В Одеській області багато депутатів і керівників громад продовжують публічно спілкуватися російською мовою, незважаючи на вимоги Конституції України та закону про мову, згідно з яким держслужбовці та представники місцевого самоврядування мають використовувати українську мову в офіційних виступах.
Випадки порушення закону систематичні й відбуваються навіть після зауважень мовного омбудсмена та штрафних санкцій, пише видання «Махала».
Видання навело лише кілька прикладів порушень закону останнім часом, хоча випадків, коли чиновники або керівники місцевого самоврядування свідомо та регулярно порушують закон про мову – набагато більше.
Так, 6 квітня на засіданні Ренійської міськради депутати обговорювали питання російською мовою. А влітку минулого року голова Ренійської громади Ігор Плехов також спілкувався з жителями російською під час акції протесту після трагічної ДТП в Орлівці.
За словами Плехова, депутати намагаються говорити українською, але зазнають труднощів через відсутність мовної практики.
«Ми їх (ред. депутатів) попереджаємо про відповідальність, але вони коли починають хвилюватися, то переходять на російську. Я розмовляю українською, але думаю російською. Питання мови, на мою думку, зараз не на часі», – вважає Ігор Плехов.
До теми: П’ять років мовному закону: який шлях пройшла українська мова за цей час
Він стверджує, що головне зараз – підтримка фронту, а не мовні питання.
«Коли депутати купують дрони і гроші дають військовим, ніхто не питає про мову. І коли наші хлопці – болгари, гагаузи, молдавани в окопах розмовляють як мама говорила, теж не згадують про мову», – додав Плехов.
У Болградському районі також неодноразово фіксували порушення закону, за що міський голова і депутати отримали штрафи і попередження. Сергій Димитрієв, мер Болграда, визнав, що багатьом депутатам важко вести дискусії українською.
«Я не вивчав мову ні в школі, ні у виші. У мене немає мовного оточення і не було. Поступово починаю розмовляти. Мені вже не так складно, як раніше, коли хочеш висловити свою думку, а не можеш, і тоді переходиш на російську», – каже міський голова.
Моніторинг мовного законодавства за 2023-2024 роки підтвердив численні порушення в Одеській області.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголосив, що ігнорування закону є неприпустимим, і порушники – чи то депутати, чи то чиновники, чи то вчителі – будуть оштрафовані.
«Дуже шкода, що депутатів, голів громад не зупиняє російсько-українська війна, шкода, що головуючі під час пленарних засідань не запобігають таким порушенням», – зазначив мовний омбудсмен.
За його словами, порушення мовного закону депутатами Одеської області не є чимось особливим. Аналогічні порушення зафіксовано і в інших регіонах України.
Нагадаємо, новим представником Уповноваженого із захисту державної мови на півдні України призначили одеситку Яну Кузьміну.
Ще на тему: Якщо порушено мовний закон: куди і як поскаржитися?
Google Shopping - це потужний сервіс, що вже давно допомагає в просуванні товарів в інтернеті.… Read More
Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу перевіряє факти можливого забруднення моря в одеській Аркадії. Read More
На Одещині поліцейські подякували за громадянську свідомість підлітків, які не піддалися на вербування російських спецслужб.… Read More
За інформацією синоптиків, завтра, в середу 2 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More
На російсько-українській війні загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, полковник Сергій… Read More
Уході підготовки вступу до Вищих навчальних закладів МВС України криміналіст відповів на питання студентів, абітурієнтів… Read More