Статті

Як одеситам зберегти гроші: гривня, долар, вклади чи облігації?

Для одеситів ніколи не стояло питання, куди краще вкласти гроші, щоб їх примножити, або зберегти. Відповідь мала дві складові: долари США та нерухомість. Але зараз політика Трампа та російське вторгнення похитнули ці стовпи нашої економіки. Чи є їм альтернативи, досліджуємо разом з фінансовою експерткою Олександрою Грудзевич та економістом Едуардом Каражією.

Долар, євро, чи депозит – що краще для зберігання грошей?

Звичайно! Наявність фінансової подушки безпеки – це не розкіш, а необхідність. Це резерв, який дозволить впоратися з несподіваними витратами: медичними рахунками, терміновим ремонтом або іншими форс-мажорними ситуаціями. Проте головне питання – у якій формі варто зберігати ці гроші?

Обидва експерти одностайні: ключовий принцип – диверсифікація. Це означає, що не варто вкладати всі кошти в одну валюту або один фінансовий інструмент. Оптимальне співвідношення може виглядати так:

  • 20-50% – у гривневій та валютній готівці;
  • 20-50% – на банківських рахунках у різних валютах;
  • решта – у депозитах або державних облігаціях.

Такий підхід допоможе захистити заощадження від девальвації та фінансових потрясінь.

Читайте також: Куди скаржитися, якщо відмовили у субсидії?

Чи потрібно тримати гроші в готівці?

Готівка – це зручно для повсякденних витрат і форс-мажорних ситуацій. Проте зберігати всі заощадження в банкнотах не рекомендується через ризик інфляції.

– Гривня підійде для щоденних витрат, а для довгострокового збереження краще мати частину коштів у доларах або євро, – радить Олександра Грудзевич.

Курс гривні залежить від міжнародної підтримки, стану економіки та політичних рішень. Очікується, що національна валюта поступово знецінюватиметься, тому варто розглянути альтернативні варіанти.

– Якщо ви плануєте подорожувати до Європи – відкладайте в євро. Якщо плануєте купівлю нерухомості чи автомобіля в Україні – краще накопичувати в доларах, – пояснює Едуард Каражія.

Варто також враховувати регіональні особливості. Наприклад, мешканцям Одещини економіст рекомендує розглянути молдавський лей, який за останні роки значно зміцнився.

Ще більше цікавих та корисних відео дивіться на YouTube-каналі «Одеського життя»

Чи вигідно класти гроші на банківські рахунки та депозити

Банківські рахунки – це безпечний спосіб зберігання коштів. Проте варто враховувати, що:

  • гривневі депозити пропонують високі відсоткові ставки, але піддаються ризику інфляції;
  • валютні депозити більш надійні, але мають нижчу дохідність;
  • Фонд гарантування вкладів під час воєнного стану забезпечує 100% повернення коштів, але після його завершення ліміт становитиме 600 тисяч гривень.

Щоб уникнути ризиків, краще розподіляти депозити між кількома банками.

Військові державні облігації (ОВДП): одне з найвигідніших вкладень

ОВДП – зараз це один із найстабільніших фінансових інструментів, який дозволяє не тільки зберегти, а й примножити кошти. Основні переваги:

  • гарантоване повернення коштів державою;
  • відсутність оподаткування доходів від облігацій (на березень 2025 року);
  • можливість купівлі через застосунок «Дія».

– До повномасштабної війни купити ОВДП можна було через брокерів або банки, і мінімальна сума вкладення становила 50 тисяч гривень. Зараз цю планку знизили до 1000 гривень, що робить їх доступними для більшості українців, – пояснює Олександра Грудзевич.

Державні облігації – це вигідніша альтернатива депозитам, адже не підлягає оподаткуванню. Наприклад, якщо річний депозит у гривні дає 14% доходу, з якого віднімуть податки, то аналогічний ОВДП дозволяє отримати чисті 14%.

Ви можете дізнатися: Що робити, якщо пенсії не вистачає?

Інвестування в акції та криптовалюту: ризок високий

Акції та криптовалюта – це не про заощадження, а про примноження. Тож, якщо ви вже маєте фінансову подушку, може розглянути варіанти інвестиції. Однак важливо пам’ятати, що:

  • фондовий ринок вимагає знань та аналізу;
  • криптовалюта є дуже непередбачуваною, тому краще вкладати тільки ту суму, яку ви готові втратити.

***
Збереження грошей у 2025 році – це баланс між різними інструментами. Найкращий підхід – поділ грошей. Тому ось кориснi поради:

  • тримайте частину грошей у гривні для щоденних витрат;
  • відкладайте заощадження в доларах або євро;
  • використовуйте депозити для збереження частини коштів;
  • інвестуйте в ОВДП для надійності та захисту від податків;
  • розгляньте нерухомість та золото як довгострокові інвестиції;
  • якщо маєте досвід – спробуйте акції або криптовалюту.

Головне – не вкладати всі кошти в один актив, а розподіляти їх розумно. Дотримуючись цих порад, ви зможете ефективно захистити свої фінанси від інфляції та економічних потрясінь.

Вас також зацікавить:

Share
Діана Федотова

Журналістика заполонила мене ще у студентські роки. Вже на другому курсі в Національному університеті «Одеська юридична академія» я обійняла першу посаду на телебаченні. Згодом отримала ступінь магістра журналістики. За вісім років я попрацювала як на одеських каналах та проєктах «Репортер», «Думська», «Редакція», так і стала власною кореспонденткою на каналах «Україна», «Україна24» та «Ми - Україна». За плечима чотири роки прямих включень з найгарячіших подій. Нині живу в Індонезії, однак продовжую слідкувати за життям рідної Одеси, чим і ділюся в «Одеському житті».

Recent Posts

  • Новини

На Одещину з Африки прилетіли яскраві різнокольорові птахи

До Національного природного парку «Тузлівські лимани», що розташований в Одеській області, прилетіли незвичайні яскраві птахи.… Read More

09-05-2025 в 22:34
  • Статті

Що потрібно знати під час оренди автомобіля?

Краще заздалегідь вивчити умови оренди автомобіля, документи, потрібну страховку та критерії вибору компанії. Так зможете… Read More

09-05-2025 в 21:58
  • Новини

В одеських парках висадили ще 60 молодих великомірних дерев

В Одесі проведено масштабну акцію з озеленення міста. Комунальне підприємство «Міськзелентрест» спільно з представниками громадськості… Read More

09-05-2025 в 21:34
  • Новини

Чи буде завтра дощ: прогноз погоди в Одесі, суботу, 10 травня

У суботу, 10 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

09-05-2025 в 20:29
  • Новини

Українські аграрії знайшли новий товар на експорт: Одещина може стати його локомотивом

Україна продовжує нарощувати обсяги експорту цукру. З початку поточного маркетингового року країна вже поставила на… Read More

09-05-2025 в 19:33
  • Статті

Градоначальницьку перейменували. Тепер це вулиця Тараса Кузьміна (відео)

Градоначальницька вулиця — одна з найстаріших міських артерій, яка за понад півтора століття встигла кілька… Read More

09-05-2025 в 18:36