Дефіцит лікарів у сільській місцевості спонукає громади заохочувати їх переїжджати до села додатковими пільгами. У деяких пропонують доплати до зарплати, підйомні при заключенні контракту та безкоштовне житло. Інші ж, маючи дефіцит медичних працівників, не знайшли можливості запропонувати лікарям нічого. Де і як зустрічають лікарів – читайте у наших матеріалах.
Євген Бєлоусов та його дружина Влада Чебан закінчили Запорізький державний медичний університет. На момент початку широкомасштабної війни Владислава проходила інтернатуру в академії післядипломної освіти, на кафедрі мікрохірургії вуха та ЛОР-органів, а Євген працював травматологом у Запорізькій опорній лікарні №9.
Сьогодні молода сім’я живе та працює в Рені.
– 24 лютого 2022 року я був на чергуванні, – розповідає Євген. – Перші півтора року великої війни працював у Запоріжжі. Майже всі шалені бомбардування міста припали на мої зміни. А вісімдесят відсотків постраждалих – це пацієнти саме мого профілю, з травмами. Роботи було багато.
Оскільки перебувати у Запоріжжі було небезпечно, Влада з маленькою дитиною поїхала до міста Рені, до міста свого дитинства.
– Спочатку ми жили у мами. Влаштовуватися на роботу я не поспішала, дитина була маленька, – розповідає Влада. – Чоловік залишався у Запоріжжі. Але я вважаю, що сім’я має бути разом – зараз ми разом у Рені.
Що могла запропонувати лікарю-травматологу Ренійська міська лікарня? Чверть ставки у поліклініці. Для оперуючого спеціаліста обласної лікарні з дев’ятирічним досвідом це був моральний удар.
Звичайно, й мікроскопом можна цвяхи забивати.
– Пішли на прийом до міського голови Ігоря Плєхова, – розповідає Євген. – Він звернувся до головного лікаря з проханням, щоб нам дали якомога більше навантаження. Ще додав, що міськрада може допомогти з житлом – треба лише трохи зачекати.
Читайте також: По двісті тисяч плюс житло: як громади Одещини вирішують дефіцит лікарів
На сьогодні у Влади Чебан ставка у поліклініці. Євген завантажений по максимуму: 0,75 ставки в поліклініці, 0,5 ставки в стаціонарі, а також ургентство у відділенні хірургії та чергування.
За словами лікаря, обладнання хірургічного відділення Ренійської міської лікарні є достатнім для того, щоб повноцінно працювати. Є операційна, анестезіологи, медперсонал.
– Відколи я працюю в стаціонарі, ще жодного пацієнта з травмами ми не відправили до опорної лікарні міста Ізмаїл чи Одеської клініки, ми всіх оперуємо на місці, – не без гордості каже Євген. – Із завідувачем хірургічного відділення Сергієм Балабаном ургентуємо через добу, спрацювалися з колегами.
А ось Влада почувається не зовсім реалізованою.
– У поліклініці інструментарій є, але я мрію, щоб у ЛОР-кабінеті була ендоскопічна стійка, – розповідає лікарка. – Неодноразово зверталася до адміністрації з проханням придбати її – це б дозволило проводити ретельні обстеження носоглотки. А якщо для лапароскопічної стійки в хірургії придбати оптику, я могла б і оперувати, певний досвід у мене є. До того ж нещодавно я пройшла курси та отримала сертифікат дитячого ЛОРа. Вдячна лікарні за клопотання – курси були сплачені державним коштом.
Крім працевлаштування, для сім’ї базовою позицією є житло.
Якийсь час молоді лікарі ще сподівалися, що представники місцевої влади запропонують варіанти. Самі соромились звертатися.
– Спочатку жили з мамою дружини, – розповідає Євген. – Вона має ще одну квартиру, яка п’ятнадцять років простояла закрита. Там був потрібен капітальний ремонт. Вирішили, що чекати нема чого, і всі свої заощадження направили на ремонт цієї квартири. Переїхали до неї чотири місяці тому.
По суті, міськрада не надала жодної матеріальної допомоги сім’ї лікарів із Запоріжжя. Євген і Влада лише від своїх колишніх колег дізнаються, як зустрічають медиків в інших громадах. І радіють за них. Десь є доплати, десь так звані підйомні, десь надають житло.
– Фахівці мають бути зацікавлені у працевлаштуванні в маленькому місті. Адже можна виїхати і на Західну Україну – там теж тихо та спокійно, – каже Влада. – Якби у Рені надавалася фінансова підтримка медикам-переселенцям, я могла б залучити ще деяких запорізьких колег, вони дзвонять і запитують, які в Рені є можливості? А що я можу відповісти?
У Ренійській громаді понад половина працюючих лікарів – люди пенсійного віку.
Про залучення молодих спеціалістів йдеться не один рік.
Лише у 2023 році Ренійська міська рада передбачила у місцевому бюджеті 1,5 мільйона гривень на придбання трьох квартир для лікарів. Але ця програма не була реалізована. Головлікар пояснював це тим, що на передбачені гроші купити квартиру неможливо – ціни на ринку житла зросли.
Питання щодо доплат молодим лікарям начебто розглядались, але нічого зробити не вдалось. За словами заступника міського голови Івана Стаднікова, у лікарні були проблеми з виплатою заробітної плати, а за таких умов місцевий бюджет не може надавати доплати.
Наразі, коли Ренійський порт не завантажений, можливості місцевого бюджету обмежені – і питання підтримки молодих фахівців не розглядаються.
Що сказати з цього приводу? На думку спадає вислів: «Хто хоче, той шукає можливості, хто не хоче – шукає причини».
Читайте також:
Amouage – це легенда, яка стала культурним кодом Оману та символом парфумерної розкоші у всьому… Read More
В Одесі тимчасово зупинили тендер на проведення капітального ремонту берегоукріплення в районі пляжу Аркадія. Причиною… Read More
Після невеличкого дощу центр Одеси набуває, здається, особливого шарму. Це ж вам не осінній дощ… Read More
8 травня 2025 року у Ватикані обрано нового Папу Римського — ним став 69-річний кардинал… Read More
У п'ятницю, 9 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More
Дуже неприємна подія сталася у центрі міста: на вул. Пастера, 36 (майже на розі з… Read More