Генерал Цветаев

Від хутора – до промзони

Замовляйте передплату друкованих медіа онлайн

Сьогодні вулиця Геннадія Афанасьєва проходить повз Олексіївську площу й тягнеться аж до Преображенського парку. Її теперішній індустріальний вигляд – це лише один з етапів її довгої історії. Колись ця територія була звичайною околицею Одеси, і вулиця мала назву Хуторська – на честь малих садиб, що виникали тут у першій половині XIX століття.

Ви також можете дізнатися: Чому зникла вулиця Князівська і хто такий Олексій Маркевич?

Важливим поштовхом до розвитку району стало рішення Михайла Воронцова передати землі малозабезпеченим одеситам. Пізніше в районі з’явилися знакові соціальні установи: богадільні, притулки, лікарні. Деякі з них, зведені за кошти меценатів, збереглися й досі, але стали житловими будинками. Проте радянська епоха змінила обличчя району – житлова забудова поступилася місцем промисловим підприємствам, а вулиця отримала нову назву – генерала Цвєтаєва.

Генерал Цвєтаєв: герой війни чи символ імперії?

В’ячеслав Цвєтаєв – радянський воєначальник, Герой СРСР. Його біографія – зразкова для представника військової еліти того часу: участь у Першій світовій, Громадянській війні, придушення національних рухів, «встановлення порядку» в Середній Азії, а згодом – командування арміями в боях проти нацистів. Він воював на території України, зокрема в Кривому Розі та Одесі.

Генерал Цветаев: его имя когда-то носила улица в Одессе
В’ячеслав Цвєтаєв

Його ім’я залишалося на мапі міста десятки років. Але якщо уважно придивитися, стає зрозуміло – його бойовий шлях пройшов не лише через фронти Другої світової. Це також історія колоніальної політики СРСР, придушення прагнень до незалежності, зокрема й українських.

Більше фактів про цю суперечливу постать ми зібрали у нашому відео.

Ще на тему: Вулиця Говорова стала вулицею Добровольців: що стоїть за цими назвами (відео)

Геннадій Афанасьєв – герой нової України

Перейменування вулиці – це не лише про відмову від радянської символіки, а й про визнання нових героїв. Ім’я Геннадія Афанасьєва пов’язане з боротьбою за український Крим, правозахистом та особистою мужністю.

Народжений у Сімферополі, Афанасьєв ще з юності обирав українську ідентичність. Під час Революції Гідності підтримував Майдан, а після окупації Криму – не мовчав.

Геннадий Афанасьев с флагом крымских татар
Геннадій Афанасьєв

У 2014 році його заарештували ФСБ за обвинуваченням у «тероризмі». Насправді – за проукраїнську позицію. Геннадій пройшов через російські катівні, визнав тортури публічно й відкрито відмовився від «вибитих» під примусом свідчень.

Після звільнення з російської колонії в рамках обміну, він продовжив громадську діяльність, виступав на міжнародних платформах, допомагав політв’язням. А з початком повномасштабного вторгнення – став до зброї.

Геннадий Афанасьев в военной форме

У складі 130-го батальйону територіальної оборони Геннадій боровся на Луганщині. Загинув 18 грудня 2022 року під Білогорівкою. Йому було лише 33. Посмертно Геннадія Афанасьєва нагородили орденом «За мужність», а у 2025 році – присвоїли звання Героя України.

Також читайте і дивіться: Вулиця, яка більше не сміється: від Ільфа і Петрова до сім’ї Глодан (відео)

Хочете дізнатися більше про його долю, катування в російській в’язниці, подальшу діяльність і шлях до фронту? Ми розповіли все у спеціальному відео на нашому YouTube-каналі.

Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі