Новини Одеси та Одеської області

Землетрус в Одесі: чи витримають дома та що кажуть сейсмологи

Землетрус в Одесі: чи витримають дома та що кажуть сейсмологи

За тиждень у світі сталося понад тисячу землетрусів. Одеський регіон – також у зоні сейсмічної активності. Для з’ясування, чи варто нам побоюватися подібних катаклізмів, ми звернулися до сейсмологів.

Загалом поштовхи різної сили відчуло населення більше ніж десяти країн у різних куточках Землі. Але найпотужніший землетрус та жахливі наслідки стихії відчули на собі жителі Туреччини та Сирії.

Десятки тисяч загиблих, сотні тисяч поранених і тих, що залишилися без даху над головою, зруйновані міста та інфраструктура, і головне – непередбачуваний розвиток подій.

Все це турбує і мешканців Одеської області.

Землетруси в Туреччині та Сирії

Рано вранці 6 лютого на південному сході Туреччини стався землетрус магнітудою 7,7 бала, а через дев’ять годин підземні поштовхи повторилися знову. Це стихійне лихо стало одним із наймасштабніших у регіоні за останні 80 років.

В результаті за даними на 13 лютого, у Туреччині та Сирії загинули понад 34 тисячі осіб. В Організації Об’єднаних Націй заявили, що в обох країнах до 5,3 мільйона людей залишилися без житла, а 900 тисяч людей страждають від голоду.

В ООН очікують, що реальна кількість загиблих може зрости більш ніж удвічі. Крім того, близько 80 тисяч людей отримали поранення. Ще майже 93 тисячі постраждалих було евакуйовано із зони лиха на півдні Туреччини. У небезпечному районі щодня працюють понад 166 тисяч рятувальників – сюди прибули бригади з усього світу.

Землетруси продовжилися по всьому світу

Після Туреччини пішла ланцюгова реакція на Середземноморському та Азійському сейсмічних поясах Землі, де стикаються кілька літосферних плит.

У результаті серія землетрусів прокотилася по всьому світу. Поштовхи відчували в Індонезії, Аргентині, Казахстані, Мексиці, США та інших країнах.

– На планеті все пов’язано. В одному місці вирвалася енергія, пішли хвилі. Вони поширюються на відносно невелику відстань, але глибинні процеси, ми їх не знаємо, викликали рух по всьому Середземноморсько-Трансазійському сейсмічному поясу Землі, — пояснює одеський сейсмолог, директор науково-дослідного інституту фундаментальних та прикладних досліджень Костянтин Єгупов.

Вірогідність землетрусів в Україні

При цьому таких руйнівних землетрусів, як у Туреччині, в Україні бути не може. Але хвилі від сильних поштовхів можуть зачепити район Бессарабії на Одещині, вважає сейсмолог НАН України Олександр Кендзера. Сила поштовхів при цьому вже зменшиться у рази, якщо порівнювати з епіцентром.

Вірогідність землетрусів в Одесі

За словами сейсмолога Костянтина Єгупова, потужний землетрус, подібний до катаклізму в Туреччині, Одесі не загрожує. Але наше місто може відчути наслідки поштовхів в інших країнах, наприклад Румунії.

— В Одесі не може бути епіцентру землетрусу. Тут виникають проблеми лише тоді, коли докочуються коливання земної кори, які сталися десь ще. Зокрема, для нас найнебезпечніша — це зона Вранча, — каже сейсмолог.

Але в короткостроковій перспективі дати прогноз щодо ситуації в Одесі практично неможливо, вважає Єгупов. Однак потрібно бути готовим до того, що до нас дійдуть хвилі з Румунії чи будь-якого іншого місця.

Чи витримають землетрус будинку в Одесі

Саме тому забудовники в Одесі повинні дотримуватися норм сейсмостійкого будівництва. Але, на думку вченого, цього немає.

— Сейсмостійке будівництво в Одесі на дуже низькому рівні. Приватні забудовники хочуть заощаджувати на всьому, як і в Туреччині. Років з десять ми активно проводили науковий супровід проектування нових будівель. «Але коли мене запитують: Ви можете дати гарантію тим будинкам, які ви супроводжували?» Я кажу «ні». Тому що ми не відповідаємо за кінцевий результат. Ми надали рекомендації, і, як з’ясувалося, багато забудовників звертаються до нас, щоб потім просто прикритися цими паперами, — з гіркотою повідомив Костянтин Єгупов.

На думку сейсмолога, якщо до нас дійдуть хвилі в 7 балів, одеські багатоповерхівки просто не витримають, оскільки багато забудовників не дотримуються правил сейсмічної безпеки.

Треба пам’ятати, що бальність і магнітуда коливань — різні речі. Про магнітуду говорять лише в епіцентрі землетрусу, а бальністю оцінюють будь-які наслідки стихійного лиха. При 5 балах в одеських будинках можуть закачатися люстри, а при 6 балах однією з чітких ознак буде дзвін у церквах без участі людини.

Війна та робота сейсмологічної станції в Одесі

На жаль, оцінити вплив землетрусу в Туреччині на Одесу зараз неможливо, оскільки одеська сейсмологічна станція вперше за 15 років не працює через відключення електроенергії.

— Світло вимикають, джерело безперебійного живлення «кричить». Є небезпека спалити дорогий прилад Guralp. І потім ми наші дані передаємо в київський центр через інтернет. Інтернету немає, і ось уже півтора місяця робота з моніторингу, яка велася 15 років, не проводиться, — робить висновок Костянтин Єгупов.

Віра КОРОЛЬЧЕНКО


лого АНРВУ - Асоціації Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також: В Одесі на бульварі Жванецького закінчується будівництво житлового будинку з паркінгом

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції