Новини Одеси та Одеської області

Де і як пройти безплатно лікування й обстеження розповіли на “прямій лінії”

Де і як пройти безплатно лікування й обстеження розповіли на “прямій лінії”

Голова НСЗУ Наталія Гусак під час “прямої лінії” для внутрішньо переміщених осіб дала відповіді на запитання, які стосуються надання безплатних послуг у медичних закладах. В тому числі мова йшла про лікування, обстеження і реабілітацію.

Під час “прямої лінії” людей цікавили запитання про отримання ліків чи відшкодування за них по програмі “Доступні ліки” та право на обслуговування в інших містах, якщо декларація із сімейним лікарем заключена на окупованих територіях.

Також Наталія Гусак розповіла під час “прямої лінії” на право отримувати послуги на лікування безплатно.

"Пряма лінія" з НСЗУ

“Пряма лінія” з НСЗУ.

– Я В’ячеслав, переселенець із Миколаєва, оселився в Одесі, мені 51 рік. Торік у мене був мікроінсульт. Від цих вибухів одне вухо перестало чути, тиск 220 на 110. Є направлення невропатолога на стаціонарне лікування. Підкажіть, будь ласка, чи є для ВПО якісь пільги, щоб лягти в лікарню, бо грошей на ліки не вистачає? 

– Усе лікування за Програмою медичних гарантій у закладах, що законтрактовані з НСЗУ, є безоплатними для пацієнта. Тож необхідно лише отримати направлення від вашого сімейного або лікуючого лікаря. Вам потрібно вибрати заклад, в якому ви хочете отримати цю послугу, і лікуватися. До речі, хочу зауважити, що крім лікування, держава потурбувалась і про реабілітацію після інсульту – її ви теж можете отримати безоплатно!

Якщо від вас вимагатимуть кошти при госпіталізації, лікуванні або діагностиці в закладі стаціонарного лікування, то необхідно сповістити керівника медзакладу, що ви хочете залишити скаргу. Бо у закладі, законтрактованому із НСЗУ, ви маєте право отримувати медичні послуги безоплатно.

Якщо керівник медичного закладу не відреагує, телефонуйте на «гарячу лінію» НСЗУ за номером 16-77. Ми обов’язково опрацюємо вашу скаргу та проведемо бесіду із закладом.

– Пані Наталя, мене звати Сергій Васильович, я з міста Берислав Херсонської області, перемістився до Полтави 25 грудня. Я хворів на інтерстиціальну пневмонію. Уже пів року ніяк не можу вилікуватися. Зараз проходжу консультації в кардіолога. Мені треба зробити коронарографію та ще багато обстежень, десь на 10 тисяч гривень. А мої фінансові можливості вкрай обмежені. Чи можливо це зробити безкоштовно, наприклад, в Інституті Амосова чи Інституті фтизіатрії та пульмонології?

– Послуги коронарографії та анестезіологічний супровід входять до пакету медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Тож якщо заклад охорони здоров’я уклав договір із НСЗУ за цим напрямом (за умови, що заклад спеціалізується на відповідних втручаннях), то пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги за Програмою медичних гарантій, тобто – безоплатно.

Підставами для отримання послуг із діагностики та лікування в рамках пакету медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», є:

  • направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  • направлення лікуючого лікаря;
  • доставлення бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги;
  • переведення з іншого закладу/клінічного підрозділу закладу;
  • самозвернення у невідкладному стані.

Ви також можете зробити це обстеження не лише в Києві, а й у Полтавській області. У нас там багато достойних закладів, які мають контракт із НСЗУ та надають цю послугу безоплатно.

На жаль, Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова та Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського  не законтрактовані з НСЗУ. У них також державне фінансування, але про умови надання послуг необхідно дізнатися самостійно за номером +380 44 350 08 35, консультації можна отримати з 9:00 до 15:00.

Ознайомитись із закладами, які надають послуги за напрямом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», можна на офіційному сайті НСЗУ за посиланням, а саме:

  1. карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг;
  2. у розділі «Скинути фільтри»:
  • обрати вашу область;
  • обрати населений пункт, якщо у вашому населеному пункті є медичний заклад який надає таку допомогу;
  • вибрати вид допомоги «Спеціалізована»;
  • обрати напрям «Стаціонарні послуги загального профілю»;
  • обрати групу послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» ;
  • подивитися детальну інформацію про заклади, які можуть надати допомогу за необхідним напрямом медичної допомоги.

Наприклад, така лікарня в Києві, як Феофанія, також надає цю послугу безоплатно для пацієнтів.

– Я інвалід третьої групи, у мене понад 10 років стоїть кардіостимулятор. До кого я можу звернутися, щоб отримати безплатну заміну апарату? 

– «Вхідними воротами» у нашу медичну систему, незалежно від хвороби, завжди є сімейний лікар. Він дає направлення до кардіолога, який має переглянути всі ваші документи, діагноз, подивитися всі попередні виписки і дати електронне направлення на операцію щодо заміни кардіостимулятора. Адже вони так само закуповуються в рамках централізованих закупівель МОЗ. І якщо це буде здійснено в закладі, законтрактованому з НСЗУ, тоді ви можете отримати цю послугу безоплатно.

– Бажаю дізнатися, коли по Програмі будуть видавати системи реєстрації контролю глюкози Free Style Libre будь-якого покоління?

– Із кінця серпня – на початку вересня плануємо видавати все за Програмою, але вже зараз ви можете звернутися до ендокринолога і безкоштовно отримати смужки по централізованій закупівлі.

– Допоможіть вирішити важливе питання: від невролога я отримав направлення на МРТ від червня 2023 року, але в полтавській клініці «Медіон» (вона законтрактована з НСЗУ) мене записали лише в лист очікування і говорять, що нададуть послугу не раніше грудня. Що я маю зробити, аби вплинути на лікарню? Я 30 років маю проблеми з хребтом.

– Справді, ми фіксуємо, на жаль, непоодинокі  скарги про те, що діагностичні центри часто скеровують пацієнтів у тривалі черги й тоді люди вимушено звертаються по платні послуги. Подібні ситуації ми спостерігаємо в багатьох українських містах, ця проблема вже набула системного характеру. Моя думка категорична — такі історії недопустимі й надалі так продовжуватися не може. Наразі ми вивчаємо, за яким принципом КДЦ формують такі багатомісячні черги й паралельно працюємо над розробкою алгоритму, який зможе докорінно виправити ситуацію та надалі не допустити аналогічних проблем.

Що стосується вашої особистої ситуації, якщо на даний час вона є  критичною: до прикладу, ви не можете звестися з ліжка й пересуватися, то вам необхідно викликати швидку медичну допомогу. У такому випадку вона доправить вас до приймального відділення для отримання медичної допомоги. Усі приймальні відділення мають комп’ютерний томограф і можуть зробити КТ-дослідження.

Стосовно МРТ-дослідження і листа очікування, вам необхідно письмово звернутися до керівника клініки «Медіон», щоб він надав чітку інформацію, на яку дату вас записали на дослідження. Клініка не має права відмовити вам  у даній діагностиці, якщо ви маєте направлення, оскільки  цей заклад  законтрактований із НСЗУ. У листі обов’язково попередьте керівника, якщо вам не нададуть інформації стосовно конкретної години і дня дослідження, ви будете скаржитись до Національної служби здоров’я. Лист необхідно зареєструвати в канцелярії цього медзакладу з датою та номером на копії вашого листа.

Якщо керівник відмовить вам у відповіді або в реєстрації листа, залишайте офіційну скаргу на номер «гарячої лінії» 16-77 стосовно відмови в отриманні послуги. І, відповідно, за скаргою ми будемо відстоювати ваші права як пацієнта.

Окрім цього, ви можете звернутись до сімейного лікаря або невропатолога, який підкаже номери телефонів клінік поза Полтавою, де є МРТ та діють договори з НСЗУ. В такому випадку вам треба буде  самостійно зателефонувати до цих клінік і запитати про чергу на МРТ.

– Шановна НСЗУ, де є заклади для безкоштовної реабілітації? Чи все за власні кошти?

– На сайті НСЗУ є мапа із закладами, що надають медичні послуги  за кошти програм медичних гарантій, зокрема, реабілітаційну допомогу. Якщо там беруть кошти за реабілітацію, тоді необхідно залишити скаргу, щоб ми її опрацювали й відновили права пацієнтів.

