Новини Одеси та Одеської області

За що можуть позбавити батьківських прав в Україні?

За що можуть позбавити батьківських прав в Україні?

Батьки зобов’язані дбати про свою дитину, виховувати її в дусі поваги до інших людей. Сімейний кодекс забороняє фізичні покарання для дітей. За порушення правил виховання або ухилення від батьківських обов’язків батька та матір можуть позбавити прав на дитину.

Давайте розберемося, що каже закон про позбавлення батьківських прав.

Які обов’язки покладено на батьків щодо виховання дитини?

Батьки зобов’язані шанувати своїх дітей. У Женевській декларації прав дитини сказано, що діти потребують любові та розуміння. Дитині має належати право на належне харчування, житло, відпочинок та медичне обслуговування. Якщо у дитини немає сім’ї, яка б змогла про неї подбати, то цей обов’язок лягає на суспільство та органи влади.

Что произойдет после лишения родительских прав?

У Сімейному кодексі України обов’язки батьків прописані конкретніше:

  • дбати про здоров’я дитини
  • виховувати любов до сім’ї, свого народу та України
  • піклуватися про духовний та моральний розвиток дитини
  • подбати про здобуття середньої освіти для дитини

Заборонено будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Заборонено фізичні покарання дитини, а також будь-які інші покарання, що принижують людську гідність.

Батьки мають право вибирати форми та методи виховання своїх дітей, крім тих, що суперечать закону та моральним засадам суспільства. Якщо батьки неналежним чином виконують свої обов’язки, то дитина має право чинити опір такому вихованню. Діти можуть звернутися по захист своїх інтересів до органів опіки або відразу до суду, якщо досягли 14-річного віку.

За що можуть позбавити батьківських прав?

Позбавити батьківських прав можуть лише через суд. Це крайній захід, який застосовують у сімейному праві. Підстави для позбавлення батьківських прав в Україні:

  • жорстоке поводження з дитиною
  • ухилення від виконання своїх обов’язків з виховання дитини або забезпечення здобуття нею середньої освіти
  • будь-які види експлуатації дитини, примус її до жебракування та бродяжництва
  • батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами
  • батьки не забрали дитину з пологового будинку або з іншого медичного закладу без поважної причини, і протягом 6 місяців не виказували стосовно неї батьківського піклування
  • матір або батька засуджено за скоєння умисного кримінального злочину щодо дитини

За что могут лишить родительских прав?

Процедура позбавлення батьківських прав є досить складною. Це потребує обов’язкового залучення Служби у справах дітей. Там складають висновок, у якому висловлюють свою думку, чи варто позбавляти матір або батька батьківських прав.

Що буде після позбавлення батьківських прав? Які будуть наслідки?

Судове рішення вплине на всіх членів сім’ї. Будь-хто з батьків, позбавлений прав щодо дитини, не зможе брати участь у її вихованні. Він не зможе вільно зустрічатися зі своєю дитиною, спілкування дозволяють лише за рішенням суду. Не зможе перешкоджати виїзду дитини за кордон або до іншого міста. Думка такого з батьків більше не враховується.

Батько або мати, позбавлені батьківських прав, не можуть претендувати на спадщину дитини. Вони втратить будь-які фінансові та майнові права у майбутньому, втрачають пільги, належні сім’ям із дітьми.

Читайте також: Ювенальну поліцію хочуть повністю перезавантажити

Людина, яку позбавили батьківських прав, не може усиновити дитину або бути опікуном, вона втрачає це право. За словами адвоката Юрія Бабенка, є ще один важливий момент: коли дитина виросте, вона не зобов’язана утримувати або дбати про свого батька, навіть якщо йому потрібна матеріальна допомога.

Какие обязанности возложены на родителей по воспитанию ребенка?

Що буде з аліментами після позбавлення батьківських прав? Чи звільняється батько від сплати?

Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку піклуватися про неї, йдеться у Сімейному кодексі. Батько або мати, позбавлені батьківських прав, зобов’язані платити аліменти, наголошує юрист Тетяна Журавель. Зазвичай, разом із задоволенням позову про позбавлення батьківських прав, суд одночасно ухвалює рішення про стягнення аліментів на дитину.

Якщо батько або законний представник, що залишився, відмовляється приймати гроші, то суд своїм рішенням перераховує аліменти на особистий рахунок дитини в державному банку.


Читайте також: Хто відповідає за дитину на шляху зі школи?

Фото: Freepik

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції