагогічні та літературно-критичні праці спочатку писав на івриті – мові деяких єврейських общин та діаспор (зараз – державна мова Ізраїлю, – прим. ред.). А пізніше він перейшов на їдиш – єврейську мову, якою ще на початку ХХ століття говорило 11 млн євреїв по всьому світу. І незабаром Менделе Мойхер-Сфорим стане відомий як основоположник сучасної світської літератури на мові їдиш. Він є одним із творців літературного їдишу.
Менделе Мойхер-Сфорім переїхав жити до Одеси 1881 року. А на початку ХХ століття був завідувачем першої Талмуд-Тори у нашому місті. Толмуд-Тора – це єврейський релігійний навчальний заклад для хлопчиків із малозабезпечених сімей. У Толмуд-Торі їх готували до вступу до вищих релігійних інститутів.
Жив діяч культури у будинку цього ж закладу, який розміщувався на вул. Дігтярній, 14 (будинок не зберігся). Помер письменник в Одесі 1917 року. А через 100 років після смерті письменника, 23 листопада 2017 року, в Одесі на вулиці Спиридонівській, 26 встановили пам’ятну дошку. Тут була нині знищена будівля общинної єврейської школи – Талмуд-Тори.
У мерії повідомляють, що перед остаточним перейменуванням площі Льва Толстого буде проведено консультації з філологами та єврейською громадою щодо коректного формулювання назви.
Раніше ми писали, які вулиці в Одесі уже перейменували й чи потрібно змінювати документи мешканцям, чиї вулиці змінять назви.
- Читайте також:
- Одесситам рассказали, почему районы переименовали в Пересыпский и Хаджибеевский
- Какое новое имя будет у Александровского проспекта в Одессе и что еще переименовали