Підставами для отримання послуг із діагностики та лікування в рамках пакету медичних послуг «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах», є:

  • направлення лікуючого лікаря, у тому числі лікаря фізичної та реабілітаційної медицини;
  • переведення з іншого закладу/клінічного підрозділу ЗОЗ.

Підставами для отримання послуг із діагностики та лікування в рамках пакету медичних послуг «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах», є:

  • направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  • направлення лікуючого лікаря, у тому числі лікаря фізичної та реабілітаційної медицини.

Більш детально зі специфікаціями та умовами закупівлі за вказаними напрямами можна ознайомитися на офіційному вебсайті НСЗУ за посиланням.

Додатково інформуємо, що ознайомитись із закладами, які надають послуги за напрямом «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах», та/або «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах», можна на офіційному сайті НСЗУ за посиланням, а саме:

  1. Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг;
  2. у розділі «Скинути фільтри»:
  • обрати вашу область;
  • обрати населений пункт, якщо в вашому населеному пункті є медичний заклад який надає таку допомогу;
  • вибрати вид допомоги «Спеціалізована»;
  • обрати напрям «Медична реабілітація»;
  • обрати групу послуг «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах», або «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах»;
  • подивитися детальну інформацію про заклади, які можуть надати допомогу за необхідним напрямом медичної допомоги.

– Чому в комунальних медичних закладах на обладнанні, яке купила держава або спонсори, обстеження за направленням лікарів роблять у грудні, а платно можу зробити МРТ хоч завтра?

– Це може бути маніпуляція. Треба, щоб ви залишили скаргу за номером 16-77, де вказали назву закладу. Так ми зможемо відстояти ваші права. Зазвичай діагностичні дослідження медзаклади робили й раніше безкоштовно. Ми їх завжди офіційно попереджаємо стосовно такої маніпуляції.

Щоб знайти найближчий до вас заклад, потрібно зайти на сайт НСЗУ, відкрити вкладку Е-ДАНІ, перейти на АНАЛІТИЧНІ ПАНЕЛІ (ДАШБОРДИ), натиснути на вкладку «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», натиснути на ІІ розділ «Карта надавачів медичної допомоги з деталізацією за групами послуг» і в графі «Область та Населений пункт» ввести назву вашого міста, вид послуг, напрям, у графі «група послуг» обрати 53-й або 54-й пункт – Реабілітаційна допомога, форма власності, надавач послуг.

– Доброго дня! В мене таке запитання: після обстрілу Краматорського вокзалу 8 квітня 2022 року я отримала важке поранення, перенесла декілька операцій. Мене виписали з лікарні, але на лівій руці я не відчуваю пальців. Потрібна нейрохірургічна операція. Де її мені можуть зробити, до кого звертатися? Я ВПО, перебуваю в Кіровоградській області.

– Якщо заклад охорони здоров’я уклав договір за напрямом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» із НСЗУ за умови, що заклад спеціалізується на оперативних втручаннях за нейрохірургічним напрямом, то пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги за Програмою медичних гарантій за кошти державного бюджету. Підставами надання послуги за вказаним пакетом, зокрема є:

  • направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  • направлення лікуючого лікаря;
  • переведення з іншого закладу/клінічного підрозділу закладу.

 – Вітаю. Скажіть, будь ласка, які потрібно надати документи, щоб отримати відшкодування? Мені робили операцію на нозі з видалення судин (вариоз) у місті Рівне 27 грудня 2022 року. Спочатку лікар говорив, що операція безкоштовна, а вже перед самою операцією сказали піти в аптеку на першому поверсі й купити деякі одноразові пелюшки та все таке, що потрібно для операції. Сказали, що в аптеці знають, який то пакет. Коли в аптеці назвали ціну, в мене земля пішла з під ніг. 8500 гривень! Довелося позичити в родичів гроші, бо мені не вистачало, а операцію робити треба було.

– Послуги хірургічного лікування (зокрема, хірургічне лікування варикозно розширених вен), анестезіологічний супровід та подальша реабілітація в гострому періоді входять до пакету медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

Якщо заклад охорони здоров’я уклав договір із НСЗУ за напрямом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» (за умови, що заклад спеціалізується на «судинних» оперативних утручаннях), то пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги (зокрема, хірургічне лікування варикозно розширених вен), анестезіологічний супровід, хірургічний пакет та наступну реабілітацію за Програмою медичних гарантій коштом державного бюджету.

НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами, визначеними в Порядку. Вимагати й отримувати оплату від пацієнтів або їхніх представників за такі медичні послуги забороняється.

У випадку вимагання закладом охорони здоров’я, який уклав договір із НСЗУ, додаткової оплати (або якщо оплата вже відбулась), за послуги, включені до Програми медичних гарантій, або якщо вам безпідставно відмовляють у наданні медичної послуги, ви маєте право звернутися до НСЗУ письмово або за коротким номером інформаційно-довідкової служби 16-77 або до правоохоронних органів.

Скаргу потрібно складати із зазначенням найменування закладу охорони здоров’я, ПІБ лікаря/лікарів, які порушують ваше право, додавши копії підтверджувальних документів (за наявності).

– Де є заклади для безкоштовної реабілітації?

– Безоплатну реабілітацію проводять медичні заклади, які мають договір із НСЗУ за пакетом «Реабілітаційна допомога в амбулаторних умовах» або «Реабілітаційна допомога в стаціонарних умовах». Нині 421 заклад має договір на реабілітаційні пакети.
Дізнатися контакти й адресу закладу поблизу можна на сайті НСЗУ. Там є інтерактивна мапа, де позначені всі законтрактовані з НСЗУ заклади і де можна знайти лікарню за потрібною адресою. Або ви можете подзвонити на телефон «гарячої лінії» за номером 16-77 (усі дзвінки на цей номер зі стаціонарних та мобільних телефонів  безкоштовні) й оператори знайдуть найближчий до вас заклад.

Щоб знайти найближчий до вас заклад, потрібно зайти на сайт НСЗУ, відкрити вкладку Е-ДАНІ, перейти на АНАЛІТИЧНІ ПАНЕЛІ (ДАШБОРДИ), натиснути на вкладку «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій»:, натиснути на ІІ розділ «Карта надавачів медичної допомоги з деталізацією за групами послуг» і в графі «Область та Населений пункт» ввести назву вашого міста, вид послуг, напрям, група послуг – реабілітаційна допомога в стаціонарних або амбулаторних умовах, форма власності, надавач послуг.

Телефон «гарячої лінії» НСЗУ працює з понеділка по четвер із 9:00 до 18:00, у п’ятницю – з 9:00 до 16:45.

Щодо реабілітації в Одесі, то реабілітацію хронічного обструктивного захворювання легень можна отримати у  «ДП Клінічний санаторій ім. Горького ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця».

– Які операції проводять за кошти НСЗУ?

– Національна служба здоров’я України фінансує значну частину медичних послуг в Україні, включаючи хірургічні операції. Вони надаються в рамках Програми медичних гарантій, яка є частиною реформи охорони здоров’я в Україні.

Заклади, що уклали договір із НСЗУ, надають різноманітні види операцій, зокрема:

  • кардіохірургічні операції, включаючи коронарне шунтування, аортокоронарне шунтування, втручання на серцевих клапанах;
  • нейрохірургічні операції, включаючи видалення пухлин мозку;
  • онкологічні операції для видалення пухлин різних органів;
  • ортопедичні операції, включаючи ендопротезування суглобів;
  • пластичні операції для відновлення функцій і форми тіла після травм або хвороб;
  • гастроентерологічні операції, такі як видалення жовчного міхура або видалення апендикса;
  • урологічні та гінекологічні операції.

Список послуг, які фінансуються за рахунок коштів НСЗУ, може варіюватися від року до року, залежно від прийнятого пакету медичних гарантій та бюджету.

Детальну інформацію про конкретні послуги, які покриває НСЗУ, можна знайти на офіційному сайті НСЗУ або звернувшись безпосередньо до них.

– Чи є різниця в наданні безкоштовних послуг для ВПО?

– Ні, ніякої різниці немає. Громадяни, що мають статус внутрішньо переміщеної особи, такі ж громадяни України, як і всі інші й можуть отримувати той же обсяг медичних послуг і на тих же правах, як і інші громадяни України, за Програмою медичних гарантій у закладах, законтрактованих із НСЗУ.

На “прямій лінії” працювали Юлія Крапивина і Сергій Чернявський.

Читайте також: Пологові будинки та лікарні в Одесі об’єднають: як це буде?

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції